Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Scheffer nastínil hlavní body pro rok 2009

27. ledna 2009  15:38

Scheffer nastínil hlavní body pro rok 2009
Na výroční recepci uspořádané na velitelství Severoatlantické aliance při příležitosti nového roku, stanovil generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer priority NATO pro rok 2009. Zmínil se o nadcházejících setkáních ministrů obrany v Krakově (únor), ministrů zahraničí v Bruselu (březen) a hlavně o summitu ve Štrasburku a Kehlu (duben).

V této souvislosti poukázal na Deklaraci o bezpečnosti Aliance (Declaration on Alliance Security), kterou by hlavy členských států měly přijmout na dubnovém summitu. Scheffer doufá, že tato deklarace vydláždí cestu pro nový Strategický koncept, který by potvrdil smysl NATO a určil další směr jeho akcí a misí. Kromě oslav šedesátého výročí NATO by podle Schefferova názoru mohl být summit i momentem, kdy Francie plně vstoupí do NATO, především do jeho vojenských struktur.

Generální tajemník za prioritu označil i operace NATO, a to hlavně v Afghánistánu. V tomto konkrétním případě poukázal na potřebu, aby všechny členské státy nesly spravedlivý díl odpovědnosti.

Zdroj: NATO 

---

Regionální spolupráce ve prospěch Afghánistánu
Podle názoru generálního tajemníka Severoatlantické aliance Jaapa de Hoop Scheffera by se všechny sousední státy kolem Afghánistánu včetně Íránu měly zapojit do společného úsilí, pokud chce Západ v této zemi uspět. Scheffer požaduje větší důraz na regionální spolupráci. Dodává, že problémy v Afghánistánu nejsou problémy pouze této země, a tudíž by je neměla řešit sama pouze na svém území.

Afghánistán, Pákistán, Indie, Čína, Rusko i Írán by se měly zapojit do diskuse a řešit problémy spjaté s jejich společným regionem, tvrdí Scheffer. Argumentuje tím, že se zde nachází regionální sít extrémistů včetně al-Káidy a Talibanu a zároveň zde přetrvává problém s mezinárodní síti s narkotiky.

Přesné záměry s Íránem generální tajemník nepředložil, přesto zdůraznil, že již samotná myšlenka je krokem vpřed.

Čtěte také:
Šéf NATO: V Afghánistánu je potřeba větší úsilí

Zdroj: Xinhua (Čína)  

---

NATO: Obnovení spolupráce NATO-Rusko do několika týdnů
Mluvčí Severoatlantické aliance James Appathurai oznámil, že Aliance plánuje obnovit kontakty s Ruskem na nejvyšší úrovni poté, co byly před pěti měsíci vážně narušeny ruskou invazí do Gruzie. Zároveň došlo k neformální schůzce ruského velvyslance při NATO Dmitrije Rogozina s velvyslanci 26 států NATO. Minulý měsíc se ministři NATO dohodli na postupném obnovení kontaktů s Ruskem. Dále se shodli, že obnovení kontaktů v plné šíři bude vyžadovat další konzultace s členskými státy NATO.

Činnost Rady NATO-Rusko, hlavní fórum pro spolupráci mezi Aliancí a Ruskem, byla přerušena v srpnu, když NATO označilo ruskou vojenskou intervenci v Gruzii za nepřiměřenou.

Čtěte také:
Rusko: Prolomení ledů ve vztazích s NATO
Rada NATO-Rusko se sejde na konci ledna

Zdroj: Voice of America (USA)  

---

Ukrajina předloží první národní program pro integraci do NATO
Ukrajina připravuje svůj první jednoroční plán, který je zaměřen na její začlenění do Severoatlantické aliance. „Doufáme, že budeme mít první jednoroční národní program schválený v březnu nebo dubnu a začneme ho implementovat,“ prohlásil ukrajinský ministr zahraničí Volodomyr Ohryzko.

„Momentálně máme cílový plán pro rok 2009 a hodláme ho transformovat do jednoročního národního programu,“ uvádí Ohryzko. Národní plán by měl obsahovat zhruba 95 % cílového plánu. Ministr je přesvědčen, že koncem tohoto roku bude plán splněn.

Čtěte také:
Průzkum: Ukrajinci stále proti členství v NATO
Ukrajina: Do Aliance bez MAP  

Zdroj: Kyiv Post (Ukrajina)  

---

Šéf NATO přiznal své zklamání ze vztahů s EU
Generální tajemník Severoatlantické aliance Jaap de Hoop Scheffer prohlásil, že lituje toho, že nedokázal více sblížit NATO s Evropskou unií. „Mrzí mě, že jsem na konci mého mandátu nebyl schopen posunout tento vztah dále, nežli pouze na pragmatickou bázi. Doufám, že na konci července bude mít jak můj nástupce, tak NATO a EU čerstvý pohled a možnosti, jak se více semknout,“ uvedl Scheffer.

Ve svém projevu zmínil Kosovo, kde NATO a EU pracují bok po boku, ale zároveň podtrhl politické důvody, které komplikují transatlantické vztahy – většina evropských států je členem obou organizací. Dvojí členství znamená, že státy mají omezené možnosti vysílat jednotky do jednotlivých misí.

Dále Scheffer poukázal na fakt, že Evropa musí více nést společné břímě s USA hlavně v Afghánistánu. Evropa nemůže čekat, že prezident Barack Obama mávnutím zlatého proutku zbaví svět problémů. Pokud Evropa čeká, že za pouhou přízeň přinutí USA uzavřít Guantanamo, předat EU vedoucí úlohu v podstatných otázkách apod., tak by se měla znovu zamyslet, dodal generální tajemník NATO.

Zdroj: EU Observer (Belgie) 

sin natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.