natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Speciální síly mají v Libyi možná více tajných úkolů, než se zdá

    1. března 2011  13:13
    Hned několik zemí už připustilo, že v násilím zmítané Libyi operují jejich speciální jednotky. Ze země během posledních dnů pomohly vysvobodit tisíce cizinců. Kromě urychlené evakuace mohou mít ale podle expertů ještě další úkoly, včetně pátrání po údajném skladu s nebezpečným yperitem nebo po samotném libyjském vůdci Muammaru Kaddáfím.  
    Británie jako první oznámila, že její speciální jednotky SAS se podílejí v Libyi na evakuaci cizinců. Premiér David Cameron připustil, že už 24. února v Tripolisu působil zvláštní průzkumný tým, který zahájil evakuaci. Díky několika tajným vojenským evakuačním letům a válečným lodím pak do pondělka vysvobodili Britové a Němci tisíce cizinců, včetně Čechů.

    "Je to přesně ten typ úkolu pro speciální síly, které jsou vycvičeny na celou škálu misí," řekl expert na vojenství a publicista Lukáš Visingr. Nanejvýš zřejmé je podle něj to, že speciální síly mají v zemi ještě další úkoly, včetně například pátrání po údajném skladu s yperitem, který libyjský vůdce Kaddáfí má. "Vůbec by mě nepřekvapilo, kdyby někdo už dávno dostal rozkaz sklad najít a označit pro případný letecký útok," konstatoval Visingr.

    Nepochybuje o tom, že již delší dobu v oblasti působí tajně také francouzské, italské a americké zvláštní jednotky. "Lze předpokládat, že dělají průzkum, sbírají důležité informace, možná jednají i s opozicí a také pátrají po samotném Kaddáfím," popsal Visingr.

    Libyjský vůdce je sice s největší pravděpodobností stále v hlavním městě Tripolisu, ale stejně jako kdysi svržený irácký diktátor Saddam Hussajn patrně neustále mění své úkryty.

    "Primárně mají za úkol zabezpečit evakuaci cizinců z Libye, což britské speciální síly SAS dokázaly v posledních dnech znamenitě, stejně jako už mnohokrát v minulosti," řekl bezpečnostní expert a bývalý šéf vojenské rozvědky Andor Šándor. Skrytě ale mohou v zemi podle něj už dávno působit například letečtí návodčí a získávat cenné informace o situaci, objektech i o pohybu některých osob pro případ vojenského zásahu.

    Ten nevylučují Spojené státy ani někteří další spojenci z NATO. Podle zatím neoficiálních informací míří k Libyi kromě americké letadlové lodi Enterprise, která již byla spatřena v Suezu, také výsadková vrtulníková loď USS Kearsarge. Na místě už je velitelská válečná loď USS Mount Whitney.

    "Nedovedu si ale v tuto představit masivní útok jako v případě Iráku. Půjde možná spíše o několik chirurgických akcí z cílem zničit některá místa a možná nevelké jednotky," nastínil možný vývoj Šándor.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media