Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Státy NATO přislíbily málo instruktorů pro Afghánistán

25. února 2010  17:57
Státy NATO přislíbily málo instruktorů pro Afghánistán
Severoatlantická aliance stále nemá dost personálu na výcvik afghánské armády a policie. K naplnění požadovaného počtu instruktorů Aliance potřebuje sehnat do konce roku ještě zhruba 1600 mužů a žen.

Na konferenci věnované tomuto tématu přislíbilo 28 členských států NATO, společně s dalšími partnery účastnícími se mise v Afghánistánu, poskytnout dalších 600 školitelů, navrch tisícovky lidí, jejíž vyslání už bylo od začátku roku schváleno. S tímto počtem se Severoatlantická aliance dostala zhruba "na půl cesty" k dosažení cíle stanoveného pro letošní rok, uvedl mluvčí NATO James Appathurai.

Spojené státy do válkou zmítané země posílají kontingent dalších 30 000 vojáků, avšak již dlouho se s obtížemi snaží přesvědčit své spojence o tom, že Afghánistán potřebuje další posily. K dosažení plánovaného cíle, jímž je zvýšení počtu příslušníků afghánských bezpečnostních sil na 300 000, bude přitom příští rok třeba vyslat do země tisíce dalších instruktorů.

Čtěte také:
Gates: "Pacifikace" Evropy ohrožuje bezpečnost
Velitel NATO: V afghánské armádě přibývá rekrutů
NATO se potýká s nedostatkem instruktorů

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

McChrystal se omluvil za civilní oběti náletu
Velitel amerických a aliančních jednotek v Afghánistánu generál Stanley McChrystal vystoupil ve vysílání afghánské národní televize s omluvou za nálet spojeneckých sil, který si minulý týden podle afghánských představitelů vyžádal životy 21 lidí.

V televizním vystoupení překládaném do jazyka darí i do paštunštiny generál prohlásil, že afghánské a alianční jednotky v provincii Uruzgán zaútočily na domnělé povstalce. Aliance se podle něj domnívá, že útok usmrtil a zranil desítky Afghánců. McChrystal incident označil za "tragickou ztrátu nevinných životů", přičemž podle něj bylo nařízeno důkladné vyšetřování, aby se něco podobného už nestalo.

Čtěte také:
Afghánistán: Smrt civilistů při útoku NATO

Zdroj: Voice of America (USA)

---

Rusko pohrozilo odpovědí na rozšiřování NATO
Rusko bude muset reagovat na pokračující rozšiřování Severoatlantické aliance východním směrem a na americké plány na rozmístění prvků protiraketového štítu v Evropě, jelikož Moskvu oba tyto jevy tyto znepokojují, prohlásil šéf ruského generálního štábu generál Nikolaj Makarov.

"Pokud se řekne, že bychom měli čelit možným hrozbám společně, měli bychom se místo posilování vojenských bloků u ruských hranic vzájemně respektovat a věřit si," uvedl Makarov pro ruskou státní televizi. V odpověď na rozšiřování NATO i protiraketový štít budou muset být podle něj učiněna "náležitá opatření".

"Minulý rok jsme z Kaliningradu stáhli více než 600 tanků, zhruba 600 obrněných vozidel a 600 kusů dělostřelectva. Na oplátku dochází k rozrůstání prvků protiraketového systému. Znepokojují nás dvojité standardy. Jsou zde obavy, že protiraketový systém je namířen proti Rusku," uvedl Makarov.

Čtěte také:
USA vyzývají NATO k užší spolupráci s Ruskem

Zdroj: Xinhua (Čína)  

---

OSN: Nálety usmrtily minulý rok 131 afghánských dětí
Zatímco se alianční jednotky pod vedením Spojených států snaží zajistit podporu veřejnosti pro operaci "Muštarak" na jihu Afghánistánu, z nové zprávy OSN vyplývá, že minulý rok během aliančních leteckých útoků zahynulo 131 afghánských dětí. Celkem přišlo v důsledku války v roce 2009 o život 346 dětí, z nichž 128 měly na svědomí bojůvky Talibanu.

Představitele Spojených národů také znepokojuje fakt, že militanti cvičí a vyzbrojují děti, které pak terorizují obyvatelstvo. Toto téma by mělo být předmětem diskuzí s regionálními veliteli zahraničních vojsk v zemi.

Zdroj: PressTV (Írán)

---

Jak měřit úspěch v Afghánistánu
Jak měřit úspěch vojenských operací typu "Muštarak", která teď probíhá v Afghánistánu? Na tuto otázku se pokouší nalézt odpověď Fotini Christia z americké univerzity Massachusetts Institute of Technology, která zemi nedávno navštívila.

Typickým ukazatelem úspěšnosti vojenské akce byl dříve počet zabitých Talibanců nebo pokles objemu vypěstovaného máku. Tato čísla ale mohou být při hodnocení dlouhodobého dopadu mise zavádějící. Militanti často své mrtvé označují za civilisty a pokles produkce opia může znamenat, že se jeho pěstitelé prostě přesunuli jinam.

Nový přístup šéfa zahraničních vojsk v Afghánistánu generála Stanleyho McChrystala s důrazem na ochranu a blahobyt obyvatelstva si žádá jiná hodnotící kritéria. Měla by být třeba zajištěna taková úroveň bezpečnosti, aby představitelé místní samosprávy mohli pobývat v jim přidělených okrscích. Pozitivním signálem by také bylo snížení cen přepravy zboží, které jsou neúměrně navyšovány násilím a vyděračskými praktikami

Měl by být zohledněn počet otevřených obchodů v místních bazarech, jako známka zvyšující se důvěry v bezpečnost a ekonomiku. Pokud dále vzroste počet případů nalezených a řádně nahlášených improvizovaných výbušných zařízení, bude to signál klesající popularity povstalců. Neméně důležitým kritériem jsou i fungující vzdělávací instituce a rodiče, kteří vládě důvěřují natolik, že se své děti nebojí posílat do škol.

Zdroj: BBC (Velká Británie)

vtr natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.