Studujte a cestujte, vzkázal v Česku vrchní velitel NATO

21. dubna 2011  15:53
Základem zajištění naší bezpečnosti v budoucnu nebude fyzický boj, ale rozvoj společností, studium a cestování, řekl při své návštěvě Česka vrchní velitel sil NATO v Evropě James Stavridis.  
Jedním z hlavních účelů Stavridisovy cesty bylo setkání s představiteli české bezpečnostní komunity a debatování o výzvách, jimž NATO čelí. Na ministerstvo zahraničí proto byla ve středu sezvána zhruba stovka expertů, zástupců ministerstev zahraničních věcí, obrany, poslanců a senátorů a admirál Stavridis vystoupil s přednáškou "Evropa a bezpečnost ve 21. století", na níž navázala neformální jednání.

Vojenský šéf NATO představil zhruba desítku hlavních výzev, jimž NATO a svět čelí, od Afghánistánu a Libye, přes terorismus a balistické rakety až po migrační vlny či kyberhrozby. "Jakmile počítače prostupují nejen všechny oblasti našeho života, ale pronikají zároveň do všech koutů světa, je jasné, že vytváříme síť, která je o to zranitelnější," řekl Stavridis.

Jak výzvám čelit?
Jedním z klíčů k naší bezpečnosti bude podle aliančního velitele posilování vzdělání, znalostí a vzájemného poznávání. "Budoucnost zajištění bezpečnosti netkví v bojování, ale v rozvoji společností," uvedl v Praze Stavridis s tím, že NATO tento koncept prosazuje pod názvem "comprehensive approach" (celostní přístup). To je podle admirála úkol pro všechny.

"Učte se jazyky, studujte, cestujte, dozvídejte se více o jiných lidech a kulturách, protože čím více toho budeme znát a vědět, o to bezpečněji se budeme moci cítit," navrhuje Stavridis i s odkazem na sociální média, která jsou podle něj "stále důležitější". Velitel je známý svým pozitivním přístupem k sociálním médiím, má svůj účet na Facebooku i Twitteru a na stránkách aliančního velitelství píše svůj blog.

Stavridis přiletěl na dvoudenní oficiální návštěvu Česka ve středu, kdy se sešel se šéfem diplomacie Karlem Schwarzenbergem, ve čtvrtek ráno jednal s ministrem obrany Alexandrem Vondrou a náčelníkem generálního štábu Vlastimilem Pickem. Vondra po schůzce řekl, že Stavridisovi potvrdil připravenost ČR podílet se na humanitární pomoci Libyi, ale že čeští vojáci se do této mise NATO nezapojí.

Vrchní alianční velitelé jezdí na návštěvu ČR a dalších členských zemí téměř pravidelně každý rok. Ve čtvrtek dopoledne Stavridis odletěl zpět do belgického Monsu, kde alianční velitelství pro operace sídlí.

pz natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.