Šéf NATO krátce navštíví Prahu

24. října 2006  13:56
Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer navštíví příští pondělí Prahu. Během několika hodin se chce setkat s premiérem, ministry obrany a zahraničí a prezidentem. Důvodem jeho cesty do Česka je nadcházející summit Aliance v lotyšské Rize.  

Odpoledne má Scheffer v plánu veřejnosti uzavřenou přednášku v sídle Senátu ve Valdštejnském paláci, informovala natoaktual.cz mluvčí ministerstva zahraniční Zuzana Opletalová.

Bývalý nizozemský ministr zahraničí Jaap de Hoop Scheffer je v čele aliance od počátku roku 2004, kdy vystřídal George Robertsona. Prahu zatím oficiálně navštívil pouze jednou na jaře 2004.

Vrcholná schůzka Severoatlantické aliance se uskuteční na sklonku listopadu v lotyšské Rize. Bude to vůbec poprvé, co se představitelé států a vlád NATO setkají na území bývalého Sovětského svazu. Lotyšsko bylo spolu s šesti dalšími zeměmi přijato do Severoatlantické aliance předloni.

Všeobecně se předpokládá, že summit v Rize by se měl týkat dalšího rozšiřování NATO. Na pozvánku do aliance čeká hned několik zemí, včetně Albánie, Chorvatska, Makedonie nebo Gruzie. Experti však předpokládají, že summit nerozhodne o dalších členech, ale pouze potvrdí, že je další rozšiřování možné.

Skutečné rozšíření stávající šestadvacítky bude podle diplomatů na pořadu dne spíše až na summitu v roce 2008.

Předchozí summit NATO se uskutečnil v červnu 2004 v tureckém Istanbulu. Předtím hostila vrcholnou schůzku v roce 2002 Praha. Česko se tak stalo první zemí bývalého východního bloku, kde se summit uskutečnil.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.