Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Summit NATO: Británie podepíše smlouvu na obrněná vozidla za 3,5 miliardy liber

3. září 2014  15:56
Britský premiér David Cameron. Ilustrační foto. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Summit NATO: Británie podepíše smlouvu na obrněná vozidla za 3,5 miliardy liber

Speciální příloha

Britské ministerstvo obrany se chystá podepsat smlouvu na koupi 589 obrněných vozidel Scout za 3,5 miliardy liber. Smlouva má být podepsána ještě před summitem NATO ve Walesu. Podle britského premiéra Davida Camerona má kontrakt pomoci bezpečnosti Velké Británie a podpořit tvorbu pracovních míst. Technicky vyspělá obrněná vozidla budou podle vyjádření britského ministerstva obrany „očima a ušima“ armády.

Během summitu chce Velká Británie zároveň vyzvat některé státy Aliance ke zvýšení výdajů na obranu. První vozidla typu Scout by armáda měla dostat v roce 2017, brigáda má být připravena k nasazení do konce roku 2020. Smlouva s americkou firmou General Dynamics má ve Walesu zachovat 300 pracovních míst.

Zdroj: BBC (Velká Británie)

---

Kazachstán pocítil Putinovu chladnou rétoriku

Zatímco americký prezident Barack Obama během návštěvy Estonska ujišťuje státy Pobaltí o ochraně NATO před ruským prezidentem Vladimirem Putinem, Kazaši se obávají, zda nebudou následovat Ukrajinu, Čečensko a Gruzii. Minulý týden totiž prezident Putin nenápadnými poznámkami zpochybnil legitimitu postsovětského Kazachstánu, když Kazachům nařizoval nejlepší chování při službě ruským zájmům.

Speciál

Tyto poznámky, pronesené před publikem mladých lidí v Rusku, způsobily ve středoasijských republikách vlnu rozruchu. Podle Putina žádná země jménem Kazachstán nikdy neexistovala a je čistě dílem současného kazašského prezidenta Nursultana Nazarbajeva. Ten v reakci na Putinova slova pohrozil uvolněním vztahů s Moskvou a prohlásil, že nezávislý stát je nejdražší poklad, který předkové vybojovali, a současní Kazaši udělají, co bude v jejich silách, aby ho ubránili. Na rozdíl od Pobaltí není Kazachstán členem NATO ani EU.  

Kam dál?
Polsko a Pobaltí chtějí zaměřit protiraketový štít na Rusko (25.8. 2014)

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

---

Austrálie na summitu posílí své vazby s NATO

Australská ministryně zahraničí Julie Bishop prohlásila, že její země je připravena k posílení partnerství s NATO. Prohlášení navazuje na projevy australského premiéra Tonyho Abbotta, které naznačily silovější přístup k zahraniční politice. Ačkoliv stojí mimo NATO, australské jednotky bojují společně s alianční koalicí v Iráku i Afghánistánu.

Ministryně Bishop uvedla, že Austrálie na summitu přijme pozvánku a stane se členem programu Posíleného partnerství. Členství v tomto programu zajišťuje nečlenským státům NATO brzký přístup k plánování vojenských operací a přítomnost v řídících orgánech Aliance. Austrálie bude v listopadu hostit summit G20, kam má přijet i ruský prezident Vladimir Putin.

Kam dál?
Austrálie zavádí další sankce proti Rusku (21.5. 2014)
Čínský tisk nevěří, že vojenská dohoda USA a Austrálie není namířena proti Pekingu (14.8. 2014)

Zdroj: Reuters (USA)

---

Bývalý německý generál: NATO na Ukrajině očividně selhalo

Bývalý nejvyšší německý důstojník Harald Kujat obvinil NATO ze závažných chyb v souvislosti s ruským postupem na Ukrajině. Podle generála ve výslužbě je nejvyšší čas, aby si obě strany promluvily. Tvrdí, že Aliance se posunula směrem k řešení konfliktů a krizí, ale zároveň snížila své schopnosti konvenční a kolektivní obrany, což je potřeba na blížícím se aliančním summitu ve Walesu změnit.

Pro snížení napětí je třeba komunikovat a využít nástroje pro krizové řízení, které byly v NATO vytvořeny. Jako počáteční krok pro řešení patové situace na Ukrajině Kujat navrhuje přípravu rozhovorů ministrů zahraničí. Na ty by mohla navázat jednání hlav států a vlád.

Kam dál?
Německo se potýká s armádní technikou: letectvo je na zemi (29.8. 2014)
Význam summitu NATO ve Walesu stoupá (29.8. 2014)


Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Příběhy západních džihádistů ukazují rizika pro Západ

Minulý rok, po navázání online přátelství se dvěma Evropany, kteří rekrutovali lidi pro džihád, vycestovali dva britští přátelé do Sýrie. Stejně jako ostatní evropští džihádisté, Yusuf Sarwar a Nahin Ahmed doma vykazovali jen slabé známky náboženského fanatismu. Ani jeden ze středoškoláků nebyl znám pro své náboženské názory. Bezpečnostní složky se o nich dozvěděly až v květnu 2013, kdy matka jednoho z nich donesla policii dopis na rozloučenou, který jí nechal poté, co se dostal přes Turecko až do Sýrie.

Podle policejních záznamů začala jejich radikalizace v roce 2012, kdy navázali online kontakt s džihádisty z Dánska a Švédska, kteří sehráli roli neformálních náborářů pro džihád. Podle bezpečnostních agentur je nábor na sociálních sítích stále běžnější. Oba muži zůstali v kontaktu s rodinami po celou dobu svého pobytu v Sýrii. Po jejich nátlaku na návrat přiletěli v lednu do Londýna, kde je přímo na letišti zatkla policie.

Jak se ukázalo, džihád je zajímavý i pro bývalé vojáky evropských států. Podle informací německého týdeníku Spiegel odcestovalo do Sýrie nejméně 20 bývalých vojáků německé armády. Německé zpravodajské služby se této problematice intenzivně věnují. V mnoha dalších případech se vycestování podařilo zabránit, nicméně před vstupem do armády se tato otázka, na rozdíl od mnoha jiných citlivých oblastí, u rekrutů stále neprověřuje.

Kam dál?
Americké nálety na Sýrii by se potýkaly s překážkami (28.8. 2014)
Šéf NATO nevyloučil alianční intervenci v Iráku (27.8. 2014)

Zdroj: The Wall Street Journal (USA), Der Spiegel (Německo)

voj; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.