natoaktual.cz

USA: Na úspěchu ISAF závisí význam NATO

24. října 2006  14:46
 

USA: Na úspěchu ISAF závisí význam NATO
Operační výzvy, jimž Severoatlantická aliance čelí v Afghánistánu, představují i širší problémy, před nimiž NATO jako organizace stojí, a jsou proto testem její celkové budoucí účinnosti. Uvedla to Victoria Nuland, americká velvyslankyně při NATO: "Pokud nezvládneme mise podobné té v Afghánistánu, tak nebudeme schopni dosáhnout cílů, kvůli nimž NATO existuje."

Nuland též vyjmenovala priority, jež bude Washington sledovat na summitu aliance v Rize. Patří mezi ně rozvoj politického dialogu s jinými částmi světa, vytvoření strategického partnerství se zeměmi, které sdílejí naše hodnoty, transformace aliance pomocí společného financování operací a infrastruktury či vytvoření schopností potřebných pro Síly rychlé reakce NATO. (Co jsou Síly rychlé reakce?)

Čtěte také přílohu: Summit NATO - Riga 2006

Zdroj: Defense News (USA)

---

Jadranská charta chce datum vstupu do NATO
Severoatlantická aliance by na svém nadcházejícím summitu v Rize na konci listopadu měla rozhodnout o datu přistoupení Makedonie, Albánie a Chorvatska. Takové je přání zástupců parlamentních delegací těchto zemí sdružených do Jadranské charty, kteří se sešli na jednání v Tiraně. Albánský prezident Sali Berisha již dříve uvedl, že Albánie, Chorvatsko a Makeonie budou k plnému členství v NATO přizvány na summitu, jenž se bude konat v roce 2008.

Zdroj: Makfax (Makedonie)

---

NATO chce lepší vztahy s post-sovětskými republikami
Severoatlantická aliance uznává legitimní zájmy Ruska i v post-sovětském prostoru, to však neznamená, že nebude posilovat své vztahy s ruskými sousedy. Uvedl to generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer. "Státy, které usilují o členství v NATO, se nesnaží připojit k 'protiruské' alianci. Jako partneři posilují své schopnosti, aby mohly smysluplně přispět k mnohostranným řešením společných bezpečnostních hrozeb. A to prospívá i Rusku," řekl Scheffer.

Celý transformační proces, včetně politiky otevřených dveří, musí posilovat bezpečnost v euroatlantickém prostoru. Proto NATO vede s Ruskem přímý dialog o širokém spektru otázek. Rada NATO-Rusko by se proto na svém příštím zasedání měla vrátit k pokračujícímu jednání o transformačním procesu.

Zdroj: Interfax (Rusko)

---

Spolupráce NATO a EU je nedostatečná
Mnoho evropských zemí nemá dostatek vůle pro bližší spolupráci struktur Evropské unie a Severoatlantické aliance. Na konferenci o mezinárodní bezpečnosti v Berlíně to prohlásil český ministr obrany Jiří Šedivý. Za nedostatečnou spolupráci nejsou dle Šedivého odpovědná vedení NATO nebo EU, ale členské země Evropské unie.

Předseda zahraničního výboru Evropského parlamentu Elmar Brok však uvedl, že předpokladem účinné evropské obranné politiky byla evropská ústava, kterou ale obyvatelé Francie a Holandska v referendu zamítli. Za úspěch je ale považováno, že EU převzala odpovědnost za bezpečnost v Bosně a Hercegovině. Podle bosenského ministra obrany Nikoly Radovanoviče je to i důležitý krok k přijetí Evropské unie v tomto regionu.

Zdroj: Prague Daily Monitor (Česká republika)

---

Rumunsko bude mít profesionální armádu
Rumunsko zrušilo povinnou vojenskou službu a rozhodlo, že ozbrojené síly už budou tvořit pouze profesionálové. Oznámil to rumunský ministr obrany Corneliu Doritoiu, který zdůraznil, že armáda bude cvičena především pro účast v mírových misích. Dosud museli rumunští muži sloužit v armádě 6 až 18 měsíců.

Zdroj: UPI (USA)

ivn natoaktual.cz
zpět na článek