O gripenech do jara. Stropnický představil své priority v obraně

4. února 2014  5:10
Nový ministr obrany Martin Stropnický představil priority, kterých chce v čele resortu dosáhnout. Důraz klade na hospodárnost a efektivitu, podporu exportu českého zbrojního průmyslu nebo zmenšování vojenských újezdů a také transparentnost akvizic, včetně dalšího pronájmu nadzvukových letounů Gripen.  
Ministr obrany Martin Stropnický | foto: Ministerstvo obrany

O prodloužení pronájmu nadzvukových letounů Jas-39 Gripen chce mít Stropnický podle svých slov jasno do konce března. Kvůli stíhačkám se chce ještě co nejdříve setkat se švédskou velvyslankyní.

Stropnického tým pro obranu

Martin Stropnický oznámil personální změny na nejvyšších místech ministerstva. Prvním náměstkem se stane Jiří Borovec, který ve funkci vystřídá Daniela Koštovala. Ten se stane státním tajemníkem ministerstva. "Měl by být tím nejvyšším apolitickýmn úředníkem ministerstva a člověkem, který zajistí potřebnou kontinuitu," řekl Stropnický.

Novými náměstky budou také Tomáš Kuchta a stávající zástupce náčelníka generálního štábu Bohuslav Dvořák. Tým od března doplní také diplomat Josef Zrzavecký, který dosud působí na české ambasádě v Záhřebu a bude zodpovídat za strategické plánování.

Kvůli aféře Vojenského zpravodajství s Janou Nagyovou zavede Stropnický novou funkci poradce pro Vojenské zpravodajství. Kromě toho se chce Stropnický spoléhat také na skupinu externích poradců, mezi kterými jsou například generál Jiří Šedivý nebo šéf Transparency International David Ondračka.

Naopak ve vedení ministerstva končí Lenka Ptáčková Melicharová, Libor Tejnil a Libor Karásek. Další personální změny zatím Stropnický nechystá. "Opakovaně jsem vyslovil názor, že každý, kdo bude pracovat a projevovat elementární loajalitu... Budu jen rád, že se nebudu zdržovat nějakými personálními odsuny," dodal.

Prodloužení pronájmu čtrnácti strojů dojednával už Stropnického předchůdce Vlastimil Picek. Přechodná vláda ale záležitost odložila s tím, že rozhodnutí musí učinit nov kabinet. 

Návrh počítá s tím, že za pronájmem gripenů do roku 2027 s dvouletou opcí by Česko zaplatilo zhruba 16,5 miliardy českých korun. Roční splátky budou tak o třetinu nižší, než u současného pronájmu.

Hospodárnost a podpora domácích zbrojařů

Součástí kontraktu pak má být rozšíření schopností gripenů pro útoky na pozemní cíle. Ministerstvo obrany v návrhu požaduje pro švédské straně výcvik 25 českých pilotů a 90 techniků.

Ministr Stropnický představil v pondělí priority, kterých chce v čele resortu dosáhnout. Za nejdůležitější označil hospodárnost a efektivitu. "Ministerstvo se v mnoha minulých letech stalo téměř symbolem toho, jak ve státní správě prorůstala koexistence mezi partikulárními ekonomickými zájmy a nakládáním se státním rozpočtem," prohlásil.

Právě efektivní hospodaření má být hlavním úkolem nového prvního náměstka Jiřího Borovce, kterého Stropnický na ministerstvo přivedl. "Chceme postupovat maximálně otevřeně a transparentně," uvedl Borovec s tím, že ministerstvo obrany by mělo být pro armádu "obslužnou servisní organizací". Borovec plánuje odprodej nepotřebného armádního majetku a omezení uzavřených výběrových řízení na zakázky. 

Za další prioritu označil ministr transparentnost akvizic, kterých se ujme současný zástupce náčelníka generálního štábu Bohuslav Dvořák. Na generálním štábu ale bude jen do konce týdne. Pak chce podle svých slov na ministerstvu optimalizovat procesy, které už byly započaty. Jde o střednědobý plán armádních nákupů, jeho propojení na roční plán, na rozpočet celého resortu a pak samotné akvizice.

Třetí prioritou je podle Stropnického posílení vazeb český zbrojní průmysl a především podpoření exportu jejich výrobků. "Je to oblast choulostivá a složitá. Je to rodinné stříbro. V minulosti byl zdrojem prosperity," konstatoval Stropnický.

Agendu má mít na starost další nový náměstek Tomáš Kuchta, který působil na ministerstvu zahraničí. "Obranný průmysl má v sobě velkou přidanou hodnotu. Máme obrovskou tradici a know-how. Výrobci se nemohou spolehnout na to, že budou žít jen ze zakázek pro naši armádu, ale my jim musíme pomoci v zahraničí," řekl Kuchta.

Jako poslední čtvrtou prioritu pak Stropnický vidí stabilitu. Obrana by se měla řídit dlouhodobějšími plány. Stropnický se chce pokusit prosadit rozpočet, který bude zohledňovat plánování resortu v horizontu několika let. "Musíme nejdříve dokázat, že jsme ty dosavadní peníze utratili tím optimálním a hospodárným způsobem," naznačil Stropnický.

Ke stabilitě podle něj patří také personální politika. Například již připravená novelizace zákona o vojácích z povolání, kterou nový kabinet ale zatím odložil. Podle Stropnického nebyl dlouho očekávaný zákon "smeten, ale pouze zmražen" s tím, že na něm bude ještě pracovat tým odborníků.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2016

Počtem účastnících se letadel rekordní Dny NATO v Ostravě vidělo 130 tisíc návštěvníků.

Šampionát odstřelovačů

Duben 2016

Jedna rána, dvacet sekund! Snajpři z devíti zemí soupeřili v preciznosti

Staronová Aerovka

Duben 2016

V historických hangárech Aerovky v pražských Letňanech se otevírá nová letecká expozice.

Jordánské bojovnice

Září 2015

„Křehcí zabijáci“ v maskáčích a s kabelkami se chtějí vyrovnat mužům. Osmička žen předvedla své bojové dovednosti.

Mise na Islandu

Srpen 2015

Čeští letci s gripeny už podruhé během relativně krátké doby střežili na několik týdnů v rámci mise NATO daleký Island.