Survival? To je moře adrenalinu

31. ledna 2003  11:19
Praděd - Extrémní závod, který nemá ve světě obdoby. Tak by se dal podle pořadatelů shrnout armádní mezinárodní víceboj Winter Survival, který v pondělí již podeváté odstartoval v okolí Pradědu v Jeseníkách. Na hodnocení se shodne i většina závodníků včetně týmu německých horských myslivců, kteří letos spolu se slovenským družstvem byli jedinými dvěma zástupci zahraničních armád.  

"Je to závod o dovednosti, vytrvalosti, tvořivosti a hlavně týmové spolupráci. Adrenalinu si při něm závodníci užijí dosytosti," předesílá ředitel závodu Zdeněk Brtník. Ten spolu s několika přáteli závod před lety vymyslel a letos uspořádal již devátý ročník.

"Tenkrát se do povědomí veřejnosti začaly dostávat různé outdoorové sporty. Většina z nich vychází z armádního výcviku a tak jsme si říkali, proč by nemohli měřit síly v těchto dovednostech i vojáci," popisuje zrod dnes již mezinárodního mistrovství Brtník.

Za devět ročníků se v jesenických horách utkaly s českými týmy družstva hned z několika zemí. V okolí Pradědu tak absolvovali těžký extrémní závod například američtí vojáci, rakouští horští myslivci, elitní polští výsadkáři z Krakowa, Belgičani i Slováci.

"Pamatuji si na Maďary, které jsme nakonec museli hledat na druhé straně Jeseníků. Nebo na Finy, kteří byli výborní sportovci, na lyžích neměli konkurenci, ale s mapou nebo na skále už jim to moc nešlo," vzpomíná Brtník na některé účastníky.

"Závod je velmi náročný, fyzicky i psychicky. Obtížnost už nechceme dále zvyšovat, dosáhli jsme asi maxima. Většina závodníků dokončí, ale je nutné poznamenat, že jsou to ti nejlepší z nejlepších," doplňuje hlavní rozhodčí soutěže Miroslav Štípek. Podle něj každý, kdo závod absolvuje a dorazí do cíle, je dokonale připraven na přežití v náročných zimních podmínkách.

To se letos nepodařilo německému týmu z 232. praporu horských myslivců v Berchdesgadenu. "Bylo to daleko náročnější, než jsme předpokládali a navíc jsme zvolili špatnou výstroj," říká vedoucí německé výpravy Marco Rommeis. Špatně pochopené instrukce a nevhodná výbava pak německý tým donutila během dvoudenní nejnáročnější šedesátikilometrové etapy závod vzdát.

"Chlapci měli na zádech padesátikilogramové batohy a vytrvalostní etapu šli prakticky ve sjezdových botách. Rovněž orientace z mapy jim dělala problémy," konstatuje sebekriticky Rommeis. Přiznává však, že podobné extrémní závody ani cvičení v Německu nepořádají. Ačkoliv letos německý tým neuspěl, uvažuje o důkladnější přípravě a tom, že se do Jeseníků napřesrok vypraví znovu. Záležet však podle něj bude na finančním krytí výpravy.

"Takovou komplexní soutěž, která obsahuje tolik disciplín, opravdu neznáme. V Německu absolvujeme nanejvýš kombinované závody v biatlonu a sjezdu na lyžích," doplňuje vedoucího výpravy jeden ze členů družstva Matthias Hotzler, který u jednotky horských myslivců působí jako ostřelovač.

Člen týmu německých horských myslivců. (Winter Survival 2003)

inc (natoaktual.cz)

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.