natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    Staré chemické zbraně v Baltu nyní konečně pod kontrolou

    25. října 2016  18:07

    Zbraně hromadného ničení. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

    Staré chemické zbraně v Baltu nyní konečně pod kontrolou

    Mezinárodní tým vědců v rámci aliančního programu Science for Peace and Security po třech letech úsilí završil snahy o vytvoření efektivního systému monitorování chemických zbraní a výbušnin v Baltském moři. Nebezpečný materiál na dně Baltu z dob druhé světové války dosahuje velikosti 50 000 tun, přičemž nechtěné či úmyslné vypuštění šestiny materiálu by mělo katastrofální následky pro podmořský ekosystém i člověka v regionu.

    K cenově dostupnému monitoringu slouží autonomní podmořská vozidla, tedy podmořské „drony“, a dálkově ovládané ponorky. Výsledky programu budou sloužit jako základ pro další aktivity v Baltském moři.

    Zdroj: NATO

    ---

    Estonsko dostavělo na letecké základně prostory pro posily z NATO

    Na letecké základně Ämari v severozápadním Estonsku vyrostl komplex pro spojenecké jednotky jakožto součást nové infrastruktury na východním křídle Severoatlantické aliance.
    Nový komplex se skládá z obytných prostor, velícího střediska, dílen a skladu s celkovou rozlohou 6 000 metrů čtverečních. Samozřejmostí je i napojení na kanalizaci, vodovodní potrubí a rozvody tepla.

    Kam dál?
    Ruské letouny dvakrát narušily prostor Finska, průnik hlásí i Estonsko (8.10. 2016)

    Zdroj: ERR (Estonsko)

    ---

    USA: první vojáci chtějí být formálně uznáni jako transgender

    Po nedávné změně politiky Pentagonu nyní žádá prvních 10 vojáků o formální uznání své transgender identity. Zatím se jedná o malé číslo, podle studie RAND má ovšem být v armádě 2 500 až 7 000 transgender vojenských příslušníků, v aktivních zálohách by jich pak mělo být čtyři tisíce.

    Povolení Pentagonu dává do rukou velitelů značné pravomoci, mohou rozhodovat o jednotlivých případech zvlášť a dle svého uvážení řešit pracovní nasazení, vysílání na mise, zpomalení výcviku i ubytování u transgender příslušníků. To nicméně platí pouze u těch, jejichž přeměna identity je zanesena ve vojenských dokumentech armády a na osobních identifikačních kartách.

    Kam dál?
    Eric Fanning, první otevřeně homosexuální tajemník pro armádu USA, složil přísahu (19.5. 2016)

    Zdroj: Military.com (USA)

    ---

    Turecko opět blokuje návštěvu německých poslanců na základně Incirlik

    Vláda Turecka zřejmě znovu blokuje návštěvu německých poslanců letecké základny Incirlik, kterou využívají vojáci Aliance a na níž se nachází 250 německých vojáků. Němci obvinili Turecko, že ignoruje jejich oficiální žádost o návštěvu a odmítá komunikovat i s ministerstvem zahraničních věcí Německa.

    Problémy s návštěvou měli němečtí zákonodárci již dříve, a to kvůli deklaraci Bundestagu, podle níž bylo vyvražďování Arménů během první světové války genocidou, to nicméně Turci razantně odmítají. Německá vláda označila deklaraci za nezávaznou, na což zareagovali Turci zrušením zákazu návštěvy, na počátku října tak mohli němečtí poslanci Incirlik navštívit. Důvody současného tureckého chování nejsou známy.

    Kam dál?
    Turecko povolí německým zákonodárcům návštěvu základny Incirlik (9.9. 2016)

    Zdroj: Der Spiegel (Německo)

    ---

    Bitva o Mosul přitvrzuje, Islámský stát útočí po celém Iráku

    Organizace Islámský stát podniká útoky po celém Iráku na vládní i kurdské jednotky, chce tak zmírnit přetížení svých bojovníků v okolí iráckého města Mosul. IS díky ofenzivě kurdských pešmergů a iráckých vládních jednotek ztratil za týden 80 vesnic a měst poblíž Mosulu, přesto se nejtvrdší boje očekávají přímo ve městě, které je poslední velkou městskou baštou IS.

    V Mosulu stále přebývá nejméně 1,5 milionu civilistů, podle nejčernějších scénářů OSN by mohl až milion lidí kvůli bojům z města uprchnout. Síly IS ve městě podle odhadů čítají pět až šest tisíc mužů, proti kterým jde 30 000 iráckých vojáků s podporou amerických speciálních sil. K tomu je dále třeba připočíst samostatné kurdské pešmergy a letecké nálety francouzských, britských a amerických pilotů.

    Kam dál?
    Bitva o Mosul: Turecko potvrdilo zapojení do bojů (24.10. 2016)

    Zdroj: Reuters (USA)

    mad; natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media