Patrioty ochrání Turecko před raketami. Rusko přesunulo své k hranicím

16. prosince 2015  17:28
Severoatlantická aliance bude dál chránit Turecko před raketovým nebezpečím prostřednictvím střel Patriot. Španělská vláda totiž souhlasila s prodloužením rozmístění dvou svých baterií protivzdušných střel na tureckém území až do ledna roku 2017.  
Systém Patriot | foto: NATO Photos
galerie Systém Patriot - infografika Baterie amerických střel Patriot nad tureckým městem Gaziantep Baterie střel Patriot rozmístěná u tureckého města Adana Systém Patriot nizozemské armády Systém Patriot nizozemské armády Systém Patriot Systém Patriot Systém Patriot Protiraketový systém Patriot. Ilustrační snímek

Rozhodnutí španělské vlády potvrdil šéf NATO Jens Stoltenberg. „Vítám rozhodnutí Španělska o prodloužení nasazení střel Patriot k posílení protiraketové obrany Turecka. Spojenci společně pracují na sdílení bezpečnosti,“ oznámil.

Španělsko ponechá v Turecku dvě baterie patriotů celý příští rok. Stáhne je až do koncem ledna 2017, původně to mělo být v lednu 2016. Rozhodnutí přišlo poté, co Ankara požádala ostatní spojence z NATO, aby ochranu prodloužili i s ohledem na vyostřenou situaci po sestřelení ruského stíhacího bombardéru na turecko-syrských hranicích koncem listopadu.

Rusko v reakci na sestřelení svého letounu rozmístilo blízko tureckých hranic pokročilé protivzdušné systémy S-400 a ruský prezident Vladimir Putin vyzval velitele ruských sil, aby přijali veškerá nezbytná opatření proti jakémukoli ohrožení ruských sil operujících v Sýrii.

Původně ochranu třech velkých tureckých měst Gaziantepu, Adany a Kahramanmarasu zajišťovalo šest baterií střel Patriot. NATO je na žádost Turecka rozmístilo počátkem roku 2013 v reakci na obavy Ankary o bezpečnost, když ze Sýrie do Turecka několikrát dopadly dělostřelecké granáty.

Výkonné zbraňové systémy tak vytvářely pomyslný ochranný deštník před možnými útoky pro zhruba 3,5 milionu Turků. Spojené státy a Německo ale letos na podzim své zbraňové systémy ze země stáhly.

Aliance proto nyní řeší, jak protivzdušnou obranu Turecka vyztužit. Některé země plánují vyslat do Turecka letouny, jiné zase bojová plavidla do východního Středomoří.

INFOGRAFIKA: Jak funguje systém patriot

Vysoce mobilní raketový systém využívající střely dlouhého doletu typu země-vzduchs operačním dosahem až 160 kilometrů. Systém Patriot začala vyvíjet americká společnost Raytheon už počátkem 60. let. Od roku 1984 je ve výzbroji armády Spojených států.Systém umožňuje likvidovat taktické balistické rakety, střely s plochou dráhou letu i letadla.Osvědčil se například v roce 1990 během první války v Perském zálivu, kdy chránil koaliční jednotky před iráckými raketami typu Scud. Mimo Spojené státy využívají systém Tchaj-wan, Egypt, Izrael, Japonsko, Kuvajt, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty. Z evropských spojenců mají střely k dispozici Německo, Nizozemsko, Polsko, Španělsko a Řecko.

Systém Patriot - infografika
inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.