natoaktual.cz

Scheffer: Výcvik afghánské policie by měla vést EU

6. listopadu 2006  16:57
 

Scheffer: Výcvik afghánské policie by měla vést EU
Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer volá po zásadním přehodnocení vojenských, civilních a rozvojových aktivit aliance v Afghánistánu. Scheffer uznal, že v Afghánistánu není možné zvítězit jen vojenskými prostředky. Těžké boje na jihu země totiž postihují stále vyšší počet civilního obyvatelstva. Na zažehnání krize by se proto, podle něj, měly podílet nejrůznější organizace vojenského i civilního charakteru. 

Jak Scheffer řekl, Evropská unie by měla mít na starosti výcvik a vybavení místních policejních sborů. Aliance by školila a poskytovala výbavu afghánské armádě, která by v budoucnu měla převzít zodpovědnost za bezpečnost v zemi. Unie se na tomto úkolu již z části podílí a v minulosti připustila, že práce jde pomalu.

EU je jedním z hlavních sponzorů rozvoje v zemi – od poloviny uplynulého roku poskytla 715 milionů euro (910 milionů dolarů). Většina této pomoci byla určena  na obnovu infrastruktury a zdravotnictví, reformu veřejné správy a rozvoj venkova. Unie zároveň podporuje policejní a soudní reformy.

Čtěte také:
EU chce snížit počet svých vojáků v Bosně

Zdroj: International Herald Tribune (Francie)

---

OSN: NATO nesmí ztratit Afghánistán
NATO musí zabránit tomu, aby se válkou zmítaný Afghánistán nepropadl do chaosu. Řekl to zástupce OSN v Afghánistánu, Němec Tom Koenigs v rozhovoru pro Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung. Aliance se podle něj nachází na křižovatce. Koenigs vyzval k „enormnímu vojenskému úsilí“. Ačkoliv připustil důležitost diplomatické a humanitární pomoci, zdůraznil také, že je nutné, aby aliance zamezila útokům ze strany Talibanu a jiných ozbrojenců. Kdyby se tento úkol alianci nepodařilo splnit, znamenalo by to, že tato organizace „není vhodná pro mírové operace ve třetím světě“.

Zdroj: The Peninsula (Katar)

---

Annan: Rozhodnutí o Kosovu možná odložíme
Rozhodnutí o konečném statusu kosovské provincie může být odloženo. Informoval o tom generální tajemník OSN Kofi Annan v rozhovoru pro chorvatský deník Vjesnik.

V Srbsku byla v říjnu přijata nová ústava  a na prosinec tohoto roku jsou naplánované parlamentní volby. Annan vysvětlil, že pokud by konečný status Kosova byl rozhodnut ještě před srbskými volbami, ultranacionalisté by tak získali výhodu před prozápadními stranami. Zároveň se ale vyskytují obavy, že přílišné prodlužování současného stavu by mohlo u albánských extremistů v Kosovu vyvolat podezření, že byli Západem podvedeni, a mohli by se proto uchýlit k násilí.

Čtěte také:
Srbové nikdy nepřijmou ztrátu Kosova
Srbsko: Ústava zřejmě přijata

Zdroj: The Scotsman
(Velká Británie)

---

V Rize se bude jednat i o Afghánistánu
Jedním z hlavnich témat nadcházejícího summitu NATO v lotyšské Rize bude operace v Afghánistánu a související spor mezi členskými zeměmi, které se na ní podílejí. Vyplynulo to z rozhovoru s kanadským generálem Rayem Henaultem. Země, jejichž jednotky působí v bojových operacích na jihu Afghánistánu totiž kritizují jiné členské státy, které své vojáky vyslaly pouze na relativně bezpečný sever země. Do první skupiny patří Kanada, Británie, USA a Nizozemí, do druhé pak především Německo a Francie.

Jak Henault dodal, Afghánistán je pro alianci stále „úkol číslo jedna“ a  jednotky zde zřejmě zůstanou dlouhou dobu. Odhad pěti až deseti let prý, podle něj, „není přehnaný“.

Zdroj: Canada.com (Kanada)

---

Lech Kaczyński navrhuje stotisícovou armádu EU
EU by měla mít stotisícovou armádu, která by byla propojena s NATO. Řekl to prezident Polska Lech Kaczyński v rozhovoru pro britské Financial Times. Zmíněný vojenský útvar by sloužil k řešení globálních krizí a k zabezpečení Evropy. Prezident již prý tuto myšlenku projednával s předsedou Evropské komise Josém Manuelem Barrosou a má v plánu toto téma vznést i při své návštěvě Velké Británie, která se uskuteční tento týden. Lech Kaczyński navíc uvedl, že jeho bratr Jaroslaw, polský premiér, přednesl minulý týden tentýž návrh německé kancléřce Angele Merkelové.

Představitelé Německa byli tímto návrhem údajně překvapeni. Obzvlášť fakt, že „plánovaná“ evropská armáda by měla fungovat v rámci NATO, vyvoval otázku, zda-li by podléhala evropskému nebo americkému velení. Prezidentova slova vzbudila rozruch i v samotném Polsku, neboť premiér Jaroslaw Kaczyński popřel, že by s Angelou Merkelovou někdy o něčem takovém hovořil.

Čtěte také:

Polsko je v EU a NATO díky Solidaritě

Zdroj: MSNBC (USA)

 

 

 

egi natoaktual.cz
zpět na článek