Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Stíhačky NATO vzlétly čtyřikrát kvůli ruským letounům nad Baltským mořem

19. prosince 2018  19:49
Letoun An-26. Ilustrační foto. | foto: Armáda ČR

Stíhačky NATO vzlétly čtyřikrát kvůli ruským letounům nad Baltským mořem

Stíhací letouny Severoatlantické aliance byly nuceny vzlétnout čtyřikrát během jednoho týdne. Donutily je k tomu ruské vojenské letouny, které se přiblížily k mezinárodnímu vzdušnému prostoru nad Baltským mořem. Například ruský letoun TU-134 byl zachycen, jak letí z Kaliningradu do Ruska bez zapnutého odpovídače pro komunikaci s řízením letového provozu. Stejný problém se vyskytl i v případě letounů AN-26 letících bez podaného letového plánu.

Stíhačky, které v rámci mise NATO hlídkují v Pobaltí, ruské letouny vždy doprovodily k ruskému vzdušnému prostoru. Rusko v posledních letech neustále nezákonně narušuje mezinárodní vzdušný prostor.

Kam dál?
Stíhačky NATO startovaly v Pobaltí za týden hned třikrát (23.10. 2018)

Zdroj: Air Force Technology (USA)

---

NATO dokončilo modernizaci letounů AWACS

Severoatlantická aliance obdržela poslední ze čtrnácti letounů AWACS, které byly modernizovány pro operace v komerčním vzdušném prostoru. Modernizace se soustředila na nový systém letového řízení. Letouny Boeing E-3A byly také vybaveny novými černými skříňkami a bezpečnostními systémy a došlo ke snížení počtu členů posádky ze tří na dva.

Při vzniku programu AWACS v roce 1982 fungovalo osmnáct letounů, ale kvůli nehodě a opotřebení čtyř letounů byl jejich počet snížen na čtrnáct. Tento počet by měl být zachován až do roku 2035.

Kam dál?
Lockheed a Airbus budou společně soutěžit o dodávky nového tankeru pro americké letectvo (5.12. 2018)

Zdroj: Jane’s 360 (USA)

---

Pence: Vesmírné velitelství spojí všechny vesmírné vojenské schopnosti

Americký viceprezident Mike Pence oznámil vytvoření vesmírného velitelství, které bude jedenáctým bojovým velitelstvím Spojených států. Toto velitelství spojí všechny vesmírné schopnosti napříč jednotlivými větvemi armády.

„Vytvoří jednotnou kontrolu na všemi našimi vojenskými operacemi ve vesmíru,“ uvedl Pence a dodal, že ho bude vést čtyřhvězdičkový vlajkový důstojník. Velitelství „bude vytvářet vesmírnou doktrínu, taktiku, techniky a procesy, které umožní vojákům bránit náš národ v této nové éře,“ prohlásil viceprezident Pence.

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa pracuje s Kongresem na zřízení Vesmírných sil, které by chtěla mít do roku 2020, uvedl Pence. Vesmírné síly by se staly šestou větví americké armády.

Kam dál?
Trump je připraven nařídit vznik nového vesmírného velitelství (18.12. 2018)
http://www.natoaktual.cz/na_media.asp?r=na_media&c=A181218_165214_na_media_m02#--trump-je-pripraven-naridit-vznik-noveho-vesmirneho-velitelstvi

Zdroj: Ministerstvo obrany USA

---

Čína nahrazuje USA na trhu s drony na Blízkém východě, říká zpráva

Čína hraje důležitou roli v dodávkách vojenských dronů na Blízký východ, a to především do zemí, které je kvůli důslednějším americkým kontrolám nemohou dovážet ze Spojených států, uvádí zpráva britského think-thanku The Royal United Services Institute (RUSI). „Čína je často popisována jako exportér dronů, který neklade žádné otázky,“ píše se ve zprávě s tím, že lze očekávat narůstající čínskou aktivitu v této oblasti.

Čína již prodala ozbrojené drony do několika blízkovýchodních zemí včetně Jordánska, Iráku, Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů. Přestože americké drony jsou technologicky lepší, čínské drony jsou jednoznačně levnější a často zůstávají pro tyto země jedinou možností.

Kam dál?
Čína dotahuje NATO v armádních informačních technologiích (19.11. 2018)

Zdroj: South China Morning Post (Čína)

---

Německá ministryně obrany obhajuje využívání externích poradců

Německá ministryně obrany Ursula von der Leyen se ohradila vůči kritice ohledně zapojení externích poradců pracujících na digitalizaci armády.

„Pokud chceme posunout tyto velké modernizační projekty vpřed, potřebujeme vnější rady a expertizu,“ prohlásila ministryně. Von der Leyen také přiznala nutnost objasnit uzavřené smlouvy, které jsou kritizovány pro svou vysokou cenu. Případem se bude zabývat vyšetřovací komise Bundestagu.

Kam dál?
Rozpočet německé armády bude významně navýšen (6.11. 2018)

Zdroj: Frankfurter Allgemeine Zeitung (Německo)

kpa; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.