Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Švédsko hledá u NATO pomoc ve válce propagandy

26. října 2015  21:57
Švédská armáda na Dnech NATO v Ostravě. Ilustrační foto. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Švédsko hledá u NATO pomoc ve válce propagandy

Švédsko zvažuje zapojení do aliančního Centra pro strategickou komunikaci (STRATCOM), aby zvýšilo své schopnosti v boji proti válečné propagandě na sociálních sítích.

STRATCOM má sídlo v Lotyšsku a zaměřuje se především na Rusko, které bylo obviněno z vedení propagandistické kampaně s cílem šířit falešné informace o ukrajinském konfliktu.

„Potřebujeme více pravomocí a tohle je nové prostředí, ve kterém se děje spousta věcí souvisejících s dezinformacemi v rámci různých kampaní. Dezinformace jsou používány k ovlivnění veřejného mínění v jiných zemích,“ uvedl švédský ministr obrany Peter Hultqvist. „My však nebudeme šířit lži. Nejdůležitější je prosazovat pravdu,“ dodal vzápětí.

Kam dál?
Kyberprostor se stává druhou frontou střetu Ruska s NATO (15.10. 2015)
Švédský ministr obrany dotazován na „tajné“ rozhovory s NATO (23.9. 2015)
Rusko varuje Švédsko před vstupem do NATO (19.6. 2015)

Zdroj: The Local (Švédsko)

---

Vyšetřování útoku na nemocnici v Afghánistánu pokračuje

NATO informovalo, že pokračuje ve vyšetřování leteckého útoku na nemocnici Lékařů bez hranic v severním Afghánistánu. Vyšetřováním byli pověřeni tři američtí vojenští představitelé stojící mimo strukturu velení Aliance, aby byla zajištěna nestrannost. Vyšetřovatele určil generál John Campbell, velitel alianční mise v Afghánistánu Resolute Support.

„Budeme otevření a transparentní a budeme zodpovědní za jakékoliv případné chyby. I když bychom si přáli, aby vyšetřování proběhlo co nejrychleji, mnohem důležitější je, aby bylo provedeno důkladně a správně,“ uvedl Campbell.

Kam dál?
OSN: Nezávislé vyšetřování útoku na nemocnici v Kundúzu by bylo předčasné (6.10. 2015)
Lékaři bez hranic po útoku na nemocnici opouštějí afghánský Kundúz (5.10. 2015)
Lékaři bez hranic: Během útoku na nemocnici jsme kontaktovali představitele NATO a USA (5.10. 2015)

Zdroj: Military Times (USA)

---

Šedivý: ČR by měla více investovat do armády

Podle českého velvyslance při NATO Jiřího Šedivého by měla Česká republika přestat snižovat výdaje na armádu. „Počet vojáků je jeden z nejnižších v poměru k aktivnímu obyvatelstvu,“ tvrdí Šedivý. Ihned však dodal: „Ale to jsou jen vstupy a naši armádu musíme hodnotit z výstupů. A ty jsou skutečně mimořádné. Česká republika má v tomto roce 300 vojáků v Afghánistánu, 1 000 vojáků je v silách okamžité reakce a 150 v silách nejvyšší pohotovosti.“

„Skutečně plnohodnotná armáda by znamenala zdvoj- až ztrojnásobení počtu vojáků, obrovské investice do výzbroje a výstroje. V Evropě ji má jen několik velkých států. Co je důležité, je dokončit plány a naplnit ambice, které máme,“ konstatoval Šedivý. Podle něj by se teď stát měl držet své obranné strategie a teprve později investovat do rozšíření armády.

Kam dál?
České bitevníky cvičí ve Španělsku, každý s tunou ostré munice (20.10. 2015)
Armádě přidám, tři páry ponožek na vojáka se mi nelíbí, slíbil Babiš (15.10. 2015)

Zdroj: Hospodářské noviny (ČR)

---

Německo a Irák budou řešit uprchlickou krizi

Německá ministryně obrany Ursula von der Leyen se setká se svým iráckým protějškem Chálidem al-Obejdim a iráckým premiérem Hajdarem Abádím, aby společně prodiskutovali masový odliv obyvatel ze země.

V současné době prchají z Iráku více než tři miliony lidí. Od vzestupu organizace Islámský stát (IS) v roce 2014 se počet uprchlíků dramaticky zvýšil. IS momentálně kontroluje velkou část území v Iráku a Sýrii. „Chceme ukázat, že Německo je spolehlivým partnerem v boji proti terorismu,“ uvedla von der Leyen.

Kromě hrozby, kterou představuje IS, Iráku hrozí, že se rozpadne na sunnitské, šíitské a kurdské regiony. Von der Leyen proto vyzvala iráckou vládu, aby se sjednotila. „Jedu do Bagdádu s očekáváním, že jednota irácké centrální vlády zůstane zachována, neboť je důležitým faktorem v boji proti IS,“ zdůraznila ministryně.

Kam dál?
Irák poprvé použil nové F-16 v boji proti IS (8.9. 2015)
Proč 6 let po konci občanské války Irák opět krvácí? (31.3. 2014)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Bezpečnostní experty děsí německá azylová politika

Německé autority čím dál tím více kritizují uprchlickou politiku kancléřky Angely Merkel. Kritiky jsou například federální zpravodajská služba, kancelář kriminální policie a federální policie. Shodují se, že „německé bezpečnostní autority nejsou a nebudou schopny řešit bezpečnostní problémy, které s sebou přinese imigrační vlna.“ Mají vážné obavy o vnitřní bezpečnost země. „Vysoký příliv lidí z ostatních částí světa povede k nestabilitě naší země,“ varuje vysoce postavený představitel z bezpečnostních struktur. „Lidé se radikalizují, protože nesouhlasí s tak vysokým počtem imigrantů přicházejících do země,“ dodává. Jeho prognóza je taková, že mnoho lidí se kvůli uprchlické krizi odvrátí od zásad ústavního státu.

Bývalý státní tajemník na ministerstvu vnitra August Hanning předložil federální vládě desetibodový plán k vyřešení uprchlické krize. Ten obsahuje soubor opatření, která by měla vláda přijmout, aby se jí podařilo krizi zvládnout. Kontrola hranic je pro Hanninga nejdůležitějším opatřením – „hranice by měly být okamžitě uzavřeny pro ty, kteří cestují bez povolení ke vstupu do země.“ Lidem ze zemí, kde je bezpečno, musí být azylová procedura zamítnuta. Výjimku uděluje nezletilým osobám bez doprovodu a rodinám s dětmi.

Kam dál?
Řešíme příčiny uprchlické krize, přímá reakce je na EU, řekl šéf NATO (9.9. 2015)
Babiš: NATO by mělo chránit EU před migranty (26.8. 2015)

Zdroj: Die Welt (Německo)

kko; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.