Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Talibanu dochází suroviny k výrobě bomb

3. listopadu 2010  17:16
Talibanu dochází suroviny k výrobě bomb
Útoky na zásobovací trasy Talibanu způsobily zvýšení ceny dusičnanu amonného, klíčové chemické suroviny pro podomácku vyráběné výbušniny, na desetinásobek své původní ceny. Až na jedenáctinásobek se navíc zvýšila i cena dalších potřebných součástek. Po měsících aliančních operací na jihu Afghánistánu se tak zdá, že schopnost Talibanu používat v regionu svoji nejnebezpečnější zbraň, tzv. improvizované výbušné systémy (IED), byla silně omezena.

Jako příklad úspěšného tažení NATO proti IED lze uvést i nedávné zničení talibanského skladu v provincii Hílmand. Na místě se podle zpráv nacházelo 23,7 tun dusičnanu amonného, zásoba rozbušek, 500 litrů kyseliny a dvě tuny chemických prekurzorů. Podle zpráv by to stačilo k výrobě až dvou tisíc IED.

Tato improvizovaná výbušná zařízení stojí přitom až za polovinou všech úmrtí amerických a britských vojáků v Afghánistánu. Jejich používání se v posledních šesti letech konfliktu dramaticky zvýšilo. V roce 2004 rozmístil Taliban 308 IED, v loňském roce to bylo již 7155.

Čtěte také:
NATO zničilo továrnu na výbušniny
Podomácku vyrobené nálože metlou aliančních vojáků

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

---

Rasmussen před summitem zamířil do Moskvy
Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen je dnes na pracovní návštěvě v Moskvě, kde jedná s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem a ministrem zahraničních věcí Sergejem Lavrovem. Rozhovory přichází před plánovanou účastí ruského prezidenta na summitu s představiteli NATO, který se bude konat 20. listopadu v Lisabonu.

Očekává se, že se jednání budou zabývat účastí Ruska na protiraketovém štítu NATO, který by měl být umístěn nad Evropou. Štít by měl kontinent ochránit před raketami ze států jako Írán a Severní Korea. Jednání se však budou nejspíše týkat i rozšíření rusko-alianční spolupráce v Afghánistánu. Má jít především o možné poskytnutí helikoptér afghánské vládě.

\Čtěte také:
Rusko požaduje další informace o protiraketovém štítu
Summit NATO má nastartovat vztah s Ruskem

Zdroj: Rádio Svobodná Evropa (Česká republika)

---

Tadić: Vstup Srbska do NATO není realistický
Srbský prezident Boris Tadić uvedl, že vstup Srbska do Severoatlantické aliance v nadcházejících letech není realistický. Jako překážku vidí Tadić to, že Aliance uznala jednostranně vyhlášenou nezávislost Kosova a navíc pomáhala s vytvářením kosovských bezpečnostních sil, což pro Srbsko znamenalo "novou politickou realitu".

Srbský prezident také poukázal na to, že podpora srbského obyvatelstva ke vstupu do NATO prakticky zmizela. Tadić však připomněl, že Srbsko spolupracuje s NATO v rámci aliančního programu Partnerství pro mír (PfP).

Srbsko se podle Tadiće o svoji bezpečnost dále stará. Zajímá se především o plán ruského prezidenta Dmitije Medveděva na vybudování nového bezpečnostního systému v Evropě. Srbové jsou zároveň ochotni se podílet i na operacích na udržení míru po celém světě.

Čtěte také:
Srbsko chce otevřít svoji misi při NATO
Srbsko zřídí své stálé zastoupení při NATO

Zdroj: emg.rs (Srbsko)

---

Afghánistán: Počet civilních obětí zaviněných NATO se zvýšil
Podle údajů sil ISAF se ani přes vyvinuté úsilí nepodařilo koaličním jednotkám snížit jimi zaviněný počet civilních obětí v Afghánistánu. Statistika vychází ze zpráv vojáků přímo z terénu. Podle ní dokonce vzrostl počet civilistů zabitých aliančními vojáky v tomto roce o 11 % na 160 mrtvých.

Počet mrtvých odpovídá nárůstu incidentů, při kterých alianční vrtulníky omylem zaútočí na afghánské civilisty. To je zaviněno i tím, že vrtulníky začaly být v současné době aliančními vojáky více využívány, a to především při snaze ovládnout území na jihu Afghánistánu. Občas se stane, že jsou civilisté omylem označeny za vzbouřence, tudíž za cíle.

Úmrtí civilistů jsou dlouhodobě cílem kritiky afghánského prezidenta Hamída Karzáího, který žádá Washington, aby dělal pro jejich ochranu více. "Nevinní Afghánci se nesmí stát obětí boje proti terorismu," prohlásil.

Čtěte také:
Civilní ztráty v Afghánistánu rostou, podíl NATO se zmenšuje

Zdroj: United Press International (USA)

---

Afghánští policisté zaútočili na vlastní stanici
Afghánská policejní jednotka se dohodla se vzbouřenci, aby zapálili její vlastní policejní stanici a následně přeběhla na nepřátelskou stranu. Vše se odehrálo tak, že vzbouřenci vtrhli do odlehlé oblasti v provincii Ghazni jihozápadně od Kábulu, kde zapálili vládní budovy a ukradli zbraně, potraviny a nákladní vozidla. Poté, co do oblasti přijeli vládní a alianční jednotky i se 16 policisty, kteří se přepadení zúčastnili, uprchli.

Taliban prohlásil, že policisté se k hnutí připojili naprosto dobrovolně poté, co "poznali, co Taliban ve skutečnosti je". Mluvčí Talibanu dále uvedl, že hnutí nikdy nikoho nenutí, aby se k němu přidal. Policisté jsou prý nyní "šťastní, že nyní mohou po boku svých talibanských bratří vést svatou válku".

Podle pozorovatelů je tak incident hořkou parodií na vládní snahu přetáhnout rebely na svoji stranu. Program reintegrace má za cíl poskytnout nízko postaveným Talibancům amnestii a profesní vyškolení, pokud změní strany a připojí se, dle slov prezidenta Hamída Karzáího, k "národnímu mainstreamu".

Zdroj: The Independent (Velká Británie)

mdo natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.