Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Summit NATO má nastartovat vztah s Ruskem

28. října 2010  9:51
Summit NATO má nastartovat vztah s Ruskem
Generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen prohlásil, že doufá, že se NATO pohybuje směrem k něčemu, co on sám nazývá "novým startem" ve vztazích s Ruskem. V budoucnu by tak Aliance s Moskvou mohla úžeji spolupracovat i v Afghánistánu či na protiraketové obraně.

Účast ruského prezidenta Dmitrije Medveděva na aliančním summitu v Lisabonu příští měsíc podle Rasmussena přispěje ke zlepšení vzájemných vztahů. Lisabonský summit by mohl být pro vztahy NATO a Ruska nejdůležitější od římského summitu v roce 2002, na kterém byla založena Rada NATO-Rusko.

Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova bude pro budoucí spolupráci Moskvy s Aliancí klíčová definice vztahu Severoatlantické aliance k mezinárodnímu právu a Chartě OSN v nové koncepci NATO.

Čtěte také:
Rusko chce být plně zapojeno do protiraketového deštníku NATO

Zdroj: Rádio Svobodná Evropa (ČR), Itar-Tass (Rusko)  

---

Írán: Protiraketový štít NATO v Turecku je podezřelý
Návrh Severoatlantické aliance na vybudování nového protiraketového systému v Turecku je "vážně podezřelý", prohlásil mluvčí íránského ministerstva zahraničí Ramin Mehmanparast.

"Myslíme si, že alianční záměr rozmístit v tomto regionu vojáky NATO je opravdu podezřelý. Alianční jednotky by zde narušily bezpečnost. Země tohoto regionu jsou schopny si samy zajistit bezpečnost, a proto zde nepotřebujeme žádné cizince," uvedl Mehmanparast.

Turečtí představitelé oznámili, že zanalyzují a zváží všechny možné důsledky plánovaného vystavění protiraketového štítu v Turecku.

Čtěte také:
USA: Na Turecko kvůli protiraketovému štítu netlačíme

Zdroj: Tehran Times (Írán)

---

Britský generál: V Afghánistánu jsme promarnili roky
Britské jednotky v Afghánistánu ztratily tři roky, během kterých zahynulo téměř 200 mužů. Stalo se tak proto, že jejich mise trpěla nedostatkem vojáků, prohlásil mluvčí velitele britských armádních sil generál Gordon Messenger.

"Rozsahu činností, které britské jednotky v Afghánistánu provádějí, neodpovídaly jejich počty," vysvětlil Messenger, který v Afghánistánu sloužil jako velitel brigády do dubna loňského roku a dodal, že až nyní je v Afghánistánu dostatečný počet aliančních vojáků bojujících proti povstalcům.

Zdroj: Daily Mail (Velká Británie)

---

USA: Izrael nebude mít přístup k tajným informacím NATO
Spojené státy americké slíbily Turecku, že nečlenské země NATO včetně Izraele nebudou mít přístup ke zpravodajským informacím shromážděným pomocí budoucího východoevropského protiraketového systému. O tento slib požádala Ankara Washington.

Turecko oznámilo, že není proti výstavbě částí tohoto systému na svém území, ale vyjádřilo obavy ohledně možných sporů s Íránem. Proto Ankara chce, aby byl protiraketový systém používán pouze pro obranné účely a aby Írán a další sousední země byly vyškrtnuty ze seznamu států ohrožujících severoatlantickou bezpečnost.

Čtěte také:
Turecko vyhodnocuje protiraketový systém NATO

Zdroj: Ynetnews (Izrael)

---

Slovensko se do konce roku stáhne z Kosova
Slovenský parlament poměrem hlasů 136:0 schválil vládní plán na stažení slovenských jednotek z Kosova do konce tohoto roku. Slovensko má v současnosti silách KFOR 140 vojáků. Stažení z Kosova Slovensku umožní poslat více vojáků do Afghánistánu, kde v současnosti slouží asi 300 Slováků v silách ISAF.

Slovensko je jednou z několika zemí Evropské unie, které neuznávají nezávislost Kosova. Proto se slovenská armáda nebude podílet na žádné misi, která by podporovala kosovskou státnost a stáhne se.

Zdroj: The Canadian Press (Kanada)

epl natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.