natoaktual.cz

NATO dostalo první modernizovaný AWACS

23. listopadu 2006  15:44
 

NATO dostalo první modernizovaný AWACS
Boeing dokončil modernizaci prvního letadla včasného varování (AWACS) a slavnostně ho Severoatlantické alianci předal v Německém Manchingu, ve středisku evropské zbrojovky EADS, která se na modernizaci podílela.

Kompletní flotila 17 letadel AWACS bude modernizována do roku 2008 společně se dvěma výcvikovými simulátory. Toto zásadní vylepšení letadel AWACS poskytne alianci nové schopnosti ve svých misích, zvýší jejich efektivitu a možnost operačního nasazení.

Čtěte také:
Letoun AWACS míří do 21. století
Polsko se zapojí do programu speciálních letounů AWACS

Zdroj: Aero-News Network (USA)

---

Summit zboří poslední zbytky železné opony
Summit Severoatlantické aliance příští týden v Rize, konaný porpvé na území bývalého Sovětského svazu, odstraní poslední zbytky železné opony, prohlásila lotyšská prezidentka Vaira Vike-Freiburga. „Je to jasný signál jak vtisknout lidem do paměti, v Lotyšsku i jinde, že mapa Evropy a světa se změnila,“ řekla prezidentka.

Summit přivede do Lotyšska tisíce návštěvníků z 26 zemí NATO. Přestože si někteří Lotyši stěžují na vysoké náklady summitu, většina obyvatel bývalé sovětské svazové republiky členství v NATO oceňuje. Vzájemné vztahy s Ruskem stále nabourává rozdílný náhled na společnou minulost obou zemí, i když v poslední době se situace zlepšuje. Lotyšská prezidentka ale varovala, že v Rusku stále existují lidé, kteří myslí ve starých dimenzích a dotkla se i nevybíravé ruské energetické politiky.

Čtěte také speciální přílohu:
Summit NATO – Riga 2006

Zdroj: MSNBC.com (USA)

---

Irák poděkoval alianci za pomoc
Náměstek iráckého premiéra Barham Salih navštívil velitelství Severoatlantické aliance v Bruselu a sešel se s generálním tajemníkem NATO Jaapem de Hoopem Schefferem. Salih poděkoval Schefferovi za pomoc, kterou NATO poskytuje Iráku při výcviku iráckých bezpečnostních složek a hovořili také o současné situaci v Iráku. Generální tajemník ujistil Salida, že NATO bude nadále Irák podporovat.

Od roku 2004 NATO pomáhá s výcvikem iráckých jednotek a poskytuje jim vybavení. Každý z 26 členů NATO přispívá svým dílem, buď přímo v Iráku nebo mimo něj, pomáhá s výcvikem, financováním nebo daruje vybavení. Barham Salih po návštěvě aliance zůstává v Bruselu a pokračuje ve své návštěvě jednáním s EU.

Více o misi NATO v Iráku čtěte zde.

Zdroj: Islamic Repulic News Agency (Írán)

---

Merkelová: Německo na jih Afghánistánu nepůjde
Německá kancléřka Angela Merkelová slíbila, že německý kontingent mírových sil zůstane na severu Afghánistánu a nepřesune se na neklidný jih. Německo má se svými 2 900 vojáky jeden z největších kontingentů v Afghánistánu. Německo je pod silným tlakem především ze strany USA, aby poslalo své vojáky na jih a pomohlo těžce zkoušeným jednotkám USA, Kanady a Británie, které nesou hlavní tíhu bojů. „Německá armáda bude plnit své závazky podle současného mandátu a neumím si představit žádné rozšíření tohoto mandátu,“ řekla v německém parlamentu Merkelová. Podle současného mandátu jsou německé síly umístěny na severu Afghánistánu a na jihu vypomáhají jen ve výjimečných a nezbytných případech.

Na nadcházejícím summitu NATO v Rize bude americký prezident Georgie W. Bush naléhat na členské státy, aby poslaly do Afghánistánu více jednotek a zbavily je limitujících omezení jejich působnosti. NATO potřebuje v zemi dalších 1 500 vojáků nebo nebude schopné zaručit na jihu bezpečnost.

Německo má nyní tisíce vojáků v zahraničních misích a v poslední době vyslalo další do Konga a Libanonu, přičemž ani jedna mise nemá mezi Němci podporu. Německo si jen pomalu uvědomuje svou vzrůstající roli v mezinárodních mírových misích 60 let po druhé světové válce.

Čtěte také:
USA: Ať jde Německo na afghánský jih
Německo pod palbou kritiky za Afghánistán
Berlín nepošle své jednotky na jih Afghánistánu

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Reakce "spojenců" na posílení spolupráce vlažné
Spojené státy americké tlačí na své spojence ze Severoatlantické aliance, aby zesílili spolupráci s klíčovými spojenci mimo NATO jako je Austrálie, Jižní Korea, Japonsko, Finsko a Švédsko. Americký prezident Georgie W. Bush o tom hodlá jednat na summitu NATO v Rize.

Přestože má Austrálie své jednotky v Afghánistánu, kde spadají pod velení NATO, je reakce Canberry na nějaké užší partnerství vlažná. Australský ministr zahraničí řekl, že jednal s generálním tajemníkem NATO Jaapem de Hoopem Schefferem o možnosti užší spolupráce, ale zopakoval, že vláda nemá zájem o formální smluvní partnerství.

Vláda Korejské republiky údajně ještě žádný oficiální návrh užší spolupráce mezi Jižní Koreou a aliancí neobdržela, ale k situaci se staví podobně vlažně jako Austrálie. Soul má především obavy, že partnerství NATO-Jižní Korea by mohlo negativně ovlivnit vztahy země se Severní Koreou a Čínou. Podle Soulu by v případě nějaké formální spolupráce musely obě strany zintenzivnit své bilaterální vztahy a teprve pak by se mohlo přistoupit k vojenské spolupráci. Jižní Korea má v současnosti rozmístěné své jednotky v Iráku.

Čtěte také:
Bush vyzve NATO k větší účasti v Afghánistánu

Zdroj: Australian (Austrálie), Chosun Ilbo (Jižní Korea)

jak natoaktual.cz
zpět na článek