natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • S Ruskem budeme mluvit po našem summitu, nastínil šéf NATO

    4. července 2016  15:52
    Další očekávaná schůzka Rady NATO-Rusko by se měla uskutečnil krátce po nadcházejícím varšavském summitu Severoatlantické aliance. Na něm mají spojenci mimo jiné potvrdit posílení vojenské přítomnosti v oblastech hraničících s Ruskem.  

    Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg | foto: NATO Photos

    Podle generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga se přesný termín i témata setkání v současnosti upřesňují s ruskou stranou. „Ve všech našich rozhodnutích je naším cílem bránit spojence, nezvyšovat napětí v Evropě. NATO je i nadále odpovědný, transparentní a předvídatelný hráč,“ prohlásil Stoltenberg.

    Původně Aliance předpokládala, že se další jednání se zástupci Ruska na úrovni velvyslanců uskuteční ještě přes vrcholným summitem ve Varšavě, který začíná v pátek.

    Rada NATO-Rusko

    Byla založena v roce 2002, kdy nahradila fórum pro konzultace a spolupráci - Stálou společnou radu Rusko-NATO, která byla vytvořena v roce 1997. Rada slouží jako nástroj pro konzultace, spolupráci, společné rozhodování a společné akce. Všechna rozhodnutí jsou přijímána konsenzem.

    Schůzkám předsedá generální tajemník NATO a účastní se jich zástupci všech 28 aliančních států a Ruska. Rada se do ruské anexe Krymu scházela na úrovni vyslanců a vojenských zástupců prakticky jednou měsíčně, dvakrát ročně pak na úrovni ministrů zahraničí a obrany a náčelníků štábů. Činnost Rady NATO-Rusko byla poprvé přerušena po vojenské intervenci Ruska v Gruzii v srpnu 2008, obnovena byla v březnu 2009.

    „Rada NATO-Rusko má důležitou roli jako fórum pro dialog a může zvýšit předvídatelnost,“ uvedl Stoltenberg s tím, že Aliance pracuje s ruskou stranou na uspořádání dalšího setkání krátce po summitu.

    Na něm chtějí spojenci schválit rozmístění čtyř vojenských praporů v Pobaltí a v Polsku jako posílení vojenské přítomnosti v oblasti k odstrašení Ruska od případné agrese.

    Především pobaltské republiky mají kvůli silným ruským menšinám na svých územích obavy, že by se i u nich mohl opakovat scénář jako během ruské anexe Krymu v roce 2014. Rusko proti takovým krokům protestuje a posiluje vojenské síly ze své strany hranice.

    Přípravy další schůzky s Ruskem jsou nicméně podle Stoltenberga potvrzením takzvaného „dvoucestného přístupu“ - posilování obrany a odstrašení na jedné straně a pokračováním smysluplného dialogu s Moskvou na straně druhé. „Naše kolektivní obrana a odstrašení bude zahrnovat mnohem více. Budeme hledat shodu také k přítomnosti na jihovýchodě, založené na mnohonárodní brigádě v Rumunsku,“ konstatoval Stoltenberg.

    Poslední schůzka Rady NATO-Rusko, která se uskutečnila po dvou letech letos v dubnu, ale jen potvrdila, že mezi oběma stranami panují hluboké rozpory. A to i ohledně situace na Ukrajině (o posledním jednání čtěte zde).

    Stoltenberg ale v pondělí zopakoval, že podobné jednání je užitečné, protože NATO věří v potřebu silné obrany stejně jako v dialog a konstruktivnější vztah. Rovněž ruský prezident Vladimir Putin nedávno avizoval, že se po summitu pokusí s Aliancí navázat dialog.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media