Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Stoltenberg: NATO nechce nové závody ve zbrojení

14. února 2019  17:12
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg | foto: NATO Photos

Stoltenberg: NATO nechce nové závody ve zbrojení

Aliance studuje „širokou škálu možností“ k řešení údajného ruského porušování zásadní dohody o kontrole zbrojení – uvedl generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg a zdůraznil, že spojenci „nemají v úmyslu v Evropě nasadit nové jaderné zbrojní systémy.“ Americký ministr zahraničí Mike Pompeo poté obvinil Moskvu, že chce „ovládnout“ Evropu.

Začátkem února zahájily Spojené státy šestiměsíční proces vypovězení dohody o střelách středního doletu poté, co Washington a NATO opakovaně obvinily Moskvu, že tuto dohodu porušila, a to vývojem střely 9M729, známé také jako SSC-8. Rusko však obvinění odmítá a střely zničit nechce.

Kam dál?
Vraťte se k dodržování smlouvy o raketách, vyzývají spojenci Moskvu (13. 2. 2019)

Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (ČR)

---

Severní Makedonie poprvé na jednání ministrů NATO

Ministryně obrany Severní Makedonie Radmila Šekerinska se poprvé zúčastnila zasedání ministrů obrany členských zemí Severoatlantické aliance. Šlo o vůbec první podobnou akci za účasti severomakedonského zástupce. Země sice ještě není členem Aliance, minulý týden však byla podepsána přístupová dohoda, která Severní Makedonii k tomuto cíli přiblížila.

Zásadním zlomem v přístupových rozhovorech bylo přejmenování balkánské země na Severní Makedonii. Tím byl ukončen dvacet osm let trvající spor mezi tehdejší Bývalou jugoslávskou republikou Makedonií a Řeckem, kterému vadila podobnost názvu země se jménem jedné z jeho provincií a které proto bránilo vstupu Makedonie do EU a NATO.

Kam dál?
Makedonie, náš nový spojenec. Řecko prokázalo sílu (14. 2. 2019)

Zdroj: Euronews (Francie)

---

Pod vedením Maďarska vzniká nové regionální velitelství speciálních sil

Členské země Severoatlantické aliance Chorvatsko, Maďarsko, Slovensko a Slovinsko spolu s partnerskou zemí Aliance Rakouskem připravují pod maďarským vedením nové Společné velitelství speciálních sil. Společný projekt by měl zefektivnit nasazení zvláštních jednotek. Velitelství nebude fungovat nepřetržitě, ale bude aktivováno v případě nasazení.

Kam dál?
Zmodernizujeme velení, rozhodla Aliance. Nová velitelství nevybrala (14. 2. 2018)

Zdroj: NATO

---

Ministr obrany USA Shanahan se snaží uklidnit Irák po Trumpových výrocích

Úřadující americký ministr obrany Patrick Shanahan vyrazil do Iráku mírnit slova svého prezidenta Donalda Trumpa, že by si Spojené státy mohly v zemi ponechat větší vojenský kontingent jako pojistku proti Íránu i případnému znovurozhoření konfliktu s teroristy. „Jedním z důvodů, proč chci zůstat (v Iráku), je, že chci trochu ohlídat Írán, protože Írán je skutečný problém,“ řekl v rozhovoru Trump.

Pentagon sice nijak přímo nespecifikoval počty vojáků či nové mise v Iráku, proběhla však diskuse mezi americkým a iráckým ministrem obrany o potenciální íránské hrozbě pro americké a irácké zájmy v regionu.

Kam dál?
V Iráku začala nová mise NATO pod vedením Kanady (5. 11. 2018)

Zdroj: The Washington Times (USA)

---

Údajný případ mučení ukazuje na ruské kontraktory ve Středoafrické republice

Mahamat Nour Mamadou byl obviněn z příslušnosti k milici, která byla spojena s předchozím režimem země, odveden do nedaleké radnice na výslechy a následně na základnu, kde byl mučen. Mučení není ve Středoafrické republice neobvyklou záležitostí. Zvláštností v tomto případě však bylo, že v tomto případě byli z mučení obviněni Rusové.

Soukromé bezpečnostní společnosti z Ruska hrají v poslední době ve Střední Africe i sousedním Súdánu zásadní roli. Úzce spolupracují s místními vládami, zajišťují bezpečnost, shromažďují informace a cvičí místní armády. Dle Moskvy společnosti jednají naprosto nezávisle na Kremlu. Bojovník za lidská práva Jonathan Hutson (a nejen on) však toto tvrzení zpochybňuje a tvrdí, že jde o prodlouženou ruku ruské vojenské rozvědky GRU.

Kam dál
Armáda posílila v africkém Mali. V zemi teď působí 120 českých vojáků (10. 12. 2018)

Zdroj: Voice of America (USA)

luk; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.