Staré letadlo zdrželo návrat průzkumníků z Afghánistánu

12. října 2006  11:22
Zastaralý letoun Tu-154 zkomplikoval návrat českých vojáků z Afghánistánu. Ti se měli vrátit do České republiky ve středu večer. Speciál, který na ně čekal na letišti v Bonnu, však nenechaly německé úřady v noci vzlétnout.  

"Aby letoun Tu-154 neporušoval hlukové normy, nesmí přistávat a startovat na většině mezinárodních letišť v noci," řekl mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek.

Původně se mělo 53 českých průzkumníků vrátit z Afghánistánu ve středu večer. Německý speciál je dopravil spolu s vojáky Bundeswehru do Bonnu, kde na ně čekal český armádní letoun Tu-154. Domů hlučícím strojem dorazili až ve čtvrtek ráno.

V Afghánistánu působili půl roku ve Fayzabádu na severovýchodě země. V horách odlehlé provincie Badakšan spolu s dánskými vojáky a příslušníky Bundeswehru chránili provinční rekonstrukční tým, který se podílí na obnově válkou zničené země. V září je vystřídaly čerstvé síly. - více zde

Problémy se starými letouny Tu-154 má armáda už delší dobu. Letadla přitom využívá nejen k přepravě vojáků do misí, ale i k dopravě vrcholných politiků.
Kvůli stále četnějším poruchám zastaralých letounů už armáda objednala dva nové letouny Airbus A-319 CJ.

Výběr urychlila i zatím poslední nehoda "tučka", při které počátkem loňského července uvízl ministr zahraničí Cyril Svoboda v hlavním městě africké Mauritánie kvůli poruše hydraulického čerpadla.

První letadlo armáda dostane v konfiguraci pro přepravu ústavních činitelů se 44 místy, druhé bude určeno pro transport vojáků do zahraničních misí se stovkou míst. Armáda už od léta cvičí piloty a personál.

Nové airbusy na rozdíl od ruských tupolevů jsou schopny doletět bez mezipřistání do Spojených států, Afghánistánu či Iráku. Mají nižší spotřebu a jsou také lehčí, zaplatí proto nižší přistávací poplatky. Používá je například francouzské, italské či brazilské vojenské letectvo.

První letoun dodá Airbus vojákům podle smlouvy letos v prosinci, druhý pak příští rok v září.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.