Štětina: Armádní kurzy přežití jsou neocenitelné

4. května 2006  10:32
Česká armáda již dvanáct let připravuje novináře a humanitární pracovníky na jejich pobyt v krizových oblastech. Podle Jaromíra Štětiny, nestora novodobého válečného zpravodajství, se jedná o aktivitu, která je velmi užitečná a neocenitelná.  

"Myslím si, že je neocenitelné, když česká armáda připravuje novináře a pracovníky humanitárních organizací na práci ve válečných konfliktech či jiných krizových situacích," podotýká Štětina, který se v roli zpravodaje účastnil válečných konfliktů v řadě zemí, především pak na území bývalého Sovětského svazu. Podle něj si musíme zvyknout na fakt, že i Česká republika je vtahována do ozbrojených konfliktů. "A chceme-li být o nich dobře informováni, mělo by to být převážně od našich vlastních zpravodajů," dodává.

Válečná žurnalistika je podle Štětiny zcela specifické odvětví novinářství, které má svá pravidla, zákony i specifické morální principy. "Všemu tomu je potřeba se učit a špičkoví váleční žurnalisté, jsou důkazem toho, že je třeba se dlouho učit," upozorňuje a dodává: "Výměna zkušeností je neobyčejně důležitá, protože jsem zažil ve válečných konfliktech mnoho "zelených" a zbrklých mladých mužů i žen, kteří se hrnuli do situací, aniž by dokázali posoudit rizika."

Absolvovat kurz, který pořádá česká armáda, tak je podle něj na místě. "Armáda touto svojí aktivitou projevuje obyčejnou lidskou péči o lidi, kteří musí z pracovních důvodů do takových situací jít," konstatuje Štětina, který se s podobnou aktivitou ve světě nesetkal.

Jaromír Štětina se specializuje na válečné konflikty v Evropě, Asii a Africe. Jako novinář a filmař působil ve více než dvaceti válečných konfliktech. V loňském roce o svých zážitcích a postřezích z válečných konfliktů diskutoval jako hlavní host s desítkami účastníků semináře Novinář a válka. Ten armáda již několik let organizuje pro odbornou i laickou veřejnost jako doprovodnou aktivitu kurzu přežití.

Pavel Boháč natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.