Scheffer: Musíme dostatečně informovat

28. listopadu 2006  13:37
Za jednu ze základních výzev před NATO označil generální tajemník NATO potřebu více a lépe informovat veřejnost. Zahájil tak vědeckou konferenci, která se koná v Rize zároveň se summitem.  

Za účasti předních bezpečnostních odborníků z celého světa začala dnes ráno v lotyšské Rize konference o transfromaci NATO a jeho budoucím vývoji. Ve své zahajovací řeči nastínil svou vizi dalšího vývoje NATO i generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer. Za jeden z hlavních úkolů označil dostatečné informování veřejnosti.

Summity NATO mají podle Scheffera výraznou dimenzi co se týče veřejné diplomacie, tedy informování veřejnosti o tom, co a proč aliance dělá. "K našim největším úkolům patří vysvětlit veřejnosti proč naši vojáci umírají v Afghánistánu," řekl dnes ráno na konferenci Scheffer s tím, že pokud my nepůjdeme do míst, odkud pochází hrozby pro naši bezpečnost, tyto hrozby přijdou k nám. Podpora veřejnosti je klíčová pro vytvoření dostatečné politické vůle a následně vojenských schopností, bez nichž by NATO mohlo jen obtížně fungovat. Aliance svých schopností může podle Scheffera v budoucnu nejlépe využít při stabilizačních operacích.

Generální tajemník také připomněl význam takových konferencí pro činnost aliance. "Naše bezpečnostní prostředí je příliš komplexní,než aby se politici mohli prostě jen spoléhat na svou zkušenost a já jsem velkým zastáncem interakce mezi nimi a akademiky," zdůraznil Scheffer.

Konference se zúčastní přední akademici, politici i novináři, mezi nimi kromě Scheffera i například Rudolph Giuliani, bývalý starosta New Yorku, ministři obrany Polska a Kanady Radoslaw Sikorski a Peter MacKay nebo vrchní velitel sil NATO generál James Jones.

pz natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.