natoaktual.cz

Chorvatsko horkým kandidátem na členství v NATO

18. září 2007  17:08
 

Chorvatsko horkým kandidátem na členství v NATO
Chorvatsko je hlavním kandidátem na členství v NATO. Tento týden budou pokračovat neveřejné rozhovory o členství, nicméně představitelé Aliance již považují za jisté, že Chorvatsko obdrží pozvánku ke členství.

Určitou šanci má také Makedonie, naproti tomu Albánie má jen malou naději. Podle některých hlasů by ale NATO mělo přijmout všechny tři zmíněné státy, neboť by to zvýšilo stabilitu na Balkáně, a to v době, kdy Rusové mohou zablokovat nezávislost Kosova a tím destabilizovat region. Kritici rozšíření naopak upozorňují na to, že by Alianci „rozředilo“.

Čtěte také:
Chorvatsko: Volání po referendu je „laciný trik“

Zdroj: Bloomberg (USA)

---

NRF doplácí na nedostatek zdrojů
Alianční „vlajková loď“ transformace, tedy jednotky Sil rychlé reakce (NRF), v současnosti nejsou v plné síle, neboť spojenci nedodrželi své závazky. Členské země NATO své zdroje, které původně poskytly právě na utvoření NRF, stáhly zpět. Jeden z vysokých představitelů Aliance již potvrdil, že jednotky v současnosti nejsou ve stavu plné akceschopnosti. Důstojník, který si nepřál být jmenován, dodal, že v současnosti se ve vedení NATO jedná o tom, jakým způsobem zajistit NRF více zdrojů. Pro NRF, jež začaly plně fungovat v listopadu 2006, byly klíčové zdroje poskytnuté ze strany USA.

Současné problémy NRF jsou dalším z příznaků rostoucí přepjatosti západních armád, které jsou přítomné v Iráku, Afghánistánu, Libanonu, Africe i Kosovu. Navíc si velitelé mise v Afghánistánu  stěžují také na nedostatek zdrojů.

Spojenci v současnosti diskutují o tom, jakou úlohu by měly Síly rychlé reakce plnit. Podle jednoho tábora, jehož členem je například Francie, by jednotky měly zůstat především silami rychlé reakce. Jiné státy, například Nizozemsko, ale tvrdí, že by NRF měly být použity k posílení současných operací, jako je například ta v Afghánistánu.

Čtěte také:
USA hrozí opuštěním sil NRF
Zpráva NATO: Málo vojáků v Afghánistánu

Zdroj: Reuters (Kanada)

---

NATO nechce, aby Srbsko zůstalo bezprizorní
Nejvyšší představitelé Aliance tvrdí, že nepřipustí, aby Srbsko zůstalo mimo struktury tohoto vojensko-politického bloku. Podle NATO je Srbsko velmi důležitou, možná nejdůležitější zemí v regionu. Generální tajemník Jaap de Hoop Scheffer ústy svého mluvčího řekl, že „NATO si nemůže dovolit luxus nechat Srbsko bezprizorní.“

Mluvčí James Appathurai v rozhovoru pro bělehradský deník dále uvedl, že Srbsko již podepsalo členství v programu Partnerství pro mír, což ho zavazuje k euroatlantické orientaci. Dodal ale, že rozhodnutí o tom, jestli chce či nechce vstoupit do NATO, je vždy na dané zemi.

Srbský premiér Vojislav Koštunica a jeho Demokratická strana Srbska si vstup do Aliance nepřejí a domnívají se, že Srbsko by mělo být vojensky neutrální. „Jak by Srbsko mohlo vstoupit do vojenské aliance, která nás nejprve bombardovala, poté obešla rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN a vyslala své vojáky do Kosova, a nyní vyhrožuje jednostranným vyhlášením nezávislosti této provincie?“ zeptal se premiér.

Čtěte také:
Bělehrad žádá bojkot kosovských voleb

Zdroj: People's Daily (Čína)

---

Návrat Francie do struktur NATO: za jakou cenu?
Francie zmínila možnost své opětovné integrace do vojenských struktur NATO, zjevně ve snaze podpořit vznik vojenské spolupráce EU. Podle odborníků ale úspěch Paříže v tomto ohledu není jistý. Jednadvacet z 26 členských států NATO je zároveň v EU, přičemž „mnoho z nich si nepřeje rivalitu nebo duplicitu“, řekl bezpečnostní expert Yves Boyer.

Zatím není jisté, jakými požadavky podmíní Francie svůj návrat a jakým způsobem na ně USA a Velká Británie zareagují. Právě Londýn je Francouzi obviňován z toho, že vojenskou integraci EU blokuje. Mezi francouzskými požadavky možná bude posílení unijního velitelství otevřeného v Bruselu na začátku tohoto roku. Navzdory těmto okolnostem ovšem NATO návrat Francie uvítá. „Pokud k tomu dojde, bude to velmi vítaný pokrok,“ řekl vysoký představitel NATO pod podmínkou anonymity.

Počátkem měsíce bývalý francouzský ministr zahraničí Hubert Vedrine varoval, že Francie by příklonem k USA nic nezískala, pouze by ztratila svou strategickou nezávislost. Nicméně připustil,  že návratem do NATO by Francie získala vliv na transformaci této organizace. Bývalý představitel francouzské armády Henri Bentegear také připomenul, že reintegrace Francie by oslabila tradiční francouzskou nedůvěru vůči této organizaci.

Čtěte také:
NATO „uvítá“ návrat Francie do velení

Zdroj: EUbusiness (Lucembursko)

---

Násilí v Dárfúru se stupňuje
Násilnosti proti uprchlíkům v západosúdanské provincii Dárfúr se letos stupňují, upozornila OSN. Některé z uprchlických táborů kvůli tomu nedostávají humanitární pomoc, neboť riziko pro pracovníky je příliš vysoké. Každý týden přijdou do táborů, které jsou již tak přeplněné, další tisíce lidí.

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Louise Arbour upozorňuje, že súdánské autority nejsou schopné stíhat a trestat viníky.

Čtěte také:
Povstalci z Dárfúru chtějí vyjednávat

Zdroj: Radio Netherlands (Nizozemí)

 

 

 

egi natoaktual.cz
zpět na článek