natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Ujgurští vězni z Guantanáma míří na Slovensko

    2. ledna 2014  8:57
    Sousední Slovensko přijme další tři osoby zadržované roky kvůli podezření z terorismu v americké vojenské věznici na základně Guantanámo. Propuštění tří etnických Ujgurů a jejich dobrovolné přesídlení na Slovensko potvrdilo americké ministerstvo obrany.  

    Americká věznice Guantanámo | foto: U.S. NAVY

    "Spojené státy jsou vděčné slovenské vládě za toto humanitární gesto a ochotu podpořit americkou snahu na uzavření vazební věznice Guantanámo," oznámil v Pentagonu kontraadmirál John Kirby.

    Ujgurové

    Jeden z nejstarších turkických národů ve střední Asii. Jde o potomky nomádů z Altaje a Mongolska. Většina z odhadovaných deseti milionů etnických Ujgurů žije v čínské provincii Sin-ťiang, přezdívané Východní Turkestán. Ujgurové vyznávají sunnitský islám a kvůli čínským represím se snaží o větší autonomii nebo vznik vlastního státu.
    Peking považuje Islámské hnutí Východního Turkestánu za teroristickou organizaci a připisuje jí odpovědnost za řadu krvavých nepokojů i útoků na severozápadě Číny.

    Na Guantánamu Američané dosud zadržovali 22 příslušníků etnické menšiny Ujgurů žijící dnes převážně v Číně. Většina z nich byla zadržena už v roce 2001, krátce po americké invazi do Afghánistánu v reakci na teroristické útoky z 11. září, na afghánsko-pákistánských hranicích kvůli podezření ze spojení s islamistickým hnutím Taliban.

    Propuštění Jusef Abbás, Saidulláh Chálik a Hadžiakbar Abdul Ghuper jsou poslední z Ujgurů, který byli v americké věznici zadržováni. Jejich propuštění nařídil soud v roce 2008.

    Přezkoumání případů však trvalo několik let. Další propuštěné Ujgury Spojené státy přesídlily například do Albánie nebo Švýcarska. O vydání všech zadržovaných Ujgurů před časem žádala samotná Čína. Washington ale žádost odmítl kvůli jejich možnému pronásledování.

    Na Slovensko už v roce 2010 zamířili tři jiní propuštění vězni z Guantanáma. Šlo údajně o muže původem z Ázerbájdžánu, Egypta a Tuniska. Proces jejich přijmutí měl trvat asi půl druhého roku. Slovenské úřady někdejší vězně, o jejich identitě Slovensko dosud neprozradilo žádné podrobnosti, umístily do zvláštních zařízení ministerstvo vnitra. Tam se měli především naučit slovenský jazyk, což jim mělo usnadnit začlenění do běžného života.

    Teprve pak se měli rozhodnout, kde na Slovensku chtějí žít. Tamní úřady jim měly najít ubytování i práci. Neustále však mají být pod kontrolou tajných služeb.

    Věznice na kubánské základně Guantánamo funguje od roku 2002. Od té doby zařízením prošlo na osm stovek lidí, které Američané a jejich spojenci pochytali během války proti terorismu. V současnosti na Guantanámu zůstává 155 vězňů z původních 750. Prezident Barack Obama před pěti lety přislíbil, že kritizovanou věznici postupně uzavře. Zadržení jsou totiž ve věznici ve zvláštním právním vakuu - bez obvinění a soudu.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media