Schůzka NATO uzavřela nebe nad portugalským Lisabonem

19. listopadu 2010  12:29
Hořící barikády v ulicích, nájezdy radikálních protestantů a tvrdé honičky s těžkooděnci. Nic takového "zatím" od summitu NATO v portugalském Lisabonu nečekejte.  

Zatímco loni ve francouzském Štrasburku, kde Aliance slavila své šedesátiny, připomínaly ulice města bojiště, v přístavním Lisabonu panuje klid.

Portugalští organizátoři neponechali nic náhodě. Summit NATO provázejí přísná bezpečnostní opatření. Na klid v ulicích portugalské metropole dohlíží 7 tisíc policistů.

Kvůli obavám z vypuknutí násilností, které narušily loňský summit NATO ve Štrasburku, Portugalsko dočasně omezilo od úterka volný pohyb osob v rámci schengenského prostoru a zavedlo hraniční kontroly.

Do země nebylo podle agenturních zpráv vpuštěno zatím zhruba 120 lidí. Byli podezřelí z toho, že by mohli rozpoutat v Lisabonu násilnosti. Aktivisté se ale brání, že do země nebyli vpuštěni lidé, kteří chtěli protestovat nenásilně.

"Byli odmítnuti kvůli veřejnému pořádku a národní bezpečnosti," uvedly v oficiálním prohlášení úřady.

Portugalsko také z bezpečnostních důvodů omezilo letový provoz nad hlavním městem. Na mezinárodním letišti v Lisabonu smí do neděle přistávat pouze 14 letadel za hodinu, což je o devět méně než v běžném provozu. Kvůli summitu se tak už zpozdilo několik desítek letů.

Dějiště summitu, rozlehlý konferenční a výstavní komplex v Parku národů, střeží policie. Právě tam se postupně sjíždí až 5 tisíc delegátů a novinářů z 60 zemí světa.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.