Státníci NATO si užijí i kultury, čeká je přechod mostu

3. dubna 2009  12:10
Nejen pracovně budou trávit špičky 28 zemí svůj čas ve Štrasburku a Kehlu, kde dnes a zítra probíhá summit NATO. Na programu je koncert a užijí si i město, čeká je unikátní přechod mostu.  

Přechod mostu bude nejočekávanější událostí summitu hned po samotném jednání. Takový přechod je v programu summitů NATO historicky zcela unikátní aktivita. V sobotu ráno budou státníci přecházet most mezi Německem a Francií, což má symbolizovat uplynutí šedesáti let od usmíření Francie a Německa, stejně jako od vzniku NATO.

Půjde o nejfotogeničtější akci summitu a státníci se na ni náležitě chystají. Na německé straně mostu v Kehlu státníky zítra ráno uvítá německá kancléřka Angela Merkel, která se vyšle na západ, prezidenti a premiéři přejdou most a na francouzské straně ve Štrasburku je uvítá tamní prezident Nicolas Sarkozy.

Státníci si kromě města ale užijí i kulturu. Už tradičně je před jejím zahájením summitu čeká koncert, který obvykle obstarává hvězda hudebního nebe hostitelské země. Státníci si tak budou moci dnes večer v lázeňském domě v Baden-Badenu, kde pracovní večeře probíhá, vychutnat zhruba půlhodinové vystoupení světoznámé německé houslové virtuosky Anne-Sophie Mutter. Houslistka, která svou kariéru začínala s Herbertem von Karajanem, letos vystoupí i v Česku během Pražského jara.

Manželky nepřijdou zkrátka
Samozřejmostí akcí typu summit je i pečlivě sestavený program pro manželky státníků. K hvězdám summitu NATO jednoznačně bude patřit žena amerického prezidenta Michelle Obama, kterou si média i veřejnost na její první cestě do Evropy již stihly oblíbit. Ve Francii na rozdíl od Londýna, kde byla v předchozích dnech, jí ale přibude mediální "konkurence", jiná mediální hvězda, žena francouzského prezidenta a někdejší modelka Carla Bruni.

Sobotní program manželek, kdy jejich protějšky budou zasedat v Severoatlantické radě, zahrnuje návštěvu místního centra pro výzkum rakoviny, semináře o umělecké renovaci katedrály Notre Dame či návštěva dominanty Štrasburku, místní katedrály. Ta i celé její okolí je od včerejšího večera pro veřejnost neprodyšně uzavřena. - přečtěte si NATO slaví šedesátiny, Štrasburk se proměnil v pevnost

Summit skončí zítra
Už dnes dopoledne se začali sjíždět prezidenti a vládní špičky do Německa i Francie, delegace budou přistávat na několika letištích podle toho, kde mají program. Americký prezident tak přistál krátce po jedenácté přímo ve Štrasburku, kde se má ještě před zahájením summitu sejít se svým francouzským protějškem. Některé delegace poletí rovnou do Německa, kde večer summit začne zmíněnou pracovní večeří.

Zítra dopoledne proběhne hlavní část summitu, zasedání Rady a po obědě bude summit zakončen. Bude tedy trvat necelých 24 hodin.

pz natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.