Scheffer zkontroluje stav příprav na summit

17. července 2006
Na pracovní návštěvu Lotyšska přijede v pátek generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer. Šéf aliance se seznámí se stavem příprav na summit, který proběhne v lotyšské metropoli Rize ve dnech 28.-29. listopadu 2006. Natoaktual.cz o tom byl informován tiskovým oddělením lotyšského ministerstva zahraničních věcí.  

S lotyšskými politiky, diplomaty a členy organizačního výboru bude Scheffer diskutovat nejen o organizačních záležitostech, ale také o agende jednání prezidentů a premiérů členských a partnerských zemí NATO. Scheffer by se měl setkat s prezidentkou Vairou Vike-Freibergou, premiérem Aigarsem Kalvītisem, ministry zahraničních věcí a obrany Artisem Pabriksem a Atisem Slakterisem a předsedou organizačního výboru Edgarsem Rinkēvičsem.

Jedním z témat politické agendy summitu v Rize bude podle Scheffera i další rozšiřování NATO. Na pozvánku do aliance čeká hned několik zemí, včetně Albánie, Chorvatska, Makedonie nebo Gruzie. Zájem má i Ukrajina, i když aktuální vývoj v zemi spíše naznačuje tomu, že tato otázka nebude v dohledné dopbě na pořadu dne. Není však jisté, zda summit v Lotyšsku přímo rozhodne o dalších členech nebo zda pouze potvrdí, že další rozšiřování je možné. Skutečné rozšíření stávající šestadvacítky se podle diplomatických zdrojů očekává spíše až na dalším aliančním summitu, v roce 2008.

Rigu jako místo konání summitu NATO v roce 2006 vybrali ministři zahraničních věcí členských zemí aliance na svém zasedání v prosinci 2005. O pořadatelství summitu se ucházelo ještě Portugalsko. Nejvyšší představitelé NATO se tak vůbec poprvé sejdou na území bývalého Sovětského svazu, který byl během tzv. studené války hlavním napřítelem aliance.

Předchozí summit NATO se uskutečnil v červnu 2004 v tureckém Istanbulu. Předtím hostila vrcholnou schůzku v roce 2002 Praha. Česko se tak stalo první zemí bývalého východního bloku, kde se summit uskutečnil.

Čtěte také TÉMA: Summit NATO - Riga 2006

pj natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.