Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Sponzorují alianční peníze Taliban?

29. prosince 2008  13:14

Sponzorují alianční peníze Taliban?
Britský deník The Times obvinil alianční síly ISAF v Afghánistánu z nepřímé podpory Talibanu. Po provedení vyšetřování The Times napsal, že řidiči nákladních aut převážejících zásoby aliančním silám platí Talibancům za to, že je nenapadnou. Podle listu tato praxe probíhá již čtrnáct měsíců.

Aliančním vojákům v Afghánistánu musí být denně dopravovány tuny zásob potravin, paliva a dalšího vybavení. Kromě letecké dopravy je jedinou možností pozemní doprava přes území Pákistánu a oblasti kontrolované Talibanem.

„K zásobování potravinami a palivem využíváme dvě evropské společnosti. Nebylo by moudré je jmenovat. Ony samy ručí za bezpečnost dodávek a mohou uzavřít další smlouvy s kým chtějí,“ prohlásil mluvčí NATO James Gater.

Zdroj listu The Times odhadl, že cena za bezpečnost jednoho nákladního vozu na silnicích na jih od Kábulu je okolo 1 000 amerických dolarů. Z této částky by až 25 % mohlo jít do rukou místních povstalců. Typický alianční konvoj přepravující zásoby přitom čítá čtyřicet až sto nákladních vozů, z čehož by Taliban měl velmi slušný stálý příjem peněz. 

Zdroj: Russia Today (Rusko)

---

Bulharsko příští rok pošle posily do Afghánistánu
Bulharsko v příštím roce posílí alianční misi ISAF v Afghánistánu, oznámil bulharský náčelník generálního štábu generál Zlatan Stojkov. Podle jeho slov o to bylo Bulharsko požádáno samotnou Severoatlantickou aliancí.

Zatím není jasné, kolik vojáků Bulharsko do Afghánistánu pošle. V současnosti v této asijské zemi působí 460 Bulharů.

Zdroj: Novinite (Bulharsko)

---

Rusko: Neúspěšný test nové rakety Bulava
Test nové ruské mezikontinentální rakety Bulava byl neúspěšný, což dále zpožďuje ruské snahy o renovaci zastaralých jaderných zbraní. Jednalo se již o desátý test rakety Bulava a o pátý, který se nepovedl. Úspěšným testem prošla Bulava v listopadu. Pokud by se tento test povedl, ruské námořnictvo by Bulavu zařadilo do služby v příštím roce.  

Zdroj z ruského vojenského průmyslu oznámil, že raketa Bulava, vypuštěná 23. prosince z ponorky Dmitrij Donskij, se odchýlila od své plánované dráhy letu, a proto jí bylo nařízeno sebezničení. Při tomto aktu nedošlo k žádným ztrátám ani škodám. K testu došlo nad vodami Bílého moře.

Bulava je schopna nést až deset samostatně naváděných jaderných hlavic s doletem 8 000 kilometrů. Rakety Bulava mají být zavedeny do ruské výzbroje, aby tak Moskva udržela strategickou paritu se Spojenými státy. Testy těchto raket budou pokračovat i v příštím roce. Celkem musí být provedeno až čtrnáct testovacích výstřelů.

Rakety Bulava byly sestrojeny pro umístění na nových ruských jaderných ponorkách Jurij Dolgorukij, Alexander Něvskij a Vladimir Monomach, z nichž každá může nést až dvanáct těchto raket.

Čtěte také:
Rusko posílí svůj zbrojní průmysl

Zdroj: Defense News (USA)

---

Čínské lodě vypluly k Somálsku
Čínské válečné lodě v pátek vypluly k somálským břehům, kde se zapojí do mise proti somálským pirátům, která by mohla být i bojová. Lodě jsou vybaveny speciálními zbraněmi, naváděnými raketami a vrtulníky. Je to poprvé, co komunistická Čína vyslala své lodě do mise odehrávající se tak daleko od jejích teritoriálních vod.

Tyto tři čínské lodě, dva torpédoborce a jedna zásobovací loď, však také vzbuzují obavy ohledně narůstající vojenské síly Číny. Mise prověří čínské schopnosti spolupracovat s ostatními loděmi patrolujícími kolem Adenského zálivu. Mise je pro účastnící se námořnictva náročná z hlediska doplňování paliva, zásob a opravování lodí daleko od jejich domovských přístavů.

Čtěte také:
Čína pošle válečné lodě k somálským břehům
Ruská loď pomůže proti pirátům v Somálsku

Zdroj: The Globe and Mail (Kanada)

---

Velitel ISAF na jihu Afghánistánu: Potřebujeme americké posily
Velitel aliančních sil na jihu Afghánistánu, holandský generál Mart de Kruif, vyjádřil požadavek, aby většina z 30 000 amerických vojáků, kteří budou posláni příští rok do Afghánistánu, byla rozmístěna právě v jeho oblasti. Podle jeho slov je právě jih Afghánistánu s provinciemi Kandahár a Hílmand hlavním bojištěm s afghánskými extremisty.

Po velmi těžkém letošním roce se Spojené státy chystají do léta 2009 poslat do Afghánistánu dalších 30 000 vojáků, kteří posílí mezinárodní kontingent čítající 70 000 vojáků. Američané již naznačili, že většina vojáků bude poslána na východ Afghánistánu, kde je také velmi vysoká povstalecká aktivita, a do okolí hlavního města Kábul. 

Čtěte také:
ISAF: Bezpečnost v Afghánistánu se příští rok zlepší
USA posilují jednotky v Afghánistánu

Zdroj: AFP (Francie)


 

epl natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2016

Počtem účastnících se letadel rekordní Dny NATO v Ostravě vidělo 130 tisíc návštěvníků.

Šampionát odstřelovačů

Duben 2016

Jedna rána, dvacet sekund! Snajpři z devíti zemí soupeřili v preciznosti

Staronová Aerovka

Duben 2016

V historických hangárech Aerovky v pražských Letňanech se otevírá nová letecká expozice.

Jordánské bojovnice

Září 2015

„Křehcí zabijáci“ v maskáčích a s kabelkami se chtějí vyrovnat mužům. Osmička žen předvedla své bojové dovednosti.

Mise na Islandu

Srpen 2015

Čeští letci s gripeny už podruhé během relativně krátké doby střežili na několik týdnů v rámci mise NATO daleký Island.