natoaktual.cz

Lotyšsko zve Putina na summit NATO

27. března 2006  17:13
 

Lotyšsko zve Putina na summit NATO
Lotyšská prezidentka Vaira Vike-Freiberga v zájmu zlepšení vztahů s Ruskem pozvala prezidenta Vladimira Putina na listopadový summit Severoatlantické aliance v Rize. Dalším důvodem je zvýšení šance lotyšské prezidentky na její zvolení příštím generálním tajemníkem OSN.

Překážkou účasti prezidenta Putina však může být ruská menšina, jejíž postavení není v Lotyšsku takové, jaké by si Rusko přálo. Místo Putina by tedy do Lotyšska jel ministr zahraničí, stejně jako tomu bylo na summitu NATO v Istanbulu v červnu 2004.

Zdroj: Axis

---

Na summitu se má jednat i s kandidáty
Generální tajemník Severoatlantické aliance Jaap de Hoop Scheffer se poprvé vyjádřil k agendě listopadového summitu v Rize. Zejména kritizoval Rusko pro jeho negativní postoj k záměru Ukrajiny a Gruzie o vylepšení jejich vztahu se Západem. Ačkoli je jednání s ním obtížné, nelze však styky s Ruskem přerušit. Na summitu v Rize se tedy mimo jiné bude jednat i o vztahu aliance s Gruzií, Ukrajinou i Ruskem.

Zdroj: Prime-News (Gruzie)

---

Dohoda o základnách USA v Bulharsku je hotová
Americká ministryně zahraničí Condoleeza Rice má 27. dubna v Sofii podepsat smlouvu o umístění tří amerických vojenských základen v Bulharsku. Američanům tak budou k dispozici střelnice Novo Selo a Bezmer u hranic s Tureckem a letiště Graf Ignatievo v centrální části země. Tato místa bude k výcviku využívat dva až tři tisíce amerických vojáků.

Smlouvu, která má desetiletou platnost, po podpisu musí ještě schválit bulharský parlament a příslušný dekret musí podepsat prezident. Spolu s touto smlouvou má být podepsáno zhruba deset dalších dohod, které upravují vztahy v jednotlivých oblastech od životního prostředí a zaměstnanosti až po cla.

Zdroj: Novinite (Bulharsko)

---

Vojáci pracují pro armádu i v civilu
Někteří bývalí slovenští vojáci pokračují v práci pro rezort obrany jako civilní zaměstnanci. Týká se to zhruba čtvrtiny lidí odešlých z armády. Za stejnou práci jim tedy stát platí dvakrát, protože dostávají i služební důchod, který u vyšších důstojníků činí i 20 tisíc slovenských korun. Při odchodu z armády navíc dostávají až stotisícové odstupné.
 
Přestože část poslanců považuje tento systém za nespravedlivý, do voleb už nikdo pozměňující úpravu, která by tuto duplicitu zrušila, nepředloží. Nedávno navíc poslanci zamítli návrh zákona, aby policisté, jichž by se tato úprava také týkala, dostávali služební důchod až od 50 let věku.

Zdroj: Pravda (Slovensko)

---

Svět zlepšuje varovné systémy
Do Německa se sjeli odborníci ze 140 zemí, aby se seznámili s pokrokem v systémech včasného varování, ke kterému došlo v uplynulých 15 měsících, tedy od katastrofální tsunami, jež postihla jihovýchodní Asii. Třetí mezinárodní konference OSN o včasné výstraze se zaměřuje na to, jak jsou země u Indického oceánu připraveny na varování obyvatel a turistů, pokud by se k pobřeží blížila další smrtící vlna.

Bývalý americký prezident Bill Clinton, nyní zvláštní vyslanec OSN pro obnovu po tsunami, se též setká s dárci z 50 zemí, kteří by měli podpořit obnovu zničeného území i preventivní opatření.

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

ivn natoaktual.cz
zpět na článek