natoaktual.cz

NATO a OSN: Rozpory ohledně Afghánistánu

16. listopadu 2006  17:05
 

NATO a OSN: Rozpory ohledně Afghánistánu
Rozepře mezi Severoatlantickou aliancí a OSN se vyskytla nad vývojem situace v jižním Afghánistánu, když obě organizace došly k rozdílným závěrům, především v otázkách Talibanu a boji proti narkotikům. 

Podle hodnocení OSN se situace v zemi zhoršuje a dokládá to zvyšující se počet povstaleckých útoků. S tím nesouhlasí NATO, které tvrdí, že situace se zlepšuje a dokládá to úspěchem svých rekonstrukčních programů.

Další rozepře, které rozdělují NATO a OSN, jsou otázky vyjednávání s Talibanem o politickém řešení situace, omezené mandáty vojáků některých zemí NATO, které tak znemožňují nasazení svých vojáků na jihu Afghánistánu, protidrogová politika a způsob, jak odradit ostatní státy, aby nepodporovaly povstalce.

OSN kritizovalo situaci na jihu, ale připomnělo, že na jiných místech Afghánistánu je situace výrazně lepší. „Počet incidentů narůstá, sofistikovanost povstalců se zlepšuje a stále je tu problém drog,“ řekl mluvčí delegace OSN v Afghánistánu Adrian Edwards.

Nizozemský generál Ton van Loon na situaci reagoval slovy: „Nejtěžší boje jsou za námi, jasně jsme Talibanu ukázali, že jestli s námi chce bojovat, dokážeme ho porazit.“ Generál dodal, že nyní, když NATO získalo nadvládu, může začít vyjednávat s vesničany, aby přestali podporovat povstalce.

Čtěte také:
Zpráva: Dohoda s Talibanem není dobrý nápad
V Afghánistánu vzrůstá podpora Talibanu
NATO posiluje humanitární roli v Afghánistánu
OSN: NATO nesmí ztratit Afghánistán

Zdroj: The Globe and Mail (Kanada)

---

Německo pod palbou kritiky za Afghánistán
Na Berlín se sesypala vlna kritiky za nezvládnutí výcvikové mise nové afghánské policie, kterou Německo vede, a za neochotu přesunout své jednotky ze severu Afghánistánu na neklidný jih. Kritika přišla v době, kdy EU, pod tlakem NATO, uvažuje o převzetí odpovědnosti za výcvik nové afghánské policie. „Věřím, že bychom měli zvýšit naše úsilí na vybudování policie a měli bychom se sami sebe zeptat, jestli je náš příspěvek dostačující,“ řekl německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. Na adresu německé přítomnosti na jihu Afghánistánu řekla kancléřka Německa Angela Merkelová: „My jsme převzali odpovědnost za sever.“

Německý výcvikový program afghánské policie se dostal pod drobnohled poté, co se NATO a EU začaly snažit o společnou koordinovanou vojenskou a civilní strategii rozvoje, aby předešly pádu jihu do rukou místních vládců a drogových kartelů.

Vrchní velitel NATO generál James L. Jones už delší dobu kritizuje roli Německa ve výcvikovém programu afghánské policie, který je podle jeho slov „velice znepokojivý“. Podobnými slovy hodnotil program i mluvčí NATO v Afghánistánu Mark Laity.

Čtěte také:
EU vlažná k větší akci v Afghánistánu
Scheffer: Výcvik afghánské policie by měla vést EU

Zdroj: The New York Times (USA)

---

Berlín nepošle své jednotky na jih Afghánistánu
Navzdory výzvám Severoatlantické aliance německá vláda stále odmítá poslat své vojáky na neklidný afghánský jih a Německo se bude nadále soustředit na své působení na severu. Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier řekl, že stabilizační práce na severu Afghánistánu nesmí být nabourávány přesuny jednotek ze severu na jih.

Vzhledem k obtížné situaci na jihu země generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer žádá, aby nově příchozí jednotky do Afghánistánu nebyly svázány geografickými limity své působnosti. Podle Scheffera to umožní flexibilnější rozmístění jednotek v zemi.

Čtěte také:
NATO: Zrušte omezení svých jednotek v Afghánistánu

Zdroj: International News Network (Pákistán)

---

NATO riskuje neúspěch v Afghánistánu
Parlamentní shromáždění Severoatlantické aliance varuje před neúspěchem mise NATO v Afghánistánu, pakliže nebudou jednotliví členové plnit své závazky. Nizozemský poslanec Bert Koenders zdůraznil, že od srpna, kdy se NATO silně angažuje v talibanské baště na jihu země, se situace výrazně zhoršuje, přibývá teroristických útoků, včetně sebevražedných atentátníků, kteří nebyli v Afghánistánu dříve příliš viděni. Jedním z hlavních problémů Afghánistánu je podle Koenderse produkce opia a s ním související aktivity.

Podle Koendersovy parlamentní zprávy „Afghánistán a budoucnost NATO“ může být situace v Afghánistánu stále ještě zachráněna. Odstupující prezident parlamentního shromáždění Pierre Lellouche se domnívá, že klíčem k úspěchu je méně amerického unilateralismu a zvýšení vojenských rozpočtů v Evropě. Jednotky NATO jsou nyní rozmístěny po celém Afghánistánu a pokud nebudou mít dostatek kvalitního vybavení v boji, budou čelit velikým problémům ze strany Talibanu. NATO si v Afghánistánu nemůže dovolit selhat.    

Čtěte také:
NATO na jihu Afghánistánu: Zaměříme se na rekonstrukci

Zdroj: Defense News (USA)

---

Kanada: V Afghánistánu stále nedostatek vojáků
Kanadský ministr obrany Gordon O’Connor řekl, že Severoatlantická aliance v Afghánistánu stále potřebuje asi 1 500 vojáků a není jasné, které země tyto jednotky poskytnou. Jako poslední zatím přislíbilo 1 000 vojáků Polsko. Podle kanadského ministra obrany by se mohly státy NATO dohodnout na zvýšení počtu jednotek v Afghánistánu na schůzce v Bruselu.

Ministr Gordon O’Connor zároveň dodal, že jisté je to, že Kanada už žádné další jednotky neposkytne. V kandáhárské provincii už nyní má Kanada 2 500 vojáků a nedávno svůj kontingent posílila dalšími 450 muži. Ministr O’Connor je nyní na cestě po Kanadě, aby získal podporu obyvatelstva pro kanadskou účast v misi NATO v Afghánistánu. Podle posledních průzkumů jsou Kanaďané vůči operaci v Afghánistánu pesimističtí a v otázce účasti svých jednotek jsou rozděleni na dva tábory.

Čtěte také:
Richards: Jsou potřeba další posily pro Afghánistán
Kanada žádá větší přítomnost NATO v Afghánistánu

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

jak natoaktual.cz
zpět na článek