natoaktual.cz

Čína - rival anebo klíčový partner NATO ve východní Asii?

8. července 2013  10:26
Rostoucí síla Číny v posledních letech čím dál více přitahuje pozornost Spojených států amerických - klíčového člena Severoatlantické aliance. Ruku v ruce s tímto rostoucím zájmem se zároveň objevují otázky ohledně vzájemné rivality anebo naopak případné spolupráce obou mocností. Co si ale vlastně myslí Čína o roli NATO po skončení studené války? Je možné, aby obě mocnosti spolupracovaly? Z pohledu Číny píše exkluzivně pro natoaktual.cz Hongjian Cui, ředitel Odboru pro evropská studia na Čínském institutu mezinárodních vztahů v Pekingu.  

Velitel alianční protipirátská mise Ocean Shield kontradmirál Sinan Azmi Tosun (vlevo) s velitelem čínského protipirátského úkolového uskupení kontradmirálem Yang Jun-Fei (27. dubna 2012). | foto: NATO Photos

NATO ztratilo po skončení studené války svůj účel

Nejprve je potřeba pochopit význam a funkci Severoatlantické aliance stejně jako směr, kterým se ubírá. Původní koncept Severoatlantické aliance byl vojenský - NATO v čele s USA, Velkou Británií a Francií je produktem studené války. Po konci studené války však došlo k bezprecedentní změně v mezinárodním prostředí a od té doby se proto další existence NATO spojilo s hledáním nových cílů a hrozeb. Pomocí tohoto hledání se tak NATO snaží ukotvit sebe sama jako legitimního člena mezinárodního společenství. Po konci studené války se rovněž stala Aliance více agresivní.

NATO z pohledu Číny

Z perspektivy Číny neexistuje jediný důvod, proč by NATO mělo přežít konec studené války…Největší obavou Číny je, že NATO bude sloužit zájmům Spojených států. Z toho důvodu bude Čína sledovat, jestli v rámci NATO dojde k nějakému vyvážení amerického vlivu ze strany evropských mocností.

NATO už není přítomna jen v Evropě, ale aktivně se podílí na řešení problémů v Asii. Působí v Afghánistánu, tedy bezprostředně za hranicemi Číny. A po odchodu jednotek NATO z Afghánistánu lze očekávat, že se přesune svůj zájem za novou aktuální bezpečnostní hrozbou/výzvou.

Z perspektivy Číny neexistuje jediný důvod, proč by NATO mělo přežít konec studené války. Nicméně, NATO a především Spojené státy se snaží neustále hledat důvod jeho existence. V současnosti se světem šíří dohady o proliferaci bezpečnosti. A v tomto ohledu je Aliance bezpochyby platným členem mezinárodního společenství. Bezpečnostní hrozby dnes nepocházejí zevnitř Evropy, ale z vnějšku. To je také důvod proč Aliance operuje i mimo své hranice.

Největší obavou Číny je, že NATO bude sloužit zájmům Spojených států. Z toho důvodu bude Čína sledovat, jestli v rámci NATO dojde k nějakému vyvážení amerického vlivu ze strany evropských mocností. V současnosti operuje NATO v některých vzdálených oblastech. Jaký zájem však evropské státy mají v takových operacích? Samozřejmě se mohou odvolávat na zájmy, které vyplývají z potřeby zajistit transportní trasy danými zeměmi. Jenomže pokud se podíváme na veřejné mínění v případě operace v Afghánistánu, je zřejmé, že evropské státy nevědí, jaké zájmy tam mají.

V každém případě existují problémy, které mají NATO a Čína společné. Jsou to například otázky kyberbezpečnosti nebo energetické bezpečnosti. Význam těchto otázek Aliance jasně zdůraznila během posledního summitu NATO v Chicagu. A současná Čína má v těchto oblastech stále více a více co říci.

NATO by mělo v Afghánistánu více spolupracovat

Jedním z nejžhavějších problémů současnosti je odchod jednotek NATO z Afghánistánu. Pohled Číny na angažmá NATO v Afghánistánu je pozitivní potud, dokud je NATO přínosem pro stabilizaci situace v regionu. Jakmile alianční jednotky Afghánistán opustí, tak se Čína nepochybně bude muset více soustředit na bezpečnostní situaci v oblasti. S blížícím se odchodem jednotek NATO z Afghánistánu čím dál více rostou obavy z budoucího vývoje. Problematice Afghánistánu by se proto v budoucnu měla Severoatlantická aliance věnovat společně s regionálními organizacemi.

Můžeme například očekávat problémy s teroristy a jiným ozbrojenými skupinami. Nicméně je třeba si uvědomit, že největší chybu udělalo NATO hned na začátku svého angažmá v zemi, když do Afghánistánu přišlo a nedbalo názorů ostatních zemí regionu. NATO vůbec nezajímalo, co si Čína, Indie a další země jako Pákistán nebo dokonce i Írán o celé intervenci myslí.

USA vkročily do Afghánistánu s jediným cílem - svrhnout Tálibán a nahradit jej novou vládou. Afghánistán již nový režim má, stejně jako novou vládu vedenou prezidentem Hamídem Karzáím, avšak řešení vnitrostátní situace je stále v nedohlednu. Al-Káida nebyla vymícena a stejně tak ani Tálibán. Budoucí vývoj Afghánistánu je ve hvězdách. Státy regionu se proto potřebují zapojit do společného úsilí o stabilizaci této země. A NATO by mělo popřemýšlet, jak tyto země zahrne do společné kooperace.

Nová čínská koncepce

Čína nabyla sebevědomí díky svým vojenským schopnostem. Doposud Čína vůči okolnímu světu zastávala defenzivní přístup. Teď to však vypadá, že nové čínské vedení změnilo svou bezpečnostní koncepci a tím také postoj vůči mezinárodnímu společenství.

Často se například mluví o možné spolupráci mezi Severoatlantickou aliancí a Šanghajskou organizací pro spolupráci (SCO), se kterou, jakožto regionální organizací, by NATO mělo otázku Afghánistánu diskutovat. Je proto vysoce pravděpodobné, že se v budoucnu mezi oběma organizacemi objeví snaha o vzájemnou spolupráci.

Problémem však je, že obě tyto organizace uznávají odlišné principy a každá chápe bezpečnost jinak. NATO totiž vyznává princip kolektivní bezpečnosti, což znamená, že jakmile se stanete členem Aliance, tak jste pod její ochranou.

Čína se otevírá. Transparentností chce zvýšit svou důvěryhodnost

Během posledních několika měsíců zveřejnila čínská armáda informace o svých vojenských cvičeních a také vůbec poprvé odhalila strukturu svých bezpečnostních složek. Na jednu stranu je tento krok odpovědí čínské strany na kritiku, která přicházela od mezinárodního společenství, kdy některé evropské země stejně jako Spojené státy nebo Japonsko Číně vytýkaly, že není dostatečně transparentní. Čína proto tyto informace zveřejnila, aby mezinárodní společenství uklidnila.

Na druhou stranu se tak stalo také proto, že Čína nabyla sebevědomí díky svým vojenským schopnostem. Doposud Čína vůči okolnímu světu zastávala defenzivní přístup. Teď to však vypadá, že nové čínské vedení změnilo svou bezpečnostní koncepci a tím také postoj vůči mezinárodnímu společenství.

Touto novou koncepcí chce zajistit bezpečnost pomocí vzájemné důvěry a vytvářením spolupráce s ostatními aktéry bezpečnostního systému. A právě transparentnost armádních složek a armádních výdajů je důležitým krokem k naplnění této koncepce.

Hongjian Cui
autor je ředitelem Odboru pro evropská studia na Čínském institutu mezinárodních vztahů

natoaktual.cz
zpět na článek