Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Srbsko a NATO rozšíří spolupráci v rámci akčního plánu

28. prosince 2018  14:31
Sídlo Severoatlantické aliance v Bruselu | foto: NATO Photos

Srbsko a NATO rozšíří spolupráci v rámci akčního plánu

Srbsko a Severoatlantická aliance adoptují druhý cyklus Akčního plánu individuálního partnerství (IPAP). Srbsko je s dosavadním průběhem plánu spokojeno, uvedl náměstek srbského ministra zahraničí Branimir Filipovič. Priority IPAP podle Filipoviče zůstávají stejné a dále bude spolupráce rozšířena ve vojenské, vědecké a technologické oblasti. Srbsko si chce zároveň udržet status neutrální země bez aspirace na připojení k NATO nebo jiné vojenské alianci.

Filipovič dále uvedl, že srbská pozice v otázce vznikající kosovské armády je partnerům NATO známá. Srbsko považuje kosovské kroky za nepřijatelné. „Uznáváme jednotky KFOR jako jediného partnera zajišťujícího bezpečnost hraniční linie (mezi Kosovem a Srbskem),“ uvedl náměstek.

Kam dál?
Srbsko a NATO sdílí stejné cíle (9.11. 2018)

Zdroj: B92 (Srbsko)

---

Rusko testuje novou raketu k zastrašení Evropy

Rusko otestovalo novou nadzvukovou střelu, se kterou může provést jaderný útok kdekoli v Evropě. Raketa, kterou ruský prezident Vladimir Putin nazval „skvělým novoročním dárkem pro zemi“, by měla být nasazena již v roce 2019. „Je odolná vůči všem současným a budoucím systémům vzdušné a raketové obrany,“ prohlásil Putin o raketě. Při cvičném úderu byla vypuštěna nedaleko Kazachstánu a zasáhla cíl na Kamčatce.

Oznámení o nové střele přichází v době, kdy Severoatlantická aliance vede s Ruskem spor o porušení smlouvy INF o střelách středního doletu. Experti se domnívají, že Putin využívá novou raketu k posílení své pozice a zastrašení Západu.

Kam dál?
Rusko modernizuje své jaderné ponorky (27.12. 2018)

Zdroj: EUobserver (Belgie)

---

Německá armáda zvažuje přijímání zahraničních rekrutů

Německá armáda se zabývá možností najmutí rekrutů ze zahraničí. Velitel bundeswehru generál Eberhard Zorn uvedl, že by se jednalo pouze o vysoce specializované pozice, jako jsou doktoři nebo informatici. „V době, kdy je nedostatek kvalifikovaných pracovníků, se musíme dívat všemi směry,“ prohlásil Zorn. Uniklá zpráva ministerstva obrany však hovoří o plošnější rekrutaci občanů Evropské unie.

Některé státy EU běžně do armády přijímají občany jiných členských států, ale německá historie militarismu z toho činí citlivou otázku. Pokud by byl tento návrh implementován, cizinci by oblékli německé uniformy poprvé od druhé světové války.

Kam dál?
Bundeswehru chybí pomocné síly v kuchyni (20.11. 2018)

Zdroj: New York Times (USA)

---

Studie: Větší přítomnost USA v Polsku může odradit ruský útok na Pobaltí

Experti z amerického think-thanku Altantic Council varují před ruským útokem na Baltské státy, a proto doporučují zvýšit americkou přítomnost v Polsku. „Odhodlaný ruský útok, zvláště bez předchozího varování, by mohl porazit předsunuté síly NATO a USA v relativně krátkém čase, dříve než by dorazily posily,“ uvádí zpráva, za kterou stojí také bývalý velitel sil NATO generál Philip Breedlove.

Studie přichází s doporučeními, jak tomuto scénáři předejít. Kromě vytvoření stálého velitelství sil USA v polské Poznani, navrhuje i větší zapojení amerického námořnictva v Evropě. To by mělo více využívat přístavy v Polsku a Dánsku.

Kam dál?
Polsko a Pobaltí hostí největší vojenská cvičení ve své historii (8.11. 2018)

Zdroj: The Baltic Times (Lotyšsko)

---

Turecko nedovolí USA prozkoumat ruské raketové systémy

Ankara nedovolí Spojeným státům, aby prozkoumaly zakoupené ruské systémy protivzdušné obrany S-400, uvedl turecký představitel. Vyvrátil tím zprávy agentury Bloomberg, podle které Turecko nabídlo USA možnost prozkoumání. Západní spojenci kritizují nákup systémů, které by mohly Rusku poskytnout větší vhled do aliančních schopností, například do fungování stíhaček F-35.

První dodávka systémů S-400 by měla proběhnout ke konci roku 2019. Turecko zaplatí 45 % částky a zbývajících 55 % bude uhrazeno z ruských půjček. Ruský prezident Vladimir Putin odmítl, aby transakce proběhla v dolarech, a proto se uskuteční v rublech nebo lirách.

Kam dál?
Proč chtějí státy nakupovat ruský systém S-400? (8.10. 2018)

Zdroj: Press TV (Írán)

kpa; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.