Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Téma summitu: Budoucnost NATO v Afghánistánu

17. března 2009  16:57
Téma summitu: Budoucnost NATO v Afghánistánu
Válka v Afghánistánu bude klíčovým tématem na nadcházejícím summitu NATO ve Štrasburku a Kehlu. Aliance převzala odpovědnost za mezinárodní úsilí mající za cíl porážku Talibanu a návrat demokratického charakteru země před dvěma a půl roky. A Afghánistán ovlivnil Alianci minimálně stejně, jako Aliance tuto zemi.

Alianční mise v Afghánistánu měla ulehčit Spojeným státům bojujícím v této zemi, urychlit návrat mírového a prosperujícího Afghánistánu a definovat nové mise, které Aliance povede v 21. století. Místo toho se zdá, že největší část vojenského břemene stále nesou Spojené státy, bezpečnostní situace v zemi se zhoršila a mise vyvolala otázky, zda je NATO schopno uspět v tvrdém boji vedeném daleko od jeho vlastních hranic.

Podle britské analytičky z Washington Heritage Foundation Sally McNamary jsou však zvěsti o konci Aliance přehnané. „NATO vždy bylo jednou nahoře a podruhé dole. Hlavním úkolem Aliance vždy bylo chránit svoje členy. Evropané by si měli uvědomit, že jejich jednotky byly poslány do Afghánistánu proto, aby tam bojovaly s teroristy, kteří by mohli (a také tak již učinili) zaútočit na Evropu,“ zdůraznila McNamara.

Čtěte také:
Ministr Gates nepřijede na summit NATO
Štrasburk se připravuje na summit NATO

Zdroj: Voice of America (USA)

---

Komise radí Obamovi nezvat Ukrajinu a Gruzii do NATO
Americký prezident Barack Obama by měl přestat podporovat snahy Gruzie a Ukrajiny o členství v Severoatlantické alianci, aby mohl zlepšit americké vztahy s Ruskem. K takovému závěru došla bipartijní kongresová komise sestávající jak z Demokratů, tak Republikánů vedená bývalými senátory Gary Hartem (Demokrat) a Chuckem Hagelem (Republikán). Svoje závěry komise předložila prezidentskému poradci pro národní bezpečnost Jimu Jonesovi a viceprezidentovi Joe Bidenovi.

Komise sestavila devatenáct doporučení, z nichž většina se týkala východního rozšiřování NATO, které bylo sporným bodem v americko-ruských vztazích za předchozí administrativy prezidenta Bushe. Podle zprávy by Spojené státy měly „akceptovat, že ani Ukrajina ani Gruzie nejsou připraveny na členství v Alianci a Amerika by měla se svými spojenci hledat jiné možnosti, jak by ukázala svůj závazek respektovat suverenitu těchto dvou zemí“.

Další doporučení komise se týkala amerického systému protiraketové obrany a ekonomických záležitostí. Komise Washingtonu doporučuje, aby usnadnil vstup Ruska do Světové obchodní organizace a zrušil omezení uvalená na obchod Spojených států s Ruskem z roku 1974.

Čtěte také:
NATO: Gruzie a Ukrajina ještě musí reformovat

Zdroj: AFP (Francie)  

---

Lavrov: Více zahraničních vojáků Afghánistánu nepomůže
Nárůst počtu zahraničních jednotek v Afghánistánu nevyřeší bezpečnostní problémy této země. Státy mající zde své vojáky by se měly zaměřit na rozvoj Afghánistánu a jeho ekonomiky, prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na návštěvě Kábulu.

„Zahraniční jednotky pod vojenským velením NATO a Spojených států by měly naslouchat afghánské vládě a jednat v souladu s ní,“ zdůraznil Lavrov. Akce zahraničních sil v Afghánistánu byly vždy zdrojem sporů mezi afghánskou vládou a jejími západními podporovateli. Prezident Hamíd Karzáí opakovaně žádal zahraniční jednotky o co největší opatrnost při provádění leteckých a pozemních útoků.

Lavrov také zdůraznil, že Moskva se i nadále zajímá o osud Afghánistánu a obě země potřebují upevnit své obnovené vztahy.

Čtěte také:
NATO: Nejen USA by měly navyšovat počty vojáků v Afghánistánu
ISAF: Bezpečnost v Afghánistánu se příští rok zlepší

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Rusko i NATO podnikají velká vojenská cvičení
Necelé dva týdny po začátku obnovování vztahů mezi Severoatlantickou aliancí a Ruskem začínají tyto dva bloky s vojenskými cvičeními, které mají demonstrovat sílu každého z nich.

V Rusku na Sibiři se do týdenního cvičení pozemních a vzdušných sil zapojilo více než 5 000 vojáků a Norsko hostí 7 000 vojáků ze dvanácti zemí na cvičení „Studená odpověď“, které má simulovat invazi do arktických oblastí oplývajících ropou.

Zdroj: Bloomberg (USA)

---

Stále více Američanů považuje válku v Afghánistánu za „chybu“
Podpora válce v Afghánistánu mezi Američany klesá v souvislosti s tím, jak narůstají počty útoků na zahraniční jednotky v Afghánistánu a velitelé žádají vyslání dalších posil do této země.

V průzkumu veřejného mínění, do kterého bylo zapojeno tisíc lidí, 42 % respondentů odpovědělo, že Spojené státy udělaly chybu, když poslaly svoje jednotky do Afghánistánu. To je nejvíce od listopadu 2001, kdy proběhl první průzkum s touto otázkou. Naopak, že mise v Afghánistánu probíhá úspěšně, se domnívá pouze 38 % Američanů.

Za první dva měsíce letošního roku bylo improvizovanými výbušnými zařízeními v Afghánistánu zabito 32 koaličních vojáků, což je třikrát více než za stejné období loňského roku.

Čtěte také:
Průzkum: Afghánská podpora misi USA klesla

Zdroj: Daily Record (USA) 

epl natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.