Specialisté trénují novináře na válku

15. dubna 2007  14:25
Ve Vyškově začal speciální armádní kurz přežití pro novináře a humanitární pracovníky. Vojenští specialisté účastníky kurzu připravují na krizové situace, do kterých se mohou dostat během pobytu v oblastech válečných konfliktů a přírodních či humanitárních katastrof.  

Během devítidenního výcviku se klade důraz na zásady přežití v neznámém terénu, orientaci za ztížených podmínek, překonávání umělých i přírodních překážek a také na způsoby první pomoci a transportu raněných.

Podle velitele kurzu Františka Heidekera z Vojenské akademie ve Vyškově kurz spočívá v simulaci situací, kdy dochází k postupnému navyšování psychické a fyzické zátěže.

Účastníky kurzu tak čeká řada obtížných úkolů včetně přepadů, výslechů nebo překonání strachu z těžké vojenské techniky. Součástí tréninku je i zdravotnická a psychologická průprava. Účastníci kurzu se tak seznámí i se základními technikami vyjednávání a chování v zajetí.

Vojenský výcvik nabízí novinářům armáda od roku 1994. Cílem tehdy bylo připravit novináře na jejich výjezdy k českým vojákům, kteří v té době působili na Balkáně.

Kurzem do té doby doby prošly desítky českých novinářů a humanitárních pracovníků.

"Každý den vám daleko více hrozilo, že se stanete obětí únosu a vydíraní spíše, než že se dostanete do nějaké bojové situace. Proto mi přišlo velmi vhod, že jsem měl díku kurzu zkušenost se simulací únosů, výslechů, přežití v neznámém prostředí, ale i zároveň jsem si uměl udělat představu o tom, co může způsobit například střelba z různých druhů zbraní," řekl pro natoaktual.cz jeden z absolventů kurzu Marek Vozka, který působil jako humanitární pracovník v Čečensku. - více zde

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.