natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • SNK ED: Zahraniční politika ČR očima SNK ED

    29. května 2006  14:07
    V těchto volbách zahraničněpolitická témata netvořila významnou část předvolební kampaně i programů politických stran jako v předcházejících letech. Nedochází k hysterickému vybičovávání protiněmeckých nebo protievropských nálad, ani nejsou znovu „stavěni protiameričtí a protialianční strašáci“. Zdá se že strany, které v minulosti používaly tyto nástroje předvolebního boje již pochopily zbytečnost a nebezpečnost takové symboliky a díky tomu se hlavní témata předvolebního boje letos týkají hospodářských, finančních a - i díky naší významné iniciativě – protikorupčních témat.

    :: Volební fórum ::  

    Hlavní váha naší pozornosti a našeho zahraničního programu je soustředěna na zahraničí nám geograficky i hodnotově nejbližší, tedy na Evropskou unii. V globálním měřítku nevýznamná ČR může svá suverénní práva i politiky na globálním poli prosazovat nejlépe právě skrze společný evropský projekt.

    Kapitola našeho programu Česká republika v roce 2010 – Evropská kvalita i výkonnost nese název „Sebevědomý stát v EU“. Vycházíme v něm z našeho kréda – z Unie strach nemáme, naopak chápeme její vliv na české hospodářství i společnost jako prakticky bezvýhradně pozitivní a potřebný. Nezastáváme naivní proevropanství bez ideologických přívlastků, ale chápeme důležitost našeho hlubšího zapojení do kontinentálních struktur a zároveň dalšího vnitřního liberalizujícího rozvoje Unie.

    SNK Evropští demokraté v roce 2004 úspěšně nabídli občanům dva z nejelitnějších diplomatů a „zahraničářů“ v naší zemi jsou stranou, která má kapacity pro úspěšná vyjednávání v evropských procesech. Pokud mám ve stručnosti shrnout jaký je a bude náš postoj v hlavních tématech, pak tedy – jsme proti konceptu Evropy à la carte, ale nebojíme se posílené spolupráce více států. Chceme hlubší integraci a upřímnější i otevřenější spolupráci států unie na poli vnitřní i zahraniční bezpečnosti fyzické i energetické a prioritou pro nás je vstup do zón Schengenu i eura – tyto kroky budeme podporovat nejen proklamacemi, ale i tlakem na vnitřní reformy a změnu našich právních předpisů i hospodářské situace. Ve vládě či v parlamentní opozici budeme hlasitě požadovat zefektivňující reformu EU formou nové smlouvy, ale i co nejúplnější prosazení společného trhu – čili logicky více regulací tam a méně onde, přesně jak je v nejlepším zájmu ČR jako středně velkého na export zaměřeného státu. Domníváme se, že taková by měla být zodpovědná pravicová a proevropská politika – stavíme se tak proti nebezpečí toho, že díky „pravicovému“ odporu k evropské integraci se z podpory sjednocovacímu procesu stane politicky výsostné téma levice, jako se tomu stalo v oblasti ochrany lidských práv, původně rovněž spíše pravicového politického konceptu.

    Z tohoto důvodu budeme podporovat i reformy státní správy. Dokážeme si představit vznik úřadu vlády pro evropské záležitosti, zejména v souvislosti s koordinací předsednictví ČR v roce 2009 – v těchto volbách jde mimochodem i o předsedu Evropské rady v pololetí výběru nové Evropské komise i volby nového Evropského parlamentu. Dokážeme si představit výraznou zeštíhlující reformu aparátu ministerstev zahraničních věcí a průmyslu a obchodu. V době společného zastupování členských států Unie již ČR nemusí udržovat drahé zastupitelské úřady ve všech koutech světa.

    Je samozřejmé, že ani hluboké zapojení ČR2 a zbytku kontinentu do EU nebude znamenat „konec dějin“ či samostatné zahraniční politiky našeho státu. Přesto tvrdíme, že jen společně s ostatními Evropany budeme moci chránit naši transatlantickou bezpečnostní strukturu a spojení s USA, budeme moci rozvíjet svůj zahraniční obchod a především budeme moci úspěšně pokračovat v programu, který současná zahraniční politika ČR nabízí, tedy v důsledné podpoře disidentských hnutí na Kubě či v Bělorusku, důsledné kritice tamních diktátorských režimů a významné vládní a nevládní humanitární pomoci na celém světě. Představa, že větší váhu ČR získá sama, bez spolupráce se svými nejbližšími sousedy či při vyjednávání se skřípějícími zuby a s nenávistným postojem k partnerům a úšklebky směrem k domácímu publiku, je nerealistická, nepraktická a vycházející z opíjející nadutosti a falešných představ o významu brutální síly a moci v zahraničních vztazích.

    Jako zodpovědná politická strana se hlásíme k pokračování kontinuity naší zahraniční politiky – samozřejmě hlavně jejího pozitivního přínosu. Díky zručnosti našich představitelů i mezinárodních podmínek se ČR od 90. let minulého století nabízí historicky neopakovatelný stav míru a bezpečí v Evropě, úspěšně se zapojujeme do integračního procesu a stáváme se jeho spolutvůrci a hrdě a důstojně prosazujeme politiku svobody a ochrany lidských práv v celém světě. K takové kontinuitě se přirozeně hlásíme a budeme ji udržovat i rozšiřovat. Problematických dědictví zejména ve formě rozvoje korupce i v zahraničněpolitické části státní správy a zahraničního obchodu, nejasných postojů k formě transatlantické spolupráce a dosud nevyrovnaného problému obchodu se zbraněmi se ujmeme zodpovědně a s vůlí je razantně a pozitivně vyřešit – tak nejvíce pomůžeme rozvoji větší kvality života našich občanů i evropských spoluobčanů nejen do roku 2010, ale i v dekádách následujících.

    Společná zahraniční politika
    SNK Evropští demokraté dlouhodobě podpoří rozvoj samostatné evropské diplomacie. Unie má dnes daleko větší zahraničně politickou váhu než jednotlivé členské státy. Navíc již vlastní diplomacií disponuje. Evropská diplomacie představuje jednotu, sílu, expertízu, výkonnost, daleko lepší zastupování společných zájmů, jasnou vymahatelnost práva pro evropské občany, daleko lepší konzulární ochranu a řízenou evropskou migrační politiku.

    Společná obranná a bezpečnostní politika
    V oblasti vojenského plánování a využívání armádních jednotek členských států ze strany EU  podporujeme maximální koordinaci a kooperaci mezi EU a NATO, aby nedocházelo k zneužívání a dvojitému tlaku na využití transportních prostředků, k duplicitě plánování a narušení rotačních systémů. SNK Evropští demokraté rozumějí politickému i bezpečnostnímu přínosu Eurocorps a RRF (Rapid Reaction Force) a podporují je za výše uvedených podmínek jako doplňkový nástroj k silám NATO.

    Transatlantické společenství – NATO
    Našimi přirozenými spojenci při zajištění stabilního, aktivního a sebevědomého postavení České republiky v Evropě a ve světě jsou členské státy EU, Spojené státy americké a Stát Izrael.

    Vztahy s členskými státy EU již nelze považovat za zahraničně politické. EU je základním výchozím rámcem našich zahraničních vztahů. Česká republika si nemůže dovolit pasivní, neadresnou vyčkávací politiku. Naopak musí prosazovat aktivní, dynamický přístup nejen ve vztahu k sousedním státům a k Evropě jako celku, ale i k jejímu okolí. Jasným výrazem aktivní transatlantické politiky je naplnění nového poslání NATO jako opory demokratických hodnot, rovné bezpečnosti, lidských práv a otevřených ekonomických šancí. ED se v první řadě zasadí o splnění pražských cílů NATO, a to jak z hlediska ČR, tak i ostatních členů aliance.

    Sebevědomé působení ČR se musí projevit v tlaku na restrukturalizaci NATO ve sbor rychle přemístitelných a nasaditelných, dlouho působících, malých a efektivních jednotek s přímou odpovědností velitelů na všech úrovních. Zároveň musí být NATO připraveno působit jako dlouhodobý stabilizační a rekonstrukční partner. Třetí rolí nového NATO je spolupráce v tzv. měkkých misích. ED si uvědomují současné politické problémy, kterým NATO čelí. Naší úlohou je působit na ostatní spojenecké státy směrem k přijetí nových politických postojů k pravidlům nasazení a velícím systémům. Bez těchto změn si nelze představit , že by NATO dokázalo splnit svůj nový náročný cíl ochrany transatlantické demokratické bezpečnosti. ED budou aktivně působit na sebevědomé vystupování ČR v tomto politickém procesu.

    Fungující stát je bezpečný
    Jedním z cílů politiky Evropských demokratů je maximální zvýšení bezpečnosti všech českých občanů i cizinců nacházejících se na našem území. Hrozby a rizika globalizovaného světa, především mezinárodní terorismus, kladou na bezpečnostní složky států nové nároky. Nebezpečí organizovaného zločinu, terorismu a extremismu stírá rozdíl mezi vnitřní a vnější bezpečností. Za strategickou prioritu naší země proto považujeme podporu a posilování vnitřní bezpečnostní politiky Evropské unie.

    Jan Kasl
    výkonný místopředseda SNK-ED

    natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media