Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Salvini: Itálie bude požadovat, aby jí NATO pomohlo s migranty

11. června 2018  16:50
Migranti v gumovém členu u evropských břehů | foto: FRONTEXnatoaktual.cz

Salvini: Itálie bude požadovat, aby jí NATO pomohlo s migranty

Itálie chce, aby jí Severoatlantická aliance pomohla chránit její jižní hranice před náporem migrantů, řekl ministr vnitra nové italské vlády Matteo Salvini. Nová vláda se chystá vůči migrantům přicházejícím do Itálie postupovat tvrději, než se postupovalo doposud. Salviniho protiimigrační strana získala v březnových parlamentních volbách díky svému protiimigračnímu programu druhý nejvyšší počet křesel v parlamentu.

„Jsem zastáncem NATO, ale Itálie čelí útoku. Budeme požadovat, aby nás NATO bránilo. Jsou zde velké obavy ohledně infiltrace teroristů,“ uvedl Salvini po schůzce se dvěma řidiči autobusu, kteří tvrdí, že je zbili čtyři migranti po tom, co po nich žádali předložení jízdenek. „Itálie čelí útoku z jihu, ne z východu,“ dodal Salvini v závaznosti na tradiční pozornost NATO věnovanou Rusku.

Kam dál?
NATO navrhuje nová protiteroristická opatření, aby uklidnilo své jižní členy (22.5. 2018)

Zdroj: Reuters (USA)

---

NATO odhaluje novou strategii pro boj s Ruskem

Ministři obrany členských států Severoatlantické aliance se sešli, aby projednali plány, jak se vypořádat se svými protivníky. Jedním z nejdůležitějších bodů programu byla vzrůstající hrozba, kterou představuje Rusko pro Evropu. Ministři oznámili, že chtějí mít v pohotovosti 30 praporů pozemních sil, 30 eskader bojových letounů a 30 námořních plavidel, které by byly schopny být vyslány do 30 dnů k boji s jakýmkoli nepřítelem.

Tento plán byl oznámen poté, co administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa nabádala své spojence k vylepšení jejich obranných schopností pro přípravu na potenciální válku s Ruskem, včetně pořízení nových letadel a lodí. „Rozhodli jsme se dále posilovat naši sdílenou bezpečnost a rozvíjet obranu a zastrašovací politiku proti hrozbám z jakéhokoli směru,“ shrnul výsledky jednání generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Kam dál?
USA prosazují plán na posílení Evropy „30-30-30-30“ (6.6. 2018)

Zdroj: Newsweek (USA)

---

Trump svými tweety ze Singapuru napadal NATO

Americký prezident Donald Trump napadal Severoatlantickou alianci na svém twitterovém účtu za to, že se příliš spoléhá na Spojené státy.

„USA platí téměř veškeré náklady NATO – chrání tak mnoho z těch států, které nás zneužívají v obchodních záležitostech (platí jenom zlomek nákladů – a smějí se!)“ tweetoval Trump. „Evropská unie měla 151 miliardový přebytek – měla by dávat víc na armádu!“ psal Trump v dalším svém tweetu ze Singapuru, kde se připravuje na summit se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem.

Kam dál?
Mattis: Obchodní spory s Evropou nepoškodí naše bezpečnostní vztahy (7.6. 2018) 

Zdroj: New York Post (USA)

---

Babiš v Lidicích ocenil podíl EU a NATO na zajištění míru

Premiér České republiky Andrej Babiš v projevu při pietě za nacisty vyhlazenou obec Lidice řekl, že hrůzný čin nacistů je mementem pro budoucnost, a zdůraznil roli Evropské unie a Severoatlantické aliance pro mír a bezpečnost. „Važme si toho, že žijeme v Evropské unii, která je hlavním mírovým projektem. Važme si toho, že jsme členy NATO, které garantuje naši bezpečnost,“ řekl Babiš.

Přítomnost zahraničích hostů na pietním aktu podle Babiše svědčí o tom, že si společnost uvědomuje, že ve světě se dodnes stávají podobné události. „Tato rizika nelze podceňovat a musíme udělat vše pro to, abychom jim zabránili,“ dodal.

Zdroj: České Noviny (ČR)

---

Příslušník americké armády byl zabit v Somálsku

V přestřelce s bojovníky hnutí Aš-Šabáb v Somálsku byl zabit příslušník americké armády a čtyři další byli zraněni, uvedlo americké velitelství pro Afriku.

„Během operace, která proběhla 8. června v Jubalandu v Somálsku, byl jeden z příslušníků jednotky speciálních operací americké armády zabit a čtyři další příslušníci této jednotky a jeden další voják byli zraněni. Stalo se tak v důsledku nepřátelského útoku. Naše myšlenky a modlitby jsou s rodinami a přáteli těchto vojáků,“ uvádí se v prohlášení velitelství.

Zdroj: ABC News (USA)

abo; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.