Steyr chce vyrobit transportéry pro českou armádu v Česku

3. května 2007  5:48
Většinu nových obrněných transportérů pro českou armádu chce společnost Steyr vyrobit v České republice. Během brněnského zbrojního veletrhu IDET to oznámili představitelé firmy. Na výrobě se budou podílet především vojenské podniky VOP 025 v Novém Jičíně a VOP 026 ve Šternberku.  

"Až 90 procent součástek pro transportéry se bude vyrábět v České republice," řekl vedoucí projektu Stefan Szücs.

Steyr už dříve uvedl, že větší část výroby bude na českých firmách. Státní vojenské opravárenské podniky VOP 025 v Novém Jičíně a VOP 026 ve Šternberku by měly kompletovat základní verzi transportéru Pandur II a vyrábět i několik dalších variant stroje.

Šternberský podnik by měl být rovněž stěžejním partnerem společnosti Rafael při výrobě hlavní výzbroje obrněnců, třicetimilimetrového kanónu.

Podle marketingového ředitele Herwiga Jedlaucnika budou čeští výrobci hlavními dodavateli i velmi specializovaných součástek transportérů. Jde například o komponenty ochrany proti zbraním hromadného ničení, kterými budou nové stroje vybaveny.

Rakouské konsorcium Steyr-Daimler-Puch vyhrálo předloni tendr na dodávku 199 nových kolových obrněných transportérů pro českou armádu za 23,6 miliardy korun. Jde o největší zbrojní zakázku v historii české armády.

První transportéry by armáda měla dostat už na podzim, kdy začnou nahrazovat zastaralé OT-64. Staré transportéry slouží od druhé poloviny šedesátých let. Armáda jich vlastní několik stovek, drtivá většina z nich už ale nefunguje.

Smlouva se týká 199 nových vozů, na dalších 35 dostane vojsko předkupní právo. Uvedená cena zahrnuje všech 234 obrněnců. Dodávka potrvá čtyři až pět let, vojáci by tak měli dostat všechny transportéry nejpozději v roce 2012. V plánu je několik základních verzí, na které se budou montovat různé nástavby. Novými transportéry má být vybavena hlavně 4. brigáda rychlého nasazení.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.