Taliban přepadl českou patrolu, jeden z vojáků se stal hrdinou

17. června 2014  16:14
Povstalci Talibanu přepadli české vojáky v Afghánistánu, když se vraceli z noční patroly na základnu Bagrám. V urputném boji si jeden z českých vojáků vysloužil ocenění za hrdinství, když i přes svá zranění bojoval dál a pomohl ostatním se stáhnout do bezpečí.  
Obrněné vozidlo MRAP, které čeští vojáci využívají při patrolách v okolí základny Bagrám | foto: 2. stražní rota BAF
galerie Desátník J.K. oceněný za hrdinství v boji během útoku povstalců Talibanu Obrněné vozidlo MRAP, které čeští vojáci využívají při patrolách v okolí... Český voják byl oceněn za hrdinství v boji během útoku Talibanu Věž obrněného vozidla MRAP, které používají čeští vojáci při patrolách do okolí... Patrola českých vojáků v okolí Bagrámu

K incidentu došlo před několika dny, přesné datum ale armáda nechce specifikovat. Při návratu jednotky z noční patroly na základnu Bagrám, jejíž okolí čeští vojáci střeží, se kolona obrněnců stala terčem dobře koordinovaného komplexního útoku povstalců, kteří na české vojáky přichystali léčku.

Češi v Bagrámu

V afghánském Bagrámu působí na 150 českých vojáků od loňského listopadu. Jednotka má na starost ochranu základny i patnáctikilometrového pásu kolem ní.

Jádro v pořadí druhé jednotky tvoří příslušníci 4. brigády rychlého nasazení ze Žatce a z Chrudimi.

"Americká" základna Bagrám patří mezi nejdůležitější spojenecké základny v Afghánistánu. Leží asi čtyřicet kilometrů severně od Kábulu v provincii Parván a je jednou z největších v zemi.

Dominuje jí letiště s dvěma drahami, které umožňují přistání i těch největších letadel. Bagrám je tak naprosto klíčovým střediskem pro logistickou podporu mise ISAF a sídlí zde i jedno z velitelství.

Útok odstartovali povstalci výstřelem RPG (ručního protitankového granátometu), po němž následovaly další. Na vozidla se zároveň sesypal déšť kulek z automatických zbraní. Druhé obrněné vozidlo v koloně bylo jedním RPG ale zasaženo.

Střelu zachytila ochranná síť kolem vozidla a granát začal hořet. Jako střelec ve věži obrněnce jel v tu chvíli desátník  J. K.

I přes hrozící nebezpečí, hořící granát a svištící kulky neváhal opětovat palbu proti útočníkům z kulometu ve věži. Po chvíli však jeho zbraň dostala zásah do víka závěru a úlomky ho lehce poranily na ruce a v obličeji. Přesto dál bojoval.

I díky tomu se podařilo napadené jednotce z bojiště ujet do bezpečí. "Snažil jsem se normálně udělat to, co je potřeba a co jsem měl nadrilováno. Nepřemýšlel jsem nad tím. Všichni jsme dělali to, na co jsme se cvičili a díky tomu vše dopadlo dobře," komentoval událost desátník J. K.

Profesionalita českých vojáků v boji nezůstala bez odezvy. Velitel amerického úkolového uskupení, pod které Češi spadají, podplukovník Mark B. Sherkey ocenil českého vojáka za hrdinství v boji. "Jde o opravdového bojovníka a nebál bych se s ním vydat do jakékoliv části Afghánistánu," řekl.

Fotografie

Desátník J.K. oceněný za hrdinství v boji během útoku povstalců Talibanu
Český voják byl oceněn za hrdinství v boji během útoku Talibanu
Věž obrněného vozidla MRAP, které používají čeští vojáci při patrolách do okolí...
Patrola českých vojáků v okolí Bagrámu

Podle velitele české jednotky Jiřího Pazděry prý čeští vojáci často přemýšlejí, jestli při prvním bojovém kontaktu neselžou a odvedou svou práci tak, jak mají.

"Desátník J. K. neselhal, právě naopak, i přes lehká poranění odvedl velmi dobrou práci, díky které se jeho jednotka mohla vyvázat z boje," konstatoval.

Lubomír Světnička natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.