Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Slovenská armáda chce nová letadla

9. října 2006  13:33

Slovenská armáda chce nová letadla
Armáda SR si přeje nákup nových dopravních letounů a zvažuje, jakým způsobem obstarat potřebné miliardy korun. Nové vedení ozbrojených sil tuto záležitost považuje za prioritu následujícího roku. Šéf generálního štábu Ľubomír Bulík řekl, že armáda potřebuje minimálně tři letadla. Mluvčí armády Milan Vanga již potvrdil, že v úvahu připadají americký Hercules, španělská Casa nebo italský Spartan.

Slovenská armáda má po lednovém zřícení stroje An-24 k dispozici již jen dvě letadla An-26 a malý přepravní letoun L-410. Právě po tragické lednové havárii začaly ozbrojené síly mluvit o nutnosti nákupu nových strojů. Vedle armádních letounů jsou zastaralé i stroje přepravující ústavní činitele, které zatím patří pod rezort ministerstva vnitra. Je tedy možné, že zakoupených strojů bude ještě víc.

O iniciativě by měla rozhodnout vláda. Ta ale pro jednání o státním rozpočtu s touto investicí zatím nepočítá. Vojenští odborníci navíc připomínají, že celý proces nákupu potrvá několik let. Bývalý vojenský dopravní pilot Juraj Rozník uvedl, že vedle školení pilotů a techniků je třeba také vypracovat nové příručky a další předpisy.

Ministr obrany František Kašický se vyjádřil, že by osobně upřednostňoval, aby byl nákup propojený s jinou formou získání, například leasingem nebo ofsetovým programem. Podstatou ofsetových programů je, že firma, která letouny dodá, zároveň musí v dané zemi investovat určitou sumu peněz.

Zdroj: Pravda (Slovensko)

---

Richards: Taliban může znovu získat popularitu
Existuje hrozba, že kvůli neúspěchu mise aliance v Afghánistánu začnou obyvatelé této země znovu podporovat Taliban. Myslí si to velitel NATO v Afghánistánu, britský generál David Richards. Richards se domnívá, že toto nebezpečí je největší na jihu země, kam se dlouhodobě, již od svržení Talibanu, nedaří dodávat životně důležité služby. Generál zároveň zopakoval, že k udržení pořádku a stabilizaci země potřebuje víc vojáků.

Zdroj: CNN (USA)

---

Afghánistán: Letos již 78 sebevražedných útoků
Sebevražední útočníci provedli v Afghánistánu od začátku roku již 78 akcí, při kterých zahynulo na 200 osob. Oznámili to představitelé sil NATO v zemi. Za celý minulý rok přitom agentura Reuters zaznamenala pouze 17 útoků. Rok 2006 Afghánistánu tak přinesl zatím nejhorší násilí od roku 2001.

Zdroj: Reuters Alert (Veká Británie)

---

Finský novinář se vyslovil pro vstup země do NATO
Finsko by mělo vstoupit do aliance. Myslí si to Janne Virkkunen, redaktor finského nejčtenějšího deníku Helsingin Sanomat. Ve svém sobotním sloupku vyjádřil své přesvědčení, že vstup je v zájmu země.

Připoměl také, že deník v této otázce zaujal pozitivní stanovisko již v zářijovém úvodníku roku 2004.

Zdroj: Newsroom Finland (Finsko)

Čtěte také: Jakobson: Finsko by mělo vstoupit do NATO

---

Síly NATO v Bosně mají nového velitele
Velení nad jednotkami aliance v Bosně převzal americký generál Richard Wightman. Ve funkci vystřídal svého krajana Louise Webera. Wightman při svém úvodním projevu prohlásil, že jeho prioritou bude pátrání po bývalém předákovi Bosenských Srbů Radovanu Karadžičovi a předání jeho i dalších válečných zločinců soudnímu tribunálu.

NATO v Bosně nadále udržuje nepočetný kontingent přesto, že více než šestitisícové síly EU v prosinci 2004 převzaly roli po alianční misi SFOR. Mandát SFOR, na který EU navázala, spočívá v udržování bezpečnosti a dohledem nad dodržováním mírových dohod, které ukončily válku z let 1992-95.

Zdroj: Kuwait News Agency (Kuvajt)

Čtěte také: Bosna vidí stažení NATO jako úspěch

egi natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.