Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Summit v Rize zřejmě potvrdí rozšíření NATO

9. března 2006  17:15

Summit v Rize zřejmě potvrdí rozšíření NATO
Výsledkem nadcházejícího summitu NATO v lotyšské Rize bude pravděpodobně potvrzení rozšíření aliance jako pozitivního a úspěšného procesu. Po setkání s makedonským premiérem Vladem Bučkovskim to uvedla velvyslankyně USA při NATO, Victoria Nulandová.

Ze summitu by také měl vzejít příslib pokračování politiky otevřených dveří a též zhodnocení pokroku, jehož  kandidátské země dosáhly.

Z prohlášení vydaného vládním kabinetem ovšem není jasné, zda Nulandová uvedla, že by se Makedonie mohla na summitu v Rize dočkat pozvánky do NATO.

S odkazem na probíhající reformy Nulandová řekla, že po změnách ústavy namířených na posílení nezávislosti soudů jsou nezbytné konkrétní příklady případů, které by demonstrovaly funkčnost soudního systému.

Nulandová dále vyjádřila vděčnost za účast Makedonie v mírových operacích v Iráku a Afghánistánu. Návštěva americké velvyslankyně při NATO značí začátek dvouletého kandidátského období, po němž by se v roce 2008 Makedonie chtěla stát členem NATO, uvádí se v oficiálním vládním prohlášení.

Zdroj: Makfax (Makedonie)

---

Rusko pod tlakem zemí NATO kvůli Íránu
Ve snaze vyhnout se konfrontaci se západními mocnostmi uvedl íránský vyslanec při Mezinárodní agentuře pro atomovou energii, Ali Asghar Soltanieh, že jeho země je ochotna dát diplomacii ještě další šanci. Irán by zvážil poslední dvouleté moratorium na výzkum obohacování uranu a vývojové aktivity pod podmínkou, že současný požadavek na sankce proti Íránu bude zastaven.

Soltanieh prohlásil, že Írán s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii plně spolupracoval a podrobil veškeré aktivity jaderného průmyslu jejím inspekcím. Přesto však USA, Velká Británie, Francie a Německo trvají na předložení otázky íránského jaderného programu Radě bezpečnosti OSN a v současné době vyvíjí tlak na Rusko, aby se k těmto snahám přidalo.

Ruská pozice v této otázce byla vyjádřena ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem, který uvedl, že sankce Rady bezpečnosti na Írán nepřimějí zemi k tomu, aby se vzdala svých práv na rozvoj úplného palivového cyklu. Spojené státy se pokouší zlomit neochotu Ruska tím, že pohrozily ukončením činnosti Rady NATO-Rusko.

Zdroj: Arab Monitor (Itálie)

---

NATO uspořádá první setkání v arabské zemi
Severoatlantická aliance bude pořádat své první setkání na půdě arabské země. Jedná se o rozhovory se sedmi partnery ze Středomoří, které se odehrají v Maroku příští měsíc, uvedl zdroj z NATO. Dvoudenní setkání v hlavním městě Rabat, kterému bude předsedat generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer, svede dohromady vyslance 26 zemí aliance spolu s vyslanci a politickými představiteli Alžírska, Egypta, Izraele, Jordánska, Maroka, Mauretánie a Tuniska.

Setkání navazuje na politické konzultace započaté v roce 1995 a obnovené roku 2004 na summitu NATO v Istanbulu. Minulá setkání se vždy konala v zemích NATO.

Aliance po útocích 11. září odstartovala protiteroristické námořní kontroly ve Středomoří s označením operace Active Endeavour. Žádný ze středomořských partnerů se zatím nepřidal, avšak diplomaté říkají, že Maroko a některé jiné země projevily zájem. Zdroj NATO uvádí, že na setkání se bude jednat o vztahu NATO a zemí Středomořského dialogu, který by aliance chtěla proměnit v opravdové partnerství.

Zdroj: Defense News (USA)

---

NTM-I: Další Slováci do výcvikové mise NATO
Slovensko splnilo příslib obsadit pět postů v rámci Výcvikové mise NATO v Iráku příslušníky Ozbrojených sil SR. Koncem února odletěli do Bagdádu čtyři slovenští specialisté, kteří budou cvičit příslušníky iráckých bezpečnostních složek. Dva instruktory v rámci výcvikové mise v Iráku již Slovensko má. Jeden z nich rotuje zpět.

Specialisté před odchodem na Výcvikovou misi NATO NTM-I absolvovali odborný výcvik v Itálii. V Iráku působí na pozicích výcvikový instruktor logistiky, výcvikový instruktor komunikačních systémů a operační důstojník.

Kromě této mise Slovensko podporuje stabilizaci Iráku i působením ženijní jednotky, přispíváním do NATO Trust Fund či poskytnutím přebytečného vojenského materiálu iráckým bezpečnostním silám. Slovenský kontingent působí v rámci stabilizačních sil v Iráku v polském sektoru mezi Bagdádem a Basrou. Rota je podřízena přímo velitelství mnohonárodní divize, která se skládá z příslušníků armád 21 států. Úlohou jednotky je vykonávat odminovací a pyrotechnické práce a likvidovat zbraně a munici na území Iráku.

Zdroj: Ministerstvo obrany SR

---

Ministr obrany Gruzie se setkal s experty NATO
Ministr obrany Gruzie Irakli Okruašvili a skupina expertů z NATO jednali o procesu implementace reformních cílů stanovených aliančním Akčním plánem individuálního partnerství (IPAP), uvedlo gruzínské ministerstvo obrany. Expertní skupina přicestovala do Gruzie 6. března, aby zhodnotila, jak Gruzie program Partnerství realizuje. „Představitelé NATO ohodnotili reformy prováděné ministerstvem obrany v roce 2005 pozitivně,“ uvádí se v prohlášení ministerstva. Podle ministerstva se další diskuze o reformách v rámci IPAP uskuteční v dubnu na velitelství NATO.

Zdroj: Civil Georgia (Gruzie)

jnd natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.