Summit NATO bude v lotyšské Rize

9. prosince 2005  8:46
Vrcholná schůzka Severoatlantické aliance bude příští rok na podzim poprvé na území bývalé sovětské republiky. V listopadu 2006 se sjedou vrcholní představitelé NATO, ministři a prezidenti do lotyšské Rigy.  

Místo konání v pořadí už 19 summitu oznámil generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer během zasedání ministrů zahraničí členských zemí aliance v Bruselu. Ještě loni bylo vážným kandidátem na pořádání summitu Portugalsko.

Lotyšská prezidentka Vaira Víkeová-Freibergová podle ČTK už ve středu uvedla, že vrcholná schůzka aliance by se v Rize měla konat 14. a 15. listopadu.

Bude to vůbec poprvé, co se představitelé států a vlád NATO setkají na území bývalého Sovětského svazu. Lotyšsko bylo spolu s šesti dalšími zeměmi přijato do Severoatlantické aliance loni.

Všeobecně se předpokládá, že summit v Rize by se měl týkat dalšího rozšiřování NATO. Na pozvánku do aliance čeká hned několik zemí, včetně Albánie, Chorvatska, Makedonie nebo Gruzie. Eminentní zájem má například i Ukrajina.

Experti však předpokládají, že summit v Lotyšsku nerozhodne o dalších členech, ale pouze potvrdí, že je další rozšiřování možné. Skutečné rozšíření stávající šestadvacítky bude podle diplomatů na pořadu dne spíše až na summitu v roce 2008.

Předchozí summit NATO se uskutečnil v červnu 2004 v tureckém Istanbulu. Předtím hostila vrcholnou schůzku v roce 2002 Praha. Česko se tak stalo první zemí bývalého východního bloku, kde se summitu uskutečnil.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.