Co psala světová média o Severoatlantické alianci

SACEUR: Stahování ruských sil od ukrajinských hranic nevidíme

16. října 2014  18:05
Americký generál Philip Breedlove | foto: U.S. National Guard

SACEUR: Stahování ruských sil od ukrajinských hranic nevidíme

Severoatlantická aliance nezaznamenala žádný větší pokrok ve stahování ruských vojsk od hranic s Ukrajinou, informoval o tom vrchní velitel spojeneckých sil NATO v Evropě generál Phillip Breedlove. „Uvítali bychom stažení vojsk od této hranice a zneklidněně sledujeme, co se děje,“ uvedl Breedlove a dodal: „Prozatím jsme nezaznamenali žádný větší pohyb. Teď budeme sledovat, jestli bude slib splněn. Na hranicích Ukrajiny je stále rozmístěná velmi velká a velmi schopná síla.“

Kam dál?
Putin nařídil stažení ruských vojáků z ukrajinských hranic (13.10. 2014)

Zdroj: Itar-Tass (Rusko)

---

Washington chce, aby NATO vycvičilo iráckou armádu

Spojené státy požadují po Severoatlantické alianci výpomoc s rekvalifikací irácké armády, aby byla schopna bránit se proti Islámskému státu (IS). Jeho bojovníci se čím dál více přibližuje Bagdádu. Obamova administrativa odhaduje, že bude zapotřebí na tisíc zahraničních školitelů. Spojené státy v zemi již mají okolo patnácti set poradců.

Zároveň chce koalice vedená Spojenými státy vytvořit Iráckou národní gardu až o patnácti tisících mužích ze sunnitských kmenů v provincii Anbar. Velká část z těchto kmenů se již podílela na povstání v roce 2006, jež v Iráku pomohlo Spojeným státům porazit al-Káidu.

Kam dál?
Chyba v bojové zóně: irácká armáda omylem dodala střelivo IS (2.10. 2014)

Zdroj: Foreign Policy (USA)

---

Vershbow: Rusko a hnutí IS jsou si v mnohém podobné

Náměstek generálního tajemníka NATO Alexander Vershbow srovnával jednání hnutí Islámský stát (IS) s politikou Ruska. „Putinův neo-sovětský revisionismus a terorismus IS mají své vlastní odlišné charakteristiky. Ale používají podobné prostředky - zastrašování a násilí k získání stejného cíle: odmítnutí demokracie, tolerance, a vlády práva jako zlatého standardu mezinárodních vztahů,“ prohlásil Vershbow.

Nejedná se o první kontroverzní prohlášení západních lídrů týkající se Ruska. V záři na Valném shromáždění OSN americký prezident Barack Obama uvedl, že na seznamu globálních hrozeb je Rusko druhé za šířením eboly a před hnutím IS, jež je známé zabíjením stovek lidí a ilegální okupací území na Blízkém východě.

Kam dál?
Rusko: Poznámky šéfa NATO nevzbuzují optimismus (10.10. 2014)

Zdroj: Ria Novosti (Rusko)

---

Vrtulníky NATO narušily náš vzdušný prostor, tvrdí Pákistán

Dva útočné vrtulníky Severoatlantické aliance narušily vzdušný prostor Pákistánu, uvedli bezpečnostní představitelé země. Helikoptéry údajně zůstaly nad pákistánským územím nejméně deset minut. Mělo se jednat se o dva z pěti strojů, jež hlídkují na hranicí Pákistánu s Afghánistánem v Torkhamu a Pasidkhelu.

V současné době koalice bezpečnostních sil vedená NATO zintenzivnila údery bezpilotních letadel. Na severu a jihu regionu Vazíristán bylo pravděpodobně útoky dronů zabito minimálně dvacet devět ozbrojenců.

Kam dál?
NATO útočilo na nepřítele v Afghánistánu, podle místních to byli civilisté (14.10. 2014)

Zdroj: PakTribune (Pákistán)

---

IS údajně otevřel konzulát v Ankaře

Podle experta na Blízký východ, jenž monitoruje aktivitu džihádistů v regionu, otevřelo hnutí Islámský stát (IS) konzulát v tureckém hlavním městě Ankaře. Údajně se tak stalo s tichým souhlasem turecké vlády a konzulát vydává víza těm, kdo se chtějí připojit k IS v boji proti syrské a irácké vládě.

Turecko zatím odolávalo zatažení do konfliktu a připojení se k Američany vedené koalici proti IS. Turecko také odmítá poskytnout této koalici své základny, aby odtud mohla proti cílům IS vést letecké útoky. Přestože se americký prezident Barack Obama snaží Turecko přimět k zapojení se do boje a dál mu, jako členovi NATO, poskytuje technologie, někteří upozorňují, že by měl americký Kongres přezkoumat vazby mezi Tureckem a IS.

Kam dál?
Turecko dementuje poskytnutí základen pro boj proti IS (15.10. 2014)
Postup IS k tureckým hranicím by mohl znamenat zatažení NATO do konfliktu (8.10. 2014)

Zdroj: WorldNetDaily (USA)

ist; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.