Slovo ministryně obrany k veletrhu IDET

27. dubna 2007  4:30
Vojenské zbraně a technika jsou těmi nejdokonalejšími průmyslovými produkty. Jejich vývoj je nesmírně náročný finančně i intelektuálně. Vedlejším produktem vojenských technologií pak bývá jejich adaptace do civilního prostředí.  

Jeden příklad za všechny: Informační technologie by neexistovaly tak, jak je známe, nebýt vojensky orientovaného výzkumu, který započal v polovině minulého století.

Jsem ráda, že je to právě Česká republika, která hostí jeden z nejvýznamnějších evropských veletrhů tohoto odvětví.

Jsem si vědoma toho, že s veletrhem vojenské techniky se vždy pojí i veřejná diskuse o tématu obchodování s vojenskými technologiemi. Některé společenské skupiny jsou dokonce toho názoru, že veletrhy by se v tomto odvětví vůbec neměly konat.

Myslím, že odpůrci akcí, jako je IDET, nerozumí správně situaci. Krvavé konflikty v zemích třetího světa se nevedou prostřednictvím high-tech produktů, jaké jsou vystavovány na veletrzích. Hlavním nástrojem genocidy bývají primitivní střelné nebo dokonce sečné zbraně. Ty na výstavištích nenajdete.

I vzhledem k tomu, že jsem žena, nechovám žádnou zvláštní náklonnost ke zbraním. Uvědomuji si však, že zbraně jsou pouhý nástroj, který lze použít k dobrému i špatnému účelu, k obraně i k útoku. 

Jedno je jisté: V dohledné době se lidská společnost bez ozbrojených sborů, a tedy ani beze zbraní, neobejde. Vojenské technologie tedy zůstanou špičkovým odvětvím, ve kterém se odráží lidský um a důmysl.

Návštěvníky veletrhu IDET zvu srdečně k návštěvě pavilonu Armády ČR, která má i v letošním ročníku největší expozici. Osobně se můžou přesvědčit, že současná armáda je profesionální, moderní, připravená pomocí špičkových technologií, které má k dispozici, chránit českou státnost, demokracii a práva člověka.

Vlasta Parkanová
ministryně obrany ČR

natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.