natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Taliban zřejmě mohl odposlouchávat mobily zahraničních vojáků

    4. srpna 2010  17:21
    Povstalci Talibanu zřejmě měli a mají přístup k citlivým informacím spojeneckých jednotek v Afghánistánu prostřednictvím hlavního afghánského mobilního operátora Roshan. Pokud by se taková alarmující zpráva potvrdila, šlo by o přímé ohrožení zahraničních vojáků.  

    Závažná informace se dostala na veřejnost po úniku tajných amerických dokumentů o válce v Afghánistánu, které zveřejnil server Wikileaks.

    O možném nebezpečí informovala tajná expertní zpráva velitelství mezinárodních sil ISAF už 25. srpna 2007. Podle ní dominantní afghánská síť pro mobilní telefony Roshan může poskytovat informace Talibanu.

    Z informací americké Národní bezpečnostní agentury a analýz z centrály a vrchního velitelství NATO, citovaných ve zprávě, není sice jasné, zda Taliban disponuje přímo technologií k odposlouchávání, povstalci ale zřejmě měli možnost sledovat tajné hovory od svých sympatizantů pracujících pro operátora Roshan nebo zahraničních zpravodajských služeb.

    Konkrétně od tajných služeb Pákistánu, Íránu, Ruska, Indie a Číny pomocí sofistikované techniky umístěné v jejich ambasádách v Kábulu. Například pákistánské velvyslanectví je od velitelství sil ISAF vzdáleno 700 metrů a íránský konzulát 1 200 metrů.

    Zpráva varuje, že i při použití mobilních telefonů se službami evropských a amerických operátorů jsou hovory směrovány pochopitelně přes infrastrukturu sítě Roshan. "Každý poskytovatel GSM na světě má schopnost najít a sledovat telefon, jakmile je zapnutý," konstatuje zpráva.

    Je tedy možné vysledovat, které mobilní telefony jsou aktivní třeba v okolí hlavního velitelství ISAF a sledovat jejich pohyb. Pokud by povstalci znali telefonní číslo některé VIP osoby a dostali se k informacím o jejím pohybu, šlo by o ideální příležitost pro útok.

    V doporučeních pak experti naléhají, aby příslušníci mezinárodních sil nehovořili přes mobilní telefony o citlivých informacích.

    Ve zprávě se uvádí, že některé rodiny britských vojáků nasazených v Afghánistánu dokonce vyslechly "nenávistné telefonáty Talibanu". Povstalci si tak zřejmě prostřednictvím sledování soukromých mobilních telefonů vystopovali telefonní čísla na rodinné příslušníky.

    Čeští vojáci volají mobilem jen místním
    V ohrožení tak mohou být prakticky všichni zahraniční vojáci, kteří civilní mobilní telefony v Afghánistánu používají, včetně českých vojáků. Podle generálního štábu ale čeští vojáci používají mobilní telefony afghánského operátora pouze pro běžnou komunikaci s místním obyvatelstvem, a to výhradně v rovině neutajovaných informací.

    "Standardní komunikace zabezpečující systém velení a řízení je vedena prostřednictvím vojenské sítě a dále vojenskými spojovacími prostředky (radiostanicemi). K předávání informací podléhajících určitému stupni utajení jsou využívány k tomu speciálně určené vojenské komunikační prostředky," uvedla pro natoaktual.cz Jana Růžičková z generálního štábu.

    Jak dodala, pro telefonáty domů a pro kontakt s Českou republikou obecně mají čeští vojáci v Afghánistánu možnost využívat vojenskou spojovací síť - takzvaný ALCATEL, a internet. Každý voják je podle Růžičkové zároveň poučen o tom, co do telefonu během nasazení v misi říci může a co už podléhá určitému stupni utajení a mohlo by jednotku ohrozit.

    Podezření padá na Írán
    V dokumentech zveřejněných na Wikileaks zpravodajci podezírají právě Írán, že pomáhá se ziskem takovým informací a tajně cvičí, vyzbrojuje a financuje povstalce. Íránské tajné služby například měly poskytovat Talibanu vozidla na sebevražedné útoky, nebo podporovat Gulbuddina Hekmátjára, bývalého afghánského premiéra a nynějšího vůdce jedné z nejnebezpečnějších frakcí vzbouřenců.

    Íránští agenti v roce 2005 údajně předali jeho skupině 200 tisíc dolarů a pomáhali jí organizovat útoky proti koaličním vojákům a afghánským představitelům. Írán jakoukoliv podporu Talibanu a povstalců opakovaně popřel.

    Lubomír Světnička natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media