Co psala světová média o Severoatlantické alianci

S příchodem mileniálů čelí náboráři armády USA novým výzvám

3. ledna 2019  18:19
Američtí vojáci v Iráku (ilustrační foto).
Američtí vojáci v Iráku (ilustrační foto). | foto: Armáda USA

S příchodem mileniálů čelí náboráři armády USA novým výzvám

Po teroristických útocích z 11. září 2001 chtělo do americké armády narukovat mnoho lidí s motivy „pomoci zabít Usámu bin Ládina a podobnými“, vzpomíná štábní praporčík Todd Crofoot, který přijímal hovory zájemců o službu v ozbrojených silách krátce po útocích. Ačkoliv mnoho z těchto zapálených zájemců nesplnilo fyzické nebo dovednostní normy pro službu v armádě, zájem velké části populace o službu přetrval, dodává Crofoot.

Současná generace náctiletých, navštěvující náborová střediska od 12. září 2018, se ovšem narodila již po útocích na Světové obchodní centrum, a představuje tak pro náboráře novou výzvu. Tito lidé nikdy nezažili svou zemi v době míru a nepamatují si nárůst pocitu vlastenectví při záběrech útoků. Mladí lidé jsou mnohem lépe informovaní, díky rostoucí ekonomice a rekordně nízké nezaměstnanosti mají též vysoké nároky, udávají zkušenosti náborářů. Vloni, poprvé od roku 2005, se armádě nepodařilo splnit cíl náboru, s mankem 6 500 lidí.

Kam dál?
Německá armáda zvažuje přijímání zahraničních rekrutů (28.12. 2018)

Zdroj: Military.com (USA)

---

Velká Británie a Kanada přebírají styčnou ambasádu NATO na Ukrajině

V uplynulých třech letech byla kontaktním velvyslanectvím Severoatlantické aliance na Ukrajině litevská ambasáda, od začátku letošního roku funkci přebírají rozhodnutím NATO ambasády Kanady a Velké Británie.

„Poprvé bude funkce vykonávána společným úsilím. Je před námi mnoho práce v pokračující podpoře Ukrajiny,“ uvedla britská velvyslankyně na Ukrajině Judith Gough.

Kam dál?
Většina Ukrajinců podporuje vstup do EU a NATO (31.12. 2018)

Zdroj: Unian (Ukrajina)

---

Německo přebírá dvě velké obranné a diplomatické mise

Se vstupem do nového roku převzalo Německo velení bojové formace Severoatlantické aliance s nejvyšším stupněm pohotovosti (VJTF) a dvouleté členství v Radě bezpečnosti Organizace spojených národů. Odpovědnost v nových funkcích koresponduje s příslibem Berlína hrát aktivnější roli v globální politice. Největší háček pro úkolové uskupení s vysokým stupněm pohotovosti by v případě nutnosti aktivace představoval německý národní rozhodovací proces, parlament a vláda postrádají osvědčené mechanismy pro vyhodnocení závažnosti konfliktu, míní analytik německého think-tanku DGAP Christian Mölling.

Vyvrcholení jisté předpojatosti mezi Německem, coby nestálým členem Rady bezpečnosti OSN, a administrativou prezidenta Donalda Trumpa, se dá v New Yorku snadno předvídat, uvádí politoložka think-tanku ECFR Ulrike Franke. Boj s klimatickými změnami a s nimi spojenými vlivy na bezpečnost a závazek ke kontrole zbraní a odzbrojení patří mezi úkoly předsevzaté Německem v RB, které Bílý dům odmítá. „Jsem pesimistická s ohledem na množství možných změn,“ říká Franke a dodává, že pro Německo se zde přesto otevírá jistá příležitost k rozvinutí skutečně globální zahraniční politické pozice v očích domácího i zahraničního publika.

Kam dál?
Němci převzali velení Sil velmi rychlé reakce NATO (2.1. 2019)

Zdroj: Defense News (USA)

---

Tchaj-wan odmítl návrh Číny na „znovusjednocení“

Neponechám „žádný prostor“ pro separatistické aktivity, uvedl čínský prezident Si Ťin-pching. Peking si „vyhrazuje možnost učinit veškeré nezbytné kroky“, včetně použití síly, za účelem „znovusjednocení“ s Tchaj-wanem.

„Sjednocení“ s Čínou není možné na základech modelu „jedna země, dva systémy“, prohlásila prezidentka Tchaj-wanu Tsai Ing-wen. Se zahájením dialogu s Pekingem, coby výměny mezi dvěma suverénními státy, nicméně prezidentka souhlasila.

Kam dál?
Posílit výcvik a připravit se na válku, zní priority čínské armády v roce 2019 (2.1. 2019)

Zdroj: Deutschw Welle (Německo)

---

Při boji s Boko Haram se zřítila nigerijská helikoptéra

V boji s extremisty skupiny Boko Haram o kontrolu nad strategickým městem Baga se zřítil vrtulník nigerijských ozbrojených sil, uvedla tamní armáda. Vojáci usilují o obnovení kontroly nad městem ležícím v severovýchodní části země, které skupina obsadila minulý týden.

Město je klíčovou základnou mezinárodních sil bojujících s extremisty, obyvatelé prchli do většího města Maiduguri. Boje jsou intenzivní, uvedl velitel armádního výcviku a operací generálmajor Lamidi Adeosun.

Kam dál?
Británie uzavřela s Nigérií dohodu o společném boji proti Boko Haram (30.8. 2018)

Zdroj: Fox News (USA)

voj; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.