natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Slovensko šetří a neplní závazky vůči NATO

    28. března 2011  12:02
    Uprostřed Bratislavy, na slavném korze u krásné budovy starého Slovenského národního divadla, stojí altán, který velkým znakem Severoatlantické aliance připomíná dobu, kdy Slovensko před rokem 2004 usilovalo o vstup do NATO.  

    Bratislava se v té době snažila ukázat, že bude platným členem NATO a slovenští vojáci v zahraničních spojeneckých misích od Afghánistánu, přes Irák až po Kosovo dokazovali, že v řadách patnáctitisícové armády je překvapivé množství skutečných profesionálů vybavených slušnou výzbrojí.

    Dnes, po sedmi letech od vstupu do aliance, je slovenská armáda na pokraji nebojeschopnosti, omezuje účast v mírových misích a už jen třináctitisícové ozbrojené síly budou dále propouštět. Důvodem je, že od roku 2007 stále klesá slovenský rozpočet na obranu. V rámci posledního úsporného rozpočtu klesly výdaje na obranu k jednomu procentu hrubého domácího produktu a budou tak jedny z nejmenších v rámci celé Severoatlantické aliance.

    Slovenská armáda, která ještě před několika lety patřila k těm, které se na vysoké míře zapojovaly do zahraničních misí, dnes bojuje s tímto rozpočtem o holé přežití. Z ozbrojených sil, na které mohly být Slováci hrdí, se stává armáda, s níž se nedá spolupracovat, protože Slováci už téměř nemají asi na provozní náklady. Může za to logika, ve střední Evropě se stále více rozšiřující, že pokud někde škrtat, tak je armáda na prvním místě. Jenže právě slovenský příklad ukazuje, že to nejde do nekonečna.

    Přečtěte si na natoaktual.cz související materiál:
    Z. Pavlačík: Česko a Slovensko začínají hledat další superstar – obrannou spolupráci
    T. Valášek: Česko-slovenská obranná spolupráca: ako na to?

    Třetí muž Aliance, ředitel obranného plánování NATO Frank Boland, se během své únorové návštěvy Slovenska do bratislavské vlády tvrdě obul. "Slovensko má velké problémy plnit své závazky vůči NATO, slovenská armáda zaostává i v modernizaci," uvedl Boland během své návštěvy v Bratislavě. "Potřebuje víc peněz. Když vás Aliance přijímala v roce 2004, tak jste souhlasili s vyčleněním dvou procent HDP na obranu. To se pak změnilo na 1,6 procenta. Tento závazek také nebyl naplněný a klesl na 1,5 procenta. A teď visí výdaje někde na jednom procentu, a to je velmi málo," vypočítal před novináři Boland. "Situace je kritická," dodal tvrdě.

    "Současný stav jsme zdědili a snažíme se zachránit, co se dá," tvrdí ministr obrany Lubomír Galko. "Pustili jsme se do komplexní analýzy rezortu. A už nebudeme zavírat oči a tvářit se, že je všechno v pořádku, jak to dosud dělali nejen politici, ale i někteří generálové," dodal před slovenskými novináři Galko.

    Nejenom Slovensko, ale celá Evropa
    Jenže to je pravda jen z poloviny. Faktem je, že ministr nedokázal potřeby svého rezortu obhájit při sestavování rozpočtu na rok 2011 a armáda byla jedním z rezortů, kde se škrtalo nejvíc. "Už při schvalování rozpočtu na tento rok jsem dal jasně najevo, že na obranu je vyčleněno žalostně málo peněz," uvedl Galko, který měl přitom po volbách zcela jiné plány. Ale ty vzaly při rozpočtových vyjednáváních za své. Ukazuje se přitom, jak může být tragické, pokud tak důležitý a komplexní rezort jako obranu dostane některá z menších vládních stran.

    U Bolanda, ale před pár dny i u generálního tajemníka Aliance Anderse Fogha Rasmussena, Slovensko slouží jako jeden z nejhorších příkladů. Obdobně málo peněz na obranu totiž vydávají pouze země jako Litva, Lotyško nebo Maďarsko, tedy státy, které se potýkaly či potýkají s vážnou finanční krizí. A takový úbytek výdajů na obranu, jaký letos nastal na Slovensku, je s výjimkou bankrotujícího Řecka (jež dosud ale vydávalo po Turecku a USA nejvíce) zcela nebývalý.

    Na tom, že tento vývoj ohrožuje bojeschopnost slovenské armády a její závazky v NATO, se s vedením Aliance shodují i domácí slovenští experti. "Ozbrojené síly dlouhodobě působí v jakémsi krizovém scénáři," vyjádřil se ve slovenských novinách analytik Ivo Samson ze Slovenské společnosti pro zahraniční politiku. "Ztrácí tím prestiž i na mezinárodní úrovni." Podobného názoru je i bývalý státní tajemník ministerstva obrany Rastislav Káčer. "Problémy s financováním dospěly do takového stupně, že běžné výdaje rezortu dosahují téměř sta procent jeho rozpočtu. Na výcvik, rozvoj nebo výstroj už nic nezbývá," dodává. Zřejmě nejhorší příklad ukazuje slovenské letectvo a špatná modernizace MiG-29. Z nich létají pouhé čtyři stroje a i ty spotřebovávají podle některých údajů 70 % rozpočtu ministerstva na letectvo.

    Slovensko v tomto trendu není zdaleka osamoceno. Rasmussen ve svém nedávném projevu upozornil evropské členy Aliance, že takto už to dál s financováním obrany nejde. Doporučené výdaje na obranu ve výši dvou procent HDP plní jen pětice členských zemí, dvě třetiny peněz vydávaných zeměmi NATO na obranu činí výdaje Spojených států. "Před deseti lety se Američané podíleli 50 % na obranném rozpočtu NATO. Nyní je to již 75 %. Během posledních dvou let se výdaje na obranu evropských členů Aliance snížily o 45 miliard dolarů, což představuje téměř celý roční obranný rozpočet Německa," vyčetl evropským vládám Rasmussen.

    Další původní materiály Luboše Palaty pro natoaktual.cz:

    Země jako Slovensko přitom dávají ostatním "špatný příklad" a pod heslem, když "mohou oni, můžeme my taky," usnadňují škrty v obranných rozpočtech v dalších zemích. Slovenský ministr obrany Galko, který při svém nástupu tvrdil, že chce vrátit slovenský obranný rozpočet k doporučeným dvěma procentům HDP, říká, že i Bratislava svůj "úsporný" přístup přehodnotí. "Vydali jsme se cestou neustálého snižování rozpočtu, což je zlé. Musíme jednoznačně zařadit zpětný chod. Rozpočet obrany musíme oproti plánům navýšit," tvrdí Galko.

    Tato slova by bylo dobré slyšet nejen od slovenského, ale mnoha jiných, především evropských, ministrů obrany členských zemí Aliance. A už brzy také vidět změnu této sebevražedné logiky.

    NATO se díky rozsáhlým rozpočtovým škrtům ve výdajích na obranu stává tváří v tvář zcela opačnému trendu v zemích jako Rusko, Indie nebo Čína stále slabším (byť pořád ještě nejsilnějším) vojenským obranným uskupením na světě. Je to o to smutnější, že právě noví členové, od kterých by se čekal logicky větší zájem a snaha o dohnání vyspělejších armád většiny "starých členů", se chovají zcela opačně oproti očekáváním. Jakoby zapomněli na pouhých dvacet let staré heslo, že "svoboda" v tomto případě spojená i s "bezpečností" není zadarmo.

    Luboš Palata
    autor je redaktorem Lidových novin

    natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media