natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    Se Sarkozym by NATO mohlo fungovat lépe

    9. května 2007  15:43

    Se Sarkozym by NATO mohlo fungovat lépe
    Nový francouzský prezident Nicolas Sarkozy, známý svým kladným postojem vůči Spojeným státům americkým, může podle politických analytiků a bývalých diplomatů vytvořit příhodnou atmosféru pro zlepšení francouzsko-amerických vztahů po letech třenic. Vztahy mezi Spojenými státy a Francií se zhoršily po francouzském odmítnutí americké invaze do Iráku v roce 2003.

    Sarkozy prohlásil, že Spojené státy mohou „počítat s naším přátelstvím“, což je v protikladu se slovy odcházejícího francouzského prezidenta Jacquese Chiraca, který byl velkým protivníkem Bushovy politiky v Iráku. „Mezi těmito dvěma zeměmi může být vztah jako mezi mrzouty. Myslím, že se Sarkozym se to úplně změní,“ řekla Elizabeth Jones, náměstkyně bývalého ministra zahraničí Colina Powella.

    Tato změna se pravděpodobně projeví i uvnitř NATO, kde USA měly zpravidla problém se dohodnout právě s Francouzy, a to ne kvůli nějakým principiálním otázkám, míní Jones.

    Podle ředitele strategických studií na American Enterprise Institute Schmitta budou nyní Američané v lepší pozici, protože Sarkozy nebude chtít „dělat zlo“ mezi oběma státy.

    Lepší americko-francouzské vztahy se v rámci NATO mohou promítnout i do efektivnější spolupráce v případě krize v Dárfúru, uvedla Jones. Pokud dojde k rozhodnutí vytvořit nad touto africkou provincií bezletovou zónu, její realizace se bez podpory Francie neobejde.

    Prezidenti obou států, Nicloas Sarkozy a George W. Bush, se sejdou v červnu v Německu na summitu průmyslových zemí.

    Čtěte také:
    Sarkozy nechce francouzské vojáky v Afghánistánu

    Zdroj: Bloomberg (USA)

    ---

    Peníze nejsou ve finské debatě o NATO klíčové
    Podle finského premiéra Mattiho Vanhanena nesmí být peníze hlavním tématem při diskusích o budoucím možném členství Finska v NATO. V reakci na poznámky některých finských komentátorů Vanhanen dodal, že členské země Severoatlantické aliance dávají proporcionálně víc peněz na obranu než Finsko. „Peníze jsou důležité, ale otázka členství země ve vojenské alianci je primárně politickým a vojenským rozhodnutím. Proto nemůžou a nesmějí být hlavním argumentem,“ řekl Vanhanen.

    Premiér Vanhanen také odmítnul tvrzení, že změna fráze „nealianční“ na „ne členem vojenských aliancí“ v programu nové středopravicové vlády představuje změnu kurzu ve finské bezpečnostní politice.

    Čtěte také:
    Švédové stále odmítají členství v NATO
    Finsko a Švédsko se chystají zapojit do NRF
    Finsko má dobré vztahy s USA

    Zdroj: NewsRoom Finland (Finsko)

    ---

    Scheffer: Afghánskou situaci nelze vyřešit silou
    „Jsem zcela přesvědčen o tom, že situaci v Afghánistánu nelze vyřešit vojensky. Konečné vyřešení nemůže být a nebude vojenské,“ řekl generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer při návštěvě Pákistánu na společné tiskové konferenci s tamním prezidentem Parvízem Mušarafem. Hovořili spolu o možných způsobech boje proti talibanským povstalcům na obou stranách pákistánsko-afghánské hranice. Násilí v Afghánistánu se vrátilo na úroveň situace před svržením Talibanu v roce 2001. Scheffer upřesnil, že „konečné vyřešení situace v Afghánistánu se nazývá rekonstrukce, rozvoj a budování státu“.

    Podle pákistánského ministra zahraničí Khurshida Kasuriho rozmístil Pákistán kolem svých hranic více vojáků a utrpěl více ztrát na životech než mezinárodní jednotky, a proto očekává odpovídající příspěvek ze strany Afghánistánu, protože oba státy se musejí podílet na boji s hrozbou terorismu. Pákistán navrhnul oplocení a zaminování částí společné hranice, aby tak znemožnil povstalcům překračovat hranici. To však odmítá afghánská vláda s tím, že by tak došlo k rozdělení mnoha rodin.

    Nicméně i přes některé rozdíly sdílejí podle pákistánského premiéra Shaukata Azíze NATO s Pákistánem společné pohledy na zajištění míru jak na regionální tak na globální úrovni.

    Čtěte také:
    Generální tajemník NATO navštíví Pákistán
    Pákistán: Afghánci prohrávají válku s Talibanem
    Prezident Mušaraf na návštěvě Španělska

    Zdroj: BBC (Velká Británie), Paktribune (Pákistán)

    ---

    Británie usiluje o zotavení svých vzdušných sil
    Britské ozbrojené síly měly po mnoho let deficit ve financování svých vrtulníkových jednotek. Teprve válka v Iráku, mohutné rozmisťování britských jednotek v Afghánistánu v poslední době a vlna parlamentní a mediální kritiky přinutila vládu, aby se tímto problémem začala zabývat.

    Ministerstvo obrany koncem března oznámilo, že během příštích dvou let bude předáno čtrnáct vrtulníků společnému vrtulníkovému velitelství. V minulých deseti letech odvádělo ministerstvo obrany peníze vyčleněné pro vrtulníkové jednotky do jiných oblastí svého obranného programu, který trvale trpěl nedostatkem finančních prostředků.

    Podle zprávy vládní auditorské kanceláře vydané v dubnu 2004 trpěly vrtulníky určené pro podporu bojišť deficitem asi 38% finančních prostředků. Naproti tomu Lord Drayson, který měl na starosti obranné vybavení a podpůrné armádní aktivity, minulý rok prohlásil, že schodek nebyl větší než 15%.

    Zdroj: Defense News (USA)

    ---

    Rice: Albánie musí urychlit reformy
    Americká ministryně zahraničí Condoleezza Rice vybídla Albánii, aby urychlila své programy ekonomických a politických reforem, a aby tak vyhověla kritériím pro členství v NATO. Prohlásila to na schůzce ve Washingtonu s novým albánským ministrem zahraničí Lulzimem Bashou. Basha vyjádřil záměr své vlády dostát všem závazkům plánu na členství Albánie v Severoatlantické alianci.

    V pondělí při audienci v Centru pro strategická a mezinárodní studia ve Washingtonu Basha odmítnul myšlenku, že by se jeho země snažila o vytvoření „větší Albánie“. Podle něj albánská vláda požaduje trpělivost a zdrženlivost v sousedním Kosovu, zatímco etničtí Albánci čekají na rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN o jeho budoucím statusu.

    Srbové obviňují Tiranu z podpory kosovských separatistů a záměru vytvořit „větší Albánii“. Basha v odpovědi na tato tvrzení řekl, že cílem jeho země je vstup do NATO a Evropské unie. Americký prezident George W. Bush navštíví Albánii a další státy v regionu usilující o vstup do Severoatlantické aliance na začátku června.

    Čtěte také:
    USA: Makedonie musí urychlit reformy
    Albánie najala bývalého ministra USA

    Zdroj: Voice of America (USA)

    epl natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media