natoaktual.cz

NATO znovu otevře základnu na severu Kosova

2. června 2006  23:36
 

NATO znovu otevře základnu na severu Kosova
NATO oznámilo, že s blížícím se závěrem rozhovorů o budoucím statusu Kosova a obavám ze srbské reakce na toto rozhodnutí hodlá znovu otevřít základnu v  severní části Kosova, obývané převážně Srby. Diplomaté říkají, že existuje vážné riziko možných jednostranných kroků ze strany Srbska v reakci na případné vyhlášení nezávislosti této provincie.

Plukovník Pio Sabetta uvedl, že 17-ti tisícové síly KFOR hodlají starou belgickou základnu na severu otevřít pravděpodobně do jednoho měsíce. Podle diplomatů mohou rozhovory, které od února vede OSN, skončit rozhodnutím Rady bezpečnosti o oddělení Kosova od Srbska, čímž by se 100 tisíc Srbů rázem ocitlo mimo svou vlast v obklopení 2 milionů Albánců.

Rozhodnutí o otevření základny na severu přivítala kosovská vláda, ve které mají většinu etničtí Albánci. Oficiálně je Kosovo součástí Srbska, od roku 1999, kdy NATO bombardováním zabránilo srbským jednotkám v násilnostech proti Albáncům, ji však spravuje OSN. Zhruba polovina srbské populace poté uprchla před vlnou odvetných útoků.Vyjednávači OSN odmítli možnost, že by Srbové získali v rámci Kosova autonomii, protože se obávají rozdělení provincie a dalšího násilí a přesunů obyvatelstva.
 
Zdroj: The Washington Post (USA)

---

Sebevražedný útočník odpálil bombu poblíž základny NATO
Sebevražedný bombový útočník se odpálil v autě v západoafghánském městě Farah poblíž základny amerických vojáků, kteří zde slouží spolu s vojáky mírové mise NATO. Jeho bomba vybuchla příliš brzy. Podezřelý útočník odpálil výbušninami naplněné auto během honičky s policí v centru města, uvedl guvernér provincie Isatullah Wasifi. Co bylo cílem útočníka není jasné, přestože bomba vybuchla poblíž základny sil NATO a úřadu guvernéra. Afghánská armáda mezitím plánovala útok na distrikt Chora v jižní provincii Uruzgan, kterou mají již více než 24 hodin pod kontrolou talibanští bojovníci. Incident ve Farahu se odehrál během nejkrvavějšího období od sesazení talibanského režimu jednotkami pod vedením USA v roce 2001. Od začátku tohoto roku bylo v zemi zabito asi 900 lidí, z toho celá polovina v květnu.

Zdroj: The Peninsula (Katar)

---

Velvyslanec předpovídá další útoky Talibanu
Taliban v nadcházejících měsících rozpoutá divoké útoky a pokusí se zabránit předání správy v západním Afghánistánu směrem od americké armády k NATO, uvedl afghánský velvyslanec ve Washingtonu Said Jawad. Talibanští bojovníci s pomocí ozbrojenců z Al-Kajdy začali častěji a přesněji útočit. Během posledních dvou týdnů bylo zabito více než 300 lidí a tisíce bylo nuceně přemístěno. Nárůst aktivity Talibanu se časově kryje se stahováním amerických vojáků z jihu země, kde začínají své operace jednotky NATO. Mnohonárodní jednotka, vedená Británií a Kanadou, posílí do konce července o dalších 9000 vojáků, a dosáhne tak síly 21000 mužů, zatímco Spojené státy plánují snížit svou vojenskou přítomnost, která dnes činí 23000 vojáků, o 6500.

Bushova administrativa a vojenští velitelé jsou však přesvědčeni, že se situace zlepší. „Vítězíme, avšak válka ještě není vyhraná,“ řekl šéf amerických jednotek v Afghánistánu, generál Karl Eikenberry, na tiskové konferenci v Pentagonu. Dodal, že obnova aktivit Talibanu v jižních provinciích je v první řadě výsledkem neschopnosti afghánské vlády proti ozbrojencům bojovat, a nikoliv svědectvím o zesílení tohoto hnutí. Významné jsou také modernější zbraně, které ozbrojenci získávají přes propustnou hranici s Pákistánem, což je „věc, kterou nezpochybňuje dokonce ani pákistánská vláda,“ řekl Jawad.

Zdroj: The Washington Times (USA)

---

Scheffer o summitu v Rize
Summit NATO v Rize určí nový směr pro operace NATO, vztahy s partnerskými zeměmi a provede revizi transformace aliančních jednotek, řekl generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer během svého projevu v Paříži. Doufá též, že bude moci v Rize oznámit dokončení procesu rozšíření vojenské přítomnosti aliance na celé území Afghánistánu. „Afghánistán zůstává naší prioritou číslo jedna a pro lid Afghánistánu i pro NATO je absolutně zásadní, abychom byli úspěšní,“ řekl Scheffer na společném zasedání Severoatlantické rady a Parlamentního shromáždění NATO v Paříži.

Načrtl také agendu nadcházejícího summitu hlav států a vlád NATO v lotyšském hlavním městě Rize 28. a 29. listopadu. Očekává, že se summit bude soustředit na tři témata: politické otázky, vojenské kapacity a operace aliance. Vyzval též účastníky, aby pomohli vysvětlit veřejnosti důležitost misí na vzdálených místech, jako je Afghánistán, a jejich relevanci vzhledem k bezpečnosti Evropy a Severní Ameriky.

Zdroj: Noticias.info (Španělsko)

---

Armáda a obrana v programech slovenských stran
Armáda a obrana státu jsou pro slovenské politické strany málo významné – věnují se jim až na posledních stránkách svých programů, pokud vůbec. Na armádu jsou při tom vázané desetitisíce lidí, zejména profesionální vojáci a jejich rodiny. Nejvíce prostoru věnují armádě a bezpečnosti Slovenská národná strana (SNS) a Slovenská demokratická a kresťanská únia (SDKÚ), která v současnosti drží post ministra obrany, v tomto končícím volebním období již třetího. Relativně obsáhle se k tématu vyjadřuje i Hnutie za demokratické Slovensko (HZDS), Kresťansko demokratické hnutie (KDH) a Slobodné fórum (SF), méně už Strana maďarskej koalície (SMK). Smer ani Komunistická strana Slovenska (KSS) se k tématu nevyjadřují vůbec.

Politolog ze Společnosti pro zahraniční politiku Ivo Samson, který programy a postoje v oblasti obrany studoval, strany rozdělil na tři skupiny. V té největší, složené z SDKÚ, KDH, SMK, SF a HZDS, panuje v nejdůležitějších otázkách, jako postoj k NATO a profesionální armádě, shoda. Další skupinou je „opoziční proud“, tedy zejména SNS, jejíž program si v mnoha bodech protiřečí. Poslední skupinou jsou Smer, Aliancia nového občana (ANO), KSS a Hnutie za demokraciu (HZD), které se obranou zaobírají pouze několika málo větami v části o zahraniční politice.

Zdroj: Sme (Slovensko)

jnd, pj natoaktual.cz
zpět na článek