natoaktual.cz

Německo stažení vojáků z Afghánistánu nechystá

5. září 2007  11:37
 

Německo stažení vojáků z Afghánistánu nechystá
Německé jednotky by v Afghánistánu měly zůstat do té doby, než bude tato země schopna zajistit svou bezpečnost sama. Vyplývá z neveřejného vládního dokumentu, který připravila mj. německá ministerstva obrany, zahraničí a vnitra. Dokument má sloužit jako podklad pro říjnové hlasování v německém parlamentu o případném vyslání vojáků i na afghánský jih, kde probíhají nejtěžší boje.

Většina německých vojáků slouží v alianční misi ISAF na relativně klidnějším severu země a pomáhají s výcvikem afghánské policie. Německo také poskytlo letouny Tornado, které pomáhají Američanům v boji proti Talibanu.

Čtěte také:
Němci odmítli žádost NATO o vrtulníky pro Afghánistán
Soud povolil německá letadla v Afghánistánu

Zdroj: AFP (Francie)

---

Ministr: Bulharská armáda je nejchudší v NATO
Bulharská armáda je nejchudší v Severoatlantické alianci a její vojáci mají nejnižší platby na sociální zajištění v rámci NATO, řekl bulharský ministr obrany Vesselin Bliznakov.

Bulharsko vyčleňuje 2490 amerických dolarů na vojáka a rok, zatímco v sousedícím Rumunsku je tato suma dvojnásobná. Ve Francii a Nizozemí se tato částka pohybuje v rozmezí 32 000 a 35 000 USD na každého vojáka.

Podle Bliznakova musí Bulharsko navýšit počet svých vojáků i jejich připravenost, aby země mohla plnit vytčené cíle. Nicméně pokud se armádní rozpočet nezmění, ministerstvo obrany nebude moci zahájit nové modernizační projekty dříve než v roce 2011, dodal Bliznakov.

Čtěte také:
Bulharsko posílí svůj kontingent v Afghánistánu
Aliance ocenila Bulhary za účast v operaci

Zdroj: Sofia Echo (Bulharsko)

---

Gruzie má TV kanál podporující členství v NATO
V Gruzii začal vysílat televizní kanál zaměřený na vojenskou problematiku a určený k šíření povědomí o euroatlantické integraci, uvedlo tamní ministerstvo obrany.

Nový kanál s názvem Sakartvelo vznikl na základě smlouvy mezi gruzínským ministerstvem obrany a soukromou společností TV-33 a měl by vysílat do roku 2010.

Podle představitelů ministerstva by měl kanál v současné fázi spolupráce s NATO jednak informovat veřejnost o činnosti vojensko-politických složek a reformě obranného systému země a jednak zvýšit prestiž gruzínské armády.

Gruzínský prezident Michail Saakašvili uvedl, že země by se mohla stát kandidátem na členství v NATO už koncem roku 2008.

Čtěte také:
Pře s Ruskem urychlují cestu Gruzie k NATO
Gruzie sjednotí své radary s NATO 

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

---

Zpráva: Afghánský konflikt oslabuje obranu Kanady
Válka v Afghánistánu oslabuje obranu Kanady, protože odvádí vojenské zdroje i pozornost vojenských špiček do zahraničí, uvádí interní zpráva připravená pro kanadského náčelníka generálního štábu, která pronikla na veřejnost.

Ambiciózní projekt transformace kanadské armády, jenž začal před osmnácti měsíci, je podle zprávy zastíněn válkou v Afghánistánu. Důsledkem toho je, že silám zodpovědným za zajištění bezpečnosti kanadského pobřeží, vzdušného prostoru i za pomoc při přírodních katastrofách se nedostává dostatečné pozornosti armádních generálů.

Kanadské expediční jednotky jsou navíc kvůli afghánské misi přetížené a to jim znemožňuje vykonávat také jiné funkce, které mají, jako je synchronizace a udržování operačních schopností či spolupráce se strategickými partnery.

Čtěte také:
Kanada: Afghánskou válku nevyhrajeme silou

Zdroj: Defense News (USA)

---

Češi se zapojí i do deváté rotace NRF
Od července 2007 je v pohotovosti devátá rotace Sil rychlé reakce NATO (NRF), do níž přispívá 312. prapor radiační, chemické a biologické ochrany z Liberce jednotkou radiologické laboratoře. Vedoucím národem v tomto období v oblasti ochrany proti zbraním hromadného ničení (ZHN) je Itálie.

Dalšími jednotkami Armády ČR vyčleněnými pro NRF-9 je JAT (Joint Assessment Team neboli Společný vyhodnocovací tým pro oblast ochrany proti ZHN, Společné operační středisko letectva a Tým pro řízení a kontrolu přesunů.

Slavnostní nástup a ohlášení dosažení plných operačních schopností sil vyčleněných do NRF-9 se uskutečnil 4. září v Liberci. Během něho byly všem příslušníkům NRF-8 uděleny Pamětní odznaky ministryně obrany za NRF.

V předchozí rotaci NRF od 1. ledna do 30. června 2007 bylo zapojeno na 300 českých vojáků. V té době byl velitelem 312. mnohonárodní praporu radiační, chemické a biologické ochrany major Jiří Mitbauer. Na výstavbě praporu se podílelo celkem devět států: Bulharsko, Maďarsko, Polsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovinsko, Španělsko, USA a Česká republika, která byla v úloze vedoucího národa. Odpovídala za řízení výcviku a dosažení požadované úrovně připravenosti. Celkový počet příslušníků činil 636.

Čtěte také:
Chemici dostali medaile za službu v NATO
USA hrozí opuštěním sil NRF

Zdroj: Ministerstvo obrany ČR

 

 

 

 

 

 

pet natoaktual.cz
zpět na článek