Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Scheffer volá po nové strategii

13. března 2009  17:47

Scheffer volá po nové strategii
Podle generálního tajemníka Severoatlantické aliance Jaap de Hoop Scheffera NATO potřebuje definovat novou strategii, aby bylo schopno čelit současným výzvám. Severoatlantická aliance by měla využít výroční šedesátý summit a začít pracovat na komplexním přístupu k současným bezpečnostním hrozbám, řekl Scheffer.

Mise v Afghánistánu, vztahy s Ruskem, nová nebezpečí v podání internetu, energetické bezpečnosti a pirátství, to jsou podle něj nejvážnější hrozby pro NATO.

Zdroj: Hindu(Indie)

---

ČR, Polsko a Maďarsko deset let v NATO
Dvanáctý březen podtrhl deset let od vstupu České republiky, Maďarska a Polska do struktur Severoatlantické aliance. Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer v souvislosti s tímto okamžikem zdůraznil, že Aliance musí být otevřena všem státům, které mají zájem stát se členy.

Polský prezident Lech Kaczynski v tento památný den řekl, že členství Polska v Alianci poskytlo polským občanům nesrovnatelně větší míru bezpečí než předtím. Jeho český protějšek Václav Klaus hodnotil NATO jako funkční a schopnou obranou alianci, která dodává jeho spoluobčanům pocit bezpečí, zatímco Evropská unie postrádá společný obranný mechanismus. Maďarský premiér Ferenc Gyurcsany upozornil na potřebu zlepšit politickou spolupráci uvnitř Aliance.

Analytici soudí, že za rostoucí důvěrou v NATO v zemích východní Evropy stojí nedávný rusko-gruzínský konflikt, zastavení dodávek ruského plynu a eskalace izraelsko-palestinského konfliktu v pásmu Gazy.

Zdroj: Xinhua (Čína)

---

Scheffer: Ukrajina a Gruzie vstoupí do NATO
„Toto rozhodnutí platí: Ukrajina a Gruzie se v budoucnu stanou členy Severoatlantické aliance, ale rozšiřování je projekt založen na výkonu, kdy vstoupí záleží na jejich výkonu,“ řekl generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer. Dodal, že Aliance zřídila komise pro Ukrajinu a Gruzii, které budou spolupracovat s vládami těchto zemí s cílem prosadit nezbytné reformy a připravit podmínky pro jejich vstup do aliančních struktur.

Čtěte také:
Francie: Rusko musí souhlasit s gruzínským a ukrajinským vstupem do NATO
NATO: Gruzie a Ukrajina ještě musí reformovat

Zdroj: Kyiv Post (Ukrajina)

---

Rogozin: NATO soupeří s OSN
Ruský velvyslanec při Severoatlantické alianci Dmitrij Rogozin obvinil NATO, že se snaží zaujmout globální roli a tak soupeřit s Organizací spojených národů. „Dlouho dochází k pokusům reformovat NATO, přesto nic rozhodného doposud nezaznělo. Na základě kusých informací, dokumentů a událostí je očividné, že je Aliance připravena soutěžit s OSN,“ řekl Rogozin.

Ruský velvyslanec prohlásil, že by činnost Rady NATO-Rusko mohla být obnovena na konci března. Období odcizení mezi Severoatlantickou aliancí a Ruskem označil z velké části za ukončené.

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)  

---

Afghánistán: S Talibanem budeme vyjednávat my
Vlna kritiky mezinárodního společenství zazněla z úst afghánského velvyslance ve Spojených státech. Mezinárodní společenství obvinil z naprosté nedbalosti při budování afghánských policejních sil a soudnictví, nedostatečného financování armády a malého odhodlání pomoci afghánské vládě zajistit bezpečí svým občanům.

Kritika se také dotkla představitelů Obamovy administrativy, kteří projevili zájem vyjednávat s “umírněnými” povstalci Talibanu. “Vyjednávání a spojenectví s Talibanem uspěje pouze tehdy, pokud budeme postupovat z pozice síly,” řekl velvyslanec.

Rétorika velvyslance a jeho snaha zbavit Afghánistán jakékoliv zodpovědnosti za stav v zemi pouze reflektuje rostoucí napětí mezi USA a afghánskou vládou. Mnozí představitelé USA se netají svou nedůvěrou ve schopnosti afghánského prezidenta Hamída Karzáího upevnit vládní moc v Afghánistánu.

Zdroj: Canberra Times (Austrálie)

sin natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.